HJÆLP!!!! Er det ancistrus æg ?????????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

c sørensen — 7. september 2009, 17:12

Jeg har lige villet tage en rod op af akvariet for at tage en aflægger fra anubiasen. Der sidder en ancistrus, som jeg prøver at vifte væk. Den vil ikke rigtig flytte sig. Da den er væk ser jeg, at der sidder en ordentlig klump meget orange æg på 1-2 mm. i en hule oppe i roden. Er det ancistrus æg? Jeg havde ikke roden oppe af akvariet, men fjernede lige nogle snegle, der sad på rodden. De var ikke klistrede som snegleæg. Men meget store og klare orange. Jeg satte forsigtig rodden ned igen, og ancistrusen var der inde under med det samme. Jeg så desværre ikke, om det var hannen eller hunnen (kan ikke lige finde den anden) Men er det deres æg?

Hvor lang tid er de om at klække?
Er de fritsvømmende, larver eller hvad efter klækningen?
Passes de af en forældre?
Skal de i yngleakvarium for at blive til noget?

Håber på hurtig hjælp, da de da gerne skulle blive til noget (hvis det altså er deres). Mit kamera dur pt. ikke, suk og har ikke kamera i telefon, så kan ikke tage billeder.

snoopyzrainbow — 7. september 2009, 17:20

Det lyder som ancistrusæg. Tillykke med det 🙂
De tager 3-5 dage alt efter temperatur, fandt jeg ud af, selvom beskrivelser sige 3 dage..
Du kan læse meget mere , og få rigtig gode svar på dine spørgsmål på denne side http://www.jacob-lihn.dk/Ancistrus%20sp.%20artikel.html

c sørensen — 7. september 2009, 17:23

Tusinde tak. Men er det nødvendigt at tage dem op? De går sammen med neon og kampfisk.

jery — 7. september 2009, 17:44

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Maller' af jery

snoopyzrainbow — 7. september 2009, 17:46

Tja hvis du ønsker de skal overleve, så ville det være en god idé.. I akvariet er der stor risiko for at de bliver hapset når de forlader hulen om en lille uges tid..

c sørensen — 7. september 2009, 17:55

Jeg tror, vi putter dem i yngleakvariet med rod og plante og det hele. Men skal hannen med? Han sidder trofast i hulen. Eller spisre han dem, når de bliver fritsvømmende?

zlatko — 8. september 2009, 16:23

Når de er frisvæmmet altså foladt æggeblommen så behævers varen ikke, men i starten vil jeg mene at akvariet ikke skal være mere fyldt end 10 cm, og sørg for at smide et par piller ned til dem som du har knækket over i et par stykke og smid dem rundt om kring, for problemet mht overlevelse er at de ikke kan finde mad når de er så små..

Tillykke med dem.😛

c sørensen — 8. september 2009, 17:00

så vil jeg knuse nogle piller til dem. Når de altså er klækket. Hannen sidder stadig sammen med æggene i yngleakvariet. Så vi venter spændt.

snoopyzrainbow — 8. september 2009, 17:52

Ja hannen skal med, han passer på æg og unger den første uges tid:)

Har iøvrigt ikke hørt noget om vandstanden max må være x-antal cm ved ancistrus yngel, og mine lever da i bedste velgående..
Du må ikke fodre så længe de har blommesækken, da de små kan dø af det.. Så vidt jeg husker er det pga forstoppelse,men hæng mig ikke lige op på det..

zlatko — 8. september 2009, 20:23

Ja je skriver også at så lægne æggeblommen stadig er på ungerne så skal hannen med men hvis den ikke er der og de er frisvæmmende så behøver hannen ikke for så kan de selv sørge for deres føde, da de i løbet af tiden mens de har blommen på sig lever af den.

jeg har altid 10 cm den første uges tid når de er fritsvæmmende ved ikke om det kommer fra mine corydoras , at det er blevet til en vane 😀

Dog foder jeg med et par knuste piller hver 3 dage afhængig af hvor stort akvariet er og hvor mange overlevende unger der er, ellers er der altid en masse godt guf til dem i selve akvariet.

c sørensen — 9. september 2009, 12:28

Er æggene mon klækket? Udenfor hulen, hvor æg og ancistrushan befinder sig ligger der pludseligt en lille klump af noget, der ligger afskallede æg - gennemsigtige og nærmest halverede i ægget. Der sidder stadig 3 orange æg i klumpen også, som er hele.
Der er gået min. 3 dage siden, æggene blev lagt. Og muligvis også mere. Kan det passe, at æggene er ved at klække?
Vi kan følge med i hannens hale vifter flittigt derinde. Men andet kan vi ikke se og har ikke lyst til at forstyrre, hvis vi ødelægger noget.

