Raseritråd
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mr.Frog — 3. oktober 2009, 14:19
Det er ved at være træls, at folk rykker efter et svar herinde allerede efter kort tid.
Jeg er begyndt at undlade at svare på folks spørgsmål, når de rykker for tidligt efter et svar. Hvis flere gør det samme, så kan det måske være, de kan lære det med tiden 😛
Anita — 3. oktober 2009, 14:22
helt enig ... 😛
Hugo — 3. oktober 2009, 14:27
Og nu sidder jeg så her med et indlæg som heller ikke burde være her!😀
TSonne08 — 3. oktober 2009, 15:02
Jeg kan følge din pointe, men jeg tror ikke folk gør det for at genere hverken dig personligt, eller andre for den sags skyld...he, he
Mon ikke det handler om, at spørgsmålet ryger bort fra forsiden, hvis der er mange indlæg. Herved kan de tro, at det måske bliver svært at få besvaret sine indlæg, når ingen kan se dem?
Hvis du nu ikke undlod at besvarre spørgsmål, så kunne det måske være at du kunne hjælpe spørgeren videre... har du tænk på det?😀
Mr.Frog — 3. oktober 2009, 15:09
Jo, men så virker det jo netop for "genspørgeren" at rykke efter svar allerede efter få minutter, og det er jo ikke det der er meningen *skeptisk*
Principia — 3. oktober 2009, 15:16
Thors — 3. oktober 2009, 15:20
Principia — 3. oktober 2009, 15:25
TSonne08 — 3. oktober 2009, 15:31
#5 Min pointe er blot at det ikke var for at genere dig, men at det nok snarere skyldes at nye spørgere ikke er klar over hvordan siden virker. Hvis du løser dette, løser du sikkert også problemet.😉
Selv kunne du, når du oplever det, som gammel irriteret bruger, hjælpe vedkommende med personens spørgsmål og så herefter venligt henvise til uhensigtmæssigheden i fremgangsmåden med rykkere efter 10 minutter...
Det er sku for nemt bare at oprette en anden tråd hvor man brokker sig... tag heller selv ansvar. Så kommer sitet her til at virke meget bedre.
Hvor går grænsen for en rykker egenligt??? 3, 5, 7 1/2 , 10, 20 minutter eller 5 dage?? (tror det kommer meget an på hvor stort problemet er for spørgeren.)
Principia — 3. oktober 2009, 15:35
Principia — 3. oktober 2009, 15:37
Thors — 3. oktober 2009, 15:38
Forventer også snart en "admin" invitation !!! , er det ikke sådan man bliver det !!! Tænkte nok du havde noget tilfældes med "jery"!!!
stonny — 3. oktober 2009, 15:38
stonny — 3. oktober 2009, 15:39
Thors — 3. oktober 2009, 15:41
GOD HUMOR !!!!😀
skov — 3. oktober 2009, 17:19
uuuuhaaaa der er ikke svaret endnu................
Mr.Frog — 3. oktober 2009, 17:52
😮 😛
Patrick — 3. oktober 2009, 18:10
Grunden til at nogle vælger at rykke efter svar er at de ønsker deres tråd på forsiden da de kun tror folk kigger der.
Men når man går ind i debatten under de forskellige emner, så er alle trådene jo der.
Så ja, folk skal have lidt mere tålmodighed. Hvis man ikke kan vente 10 min på svar kunne man jo prøve at søge i debatten hvor mange emner har været oppe at vende i tidens løb.
Bruger #687873 — 3. oktober 2009, 19:09
Ullits — 3. oktober 2009, 20:45
hvis en utålmodig bruger rykker efter svar, så orienter dog vedkommende om at det ikke er et online system på linie med MSN og den slags, så der kan gå tid inden man får et svar... det har løst det i flere tilfælde når jeg er faldet over noget lignende, og det er som regel baseret på at brugeren tror at det virker på lige fod med msn hvor folk hele tiden er på og nærmest sidder her i døgndrift og venter på at der kommer spørgsmål..
Mr.Frog — 3. oktober 2009, 21:36
Jeg har set flere gange, at folk totalt ignorerer de hint de får mht at have damp, når de venter på svar.
