Leder efter Pansermaller som ikke yngler...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
pontus molly — 4. oktober 2009, 20:00
Jeg blev henvist til Corydoras siden, men har problemer med at lave en profil, så, nogen som kan hjælpe?
Mvh Sascha:)
nordbakken — 4. oktober 2009, 20:15
der er ikke så stor chance for at du får yngel med dem i et alm. selvskabs akvarie,
hvis du ikke vil have yngel er den eneste malle du skal undgå nok ansistrus,
efter min erfarring er det den eneste der "næsten" er ligeglad med omgivelserne,
alle andre malle typer har jeg ikke haft yngel på i mine alm. selvskabs akvarier.
pontus molly — 4. oktober 2009, 20:24
Jeg har grus bund, kan de gå i det, eller er det nok med at sprede noget sand i et område eller?🙂
Bruger #844477 — 4. oktober 2009, 20:29
Hvis dit grus har afrundede kantet og ikke er for groft, kan det da bruges men Corydoras foretrækker helt klart sand..
kim m — 4. oktober 2009, 22:12
Bestemt et godt bud! ...og så er den jo flot også!
stonny — 5. oktober 2009, 00:04
En lille update:
Her til morgen sidder der mere end 100 venezuelanus æg på frontglasset. 😀
nordbakken — 5. oktober 2009, 08:14
hvor mange af dem klækker/overlever i dit akvarie hvis du ikke gør noget som helst for dem?
jeg har selv haft flere typer bla. kobberbassen og har aldrig haft yngel ( hvad jeg ved af i hvertfald )
dvs. har jeg haft yngel så har det i hvertfald ikke overlevet
hvor imod sådan en som ansistrusen yngler som rotter 😀 og overlever
man kunne jo også løse problemet på en hel anden måde, man kan jo bare købe udelukkende hanner ELLER hunner 😀
vil da også lige give Bo ret det skal enten være sand eller småt afrundet grus
jacob — 5. oktober 2009, 08:25
nordbakken — 5. oktober 2009, 08:32
bort set fra at de jo nok ville kede sig lidt 😉
forestil dig at verden kun bestod af mænd, DAMN det ville være nederen når man nu er til kvinder*LOOOOL* 😀
jacob — 5. oktober 2009, 09:11
zlatko — 5. oktober 2009, 11:50
pontus molly — 5. oktober 2009, 15:14
Mvh Sascha
stonny — 5. oktober 2009, 17:58
Peter B — 5. oktober 2009, 18:42
Come on. Er det er et "problem" at corydoras formerer sig! Gider i lige, hun har et 50' litters begynder akvarie og forveksler gubbyer med corydoras og der lines op med div. "videnskabelige" forklaringer.
Kejserens nye klæder
Hugo — 5. oktober 2009, 19:16
zlatko — 5. oktober 2009, 19:27
Personen er i tvivl og ønsker dog ren information, at man er så ligeglad og ikke vil hjælpe så syntes jeg da ikke man skal skrive sådan noget. anyway ve er jo ikke ens alle sammen 😛
Peter B — 5. oktober 2009, 20:03
Bruger #844477 — 5. oktober 2009, 20:30
Pennut — 5. oktober 2009, 20:40
zlatko — 5. oktober 2009, 21:29
Men Peter Du kan da bare have hanner eller lad vær med at koncetrere dig om at dine diskus skal yngle, ergo skrug ned for varmen og lad de være minimalt Celcius. Osv osv osv, så skal de nok lade være med at yngle :)haha Men som sagt corydoras æder æggene selv med hvis man ikek gøre noget ellers skimler de bare, ergo der vil ikke være noget yngel..
Og som regl så yngler de ikke hvis der ikke kommer koldere vand/regnvand ned i akvariet. så ik være bange for det.!
Bruger #844477 — 5. oktober 2009, 21:32
Peter B — 5. oktober 2009, 21:35
Jeg mener bare at ,som udgangspunkt er det vel dyrenes trivsel der kommer først, hvis corydoras vil yngle er det da udtryk for total trivsel og ikke et problem, så let er det altså heller ikke at få dem til at yngle, så jeg kan bare slet ikke se at dette, sådan set ret Pseudo problematiske spørgsmål har relevans.
Hugo — 5. oktober 2009, 21:42
Alt efter hvor man bor (vandparametrene)
Så er der altså flere af coryarterne, som man bare putter i en pyt, sammen med noget vand og så yngler skidtet:)
zlatko — 5. oktober 2009, 21:48
Anyway, jeg har aldrig været så heldig med cory, jeg blev altid nød til at skulle gøre en mindre indsats før d e gad at lægge æg, så var spørgsmålet om de klækkede :O og bla bla bla..
Derfor syntes jeg at personen sagtens kanv have 4 stk cory i sit 54 L akv 2.2 og engang med sikkerhed at de yngler, og hvis det skulle ske så ville ejeren af det 54L akv ikke få overlevende yngel ud af det da de selv æder nogle af æggene+ diverse andre fisk der befinder sig i akv, derefter skimler æggene og så er det yngel overstået. 😉
Slut herfra ! 😛
Peter B — 5. oktober 2009, 21:51
Jeg har ikke lige linket men et sted i Italien er der en lille å/bæk/vandløb, hvor der er en udsat sydamerikansk fauna med corydoras, tetra og andet som jeg ikke lige husker, der overlever og trives på x antal år.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.