Er det fordi, de klækker? Eller er de gået tabt?

Og nu er scalarene også gået igang igen med æg, men det er jo også præcis en uge siden sidst (de er meget præcise efterhånden). Og Viejitaen spiller op til hunnen - så der er gået æg i den i øjeblikket!!!

zlatko — 9. september 2009, 12:53

Altså hvis du kan se hvide æg så er de ikke befrugten men rådner op, de gule er æg som er befrugtet og du kan forvente noget af dem.

Det kan mulighvis være at de er igang med at klække, men det er tydligt at se når de er klækket de rokker sig af og til og hanen lille hale som næsten er gennemsigtig..

Men det er muligtat se om de er klækket eller ej..😀

c sørensen — 9. september 2009, 12:57

De er ikke hvide, men gennemsigtige og nærmest åbne. Og stadig de 2, som er orange. Det er en klump, som er røget ud af hulen. Hannen sidder stadig med noget inde i hulen. Dem har jeg ikke turdet kigge på, men det kan være, jeg skal gøre det - forsigtigt.

zlatko — 9. september 2009, 13:22

Det du kan gøre er at tage både ham og hulen og i et yngle akv hvis du ikke allerede har gjordet det, ellers kan du tage en skarp lommelygte og lyse ind og se om der er levende væsner..

Ellers lad ham være, han skal nok passe godt på dem 🙂

c sørensen — 9. september 2009, 15:12

han er allerede i yngleakvarium. Vi har prøvet forsigtigt at kigge, og der sidder stadig noget, men kan ikke se præcis hvad det er.

Da vi flyttede rod med æg og malle, var alle synlige æg orange, altså befrugtet. Så om nogle er gået til, ved vi ikke - eller om nogle er klækket. Det var lidt svært at komme til at se. Vi prøver i morgen, om der er sket mere der.

zlatko — 9. september 2009, 17:16

Ja eller lad ham være et 2-3 dage så se derefter.. Men man kan tydlig se dem efter 1 uge der svømmer de rundt selv i akvariet.

c sørensen — 10. september 2009, 13:10

Det er altså lidt underligt. Den lille klump æg, jeg skrev der var røget ud fra hulen - ud fra det ene orange æg hænger der idag ligesom en gennemsigtig dims med 2 små sorte prikker. Det ligner fuldstændig en larve, der hænger ud fra det orange æg. Jeg har tænkt på, om det måske er en guppyunge, der er klistret fast. Men denne her er breddere end en guppyunge. Kan det mon være en larve der hænger fast på blommesækken, dvs. det orange æg måske er blommesækken? Kan det lade sig gøre, selvom den klump æg ligger udenfor hulen, dvs. direkte på bunden? Hannen passer ikke den klump æg. Jeg har prøvet at skubbe dem ind i sikkerhed, men de ryger ud igen. Så jeg har laddet dem ligge, når nu der stadig var orange æg i klumpen.

Kan de klække udenfor hulen sådan midt på bunden? Eller er det måske bare tilfældigt, det ligner? Jeg tør ikke pille for meget.

zlatko — 10. september 2009, 13:21

hvis der hænger en lille tråd ud fra ægget så er de ved at klække, og ja de kan sagtens klække uden hannen..

Dog er der stor risiko efter 3 dage og de er klkkket så kan de ikke selv finde deres føde og derfor dør. Men de første par dage lever de af æggeblommen, ergo de er vedat kække dine æg.. OG grunden til at han har smidt dem uden for hulen kan jeg desværre ikke svarre dig på..

Det er ikke en guppy unde den er en anelse større end en nyklækket malle.. så det er kun malle unger som er ved at klække.😛

Mariann — 10. september 2009, 13:28

#17..
Det orange er ikke et "æg", som klækker, men selve blommesækken... Halen og hovedet vil begynde at vokse ud i hver sin ende, og først, når alt det orange (blommesækken) er væk, er de klar til at spise selv...

Mvh Mariann

c sørensen — 10. september 2009, 13:29

#18 Tak for svaret. Grunden til jeg skrev guppy er, at vi igår var nødt til at smide en guppyhun derned også, da hun også lige skulle føde!! Så der går en del guppyunger der også. Men det er rigtigt, at den man kan se er meget kortere men ligesom lidt breddere. Men mere kan jeg heller ikke se. Men holder godt øje!!

Og så skal vi lige have løst overbefolkningproblemet med guppyunger og malle unger på et tidspunkt, når vi ved, hvor mange malle unger, der bliver, og om der overhovedet bliver nogen.

c sørensen — 10. september 2009, 13:30

#19 lige nu er det vist et hoved, man kan se i den ene ende. Men det er godt nok ikke nemt. Heldigvis ligger klumpen lige op ad glasset.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.