Sole survivor
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #936237 — 11. august 2009, 13:45
Ang. mine katte som drak af akvariet i stedet for vandskålen, hjalp det at stille en vandskål i et andet rum, da jeg læste at katte sommetider ikke vil drikke vand der står ved siden af maden. Så de mange andre, der meldte om samme adfærd har en en løsning.
A. Helena rovsneglene har også ryddet op som håbet i de myriader af små snegle, som voksede frem. dem købte jeg ligeledes til en fin pris fra en fyr i Malmö, der sendte dem med posten.
jery — 11. august 2009, 13:47
jery — 11. august 2009, 13:48
Og så lige lidt OT: hvad er det for en underlig idé med at katte ikke drikker vand ved siden af maden?
Bruger #936237 — 11. august 2009, 15:18
Jeg tror de er bange for at vandet forurenes ad mad, som kan være døde mus og fugle o.l.
Katte er jo meget renlige. Nogle køber en fontæne, der sender det samme vand rundt så vandet iltes og er lækkert
jery — 11. august 2009, 16:42
Bruger #936237 — 11. august 2009, 16:47
Og nej - vandet kan godt stå i et andet rum. Faktisk rører mine 2 katte ikke vandet ved siden af madskålene, og foretrak som allerede skrevet akvarievandet indtil de fik en skål i et andet vand.
men intet af svaret var nyt, men det var åbenbart nødvendigt at gentage i håb om at det virker som en forstærkning af budskabet.
med venlig hilsen'
jery — 11. august 2009, 16:54
Katte er individualister og kan sagtens opføre sig "mærkeligt", men det er stadigvæk en and (jeg underviser i katteadfærd bl.a. og har været prof. beskæftiget med dyrene i små 30 år).
Bruger #936237 — 11. august 2009, 17:39
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.