Ullits — 3. oktober 2009, 22:25
Principia — 4. oktober 2009, 08:49
Det har også taget tid for mig at finde ud af, sproget på byggepladsen, ikke dur, og at nogen som ikke er så vandt til lige ud af posen meldinger, kan blive lidt fornærmede, når man fyrer et eller andet af. Det er til trods for det sjældent bunder så dybt, men sure bliver de, og det er skriveren, som kommer med udsagnet, der i den sidste ende fremstår som en idiot.Så det som kunne have været en smart bemærkning i festligt lag, kan meget hurtigt misforståes og virke negativt, på papir, eller skærm. pointer og meninger forsvinder nogen gange på skrift, så det skaber ballade. Man mangler den del som hedder ansigtsudtryk og kropssprog.
På samme måde kan akedemikkere lære at svare simpelt, uden for mange fagudtryk, og fremmedord, og gøre det kort precist og simpelt, så folk ikke sidder og skal bruge ordbog for at se hvad der står, med en følese af der bliver talt ned til dem, og alt muligt bliver draget ind i det, som man egentlig ikke havde tænkt sig at få svar på.
Det samme gør sig gældene i debatten, når det gælder om udtagelser. man kan ikke forvente at få et svar i løbet af meget kort tid. Det kan der være flere grunde til. Folk gider ikke at svare. Der er ingen som ved nok om pågældene emne til at de kan svare fyldestgørende. eller en begynder har kastet sig over tråden, og svarer helt ude i jampen, men efter bedste evne. Og pga overstående klapper de der ved noget i.
Der er nok at tage fat på, og alt det som var naturligt engang skal vi pludselig til at forklare folk. Jeg må i selverkendelsens tegn, også sige, jeg kunne være lidt fremme i skoene nogen gange. men har så sandeligt fået lidt at tænke over efter jeg er kommet i sort. det er de mest underlige og indlysene ting folk bombardere postkassen med, i stedet for at lige vende blikket lidt ind et øjeblik.
frugtmos — 4. oktober 2009, 17:00
Principia — 4. oktober 2009, 17:05
silenthilldk — 4. oktober 2009, 18:06
fo_dk — 4. oktober 2009, 18:19
Man søger og læser 10 tråde hvor man ikke kan finde sit svar og DERFOR laver endnu en tråd med det samme emne *blink*
.
Principia — 4. oktober 2009, 18:41
Det gælder især alle dem med artsbestemmelser/identifikation.
Mr.Frog — 4. oktober 2009, 18:41
Mange folk gider ikke søge på deres spørgsmål, det er jo nemmere at oprette en ny tråd 😀
Process — 4. oktober 2009, 20:54
Principia — 4. oktober 2009, 21:13
frugtmos — 4. oktober 2009, 22:35
Ullits — 5. oktober 2009, 08:18
problemet er sikkert at de fleste unge mennesker idag er opfostret med internettets lette adgang til svar, som i dette forum .. man får så og sige tingene foræret hvis man bare spørger, frem for at gøre en aktiv indsats for at finde et svar, man sparer slet og ret tiden, som man så istedet kan bruge på computerspil eller andet ligegyldigt tidsrøvende "fis"... det er en form for underholdning der ikke takseres på lige fod med den tid det tager at søge et aktivt svar selv...
i gamle dage før internettet, måtte man enten gøre noget aktivt ved f.eks. at gå på biblioteket eller evt. melde sig ind i en akvarieforening for at få svar og høste viden fra andre aktive akvarister...
man overlader slet og ret initiativ til en anden person, det samme er jo sådan set tilfældet de gange folk spørger om hvilke fisk eller planter som den pgl. nu skal stoppe i akvariet, jeg synes bare at det er et udtryk for fantasiløshed eller noget i den retning... personligt kunne jeg da ikke drømme om at overlade til andre hvad jeg skulle have i mit akvarium... men det er vel tidens tand!
jery — 5. oktober 2009, 09:46
malawicarsten — 5. oktober 2009, 10:17
Jeg tror seriøst de der få logins, ingen info på profilen og ret mystiske spørgsmål er fra fake profiler der er ude på at generere trafik på sitet eller lave ballade
Der er nemlig en HEL den af den slags indlæg og brugeren opretter tråden og er aldrig mere online....
Stof til eftertanke....
Og grunden til jeg ALDRIG svarer i de tråde!
jery — 5. oktober 2009, 10:26
Peter B — 5. oktober 2009, 18:48
Ullits — 5. oktober 2009, 18:59
Principia — 5. oktober 2009, 19:03
Mr.Frog — 5. oktober 2009, 19:18
Der har været et forslag til siden engang, omhandlende en brugsanvisning/velkomsinfo til siden. Men det blev nedstemt dengang.
Principia — 5. oktober 2009, 20:31
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.