hvilken art ..hvordan skal de ha det (sumpskilpader)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

DanielogAnja — 9. august 2009, 16:46

hej har to sumpskildpader

hvilke art er de

hvordan skal de ha det i mit akvarium

hvor gammel kan de være hunnen 16 cm cirka

hvor gammel er hannen den er 9 cm cirka

hvor dybt skal de ha det

hvad skal de ha og spise

hilsen daniel og anja



akvariumz475 — 9. august 2009, 17:45

hvor stort er akvariet 🙂

DanielogAnja — 10. august 2009, 12:18

Tror det er et 200 liter ca.

snoopyzrainbow — 10. august 2009, 12:32

Guløret terrapin http://www.poppi.dk/guloeretterrapin.html

DanielogAnja — 10. august 2009, 13:14

okay mange tak.

Hva med dybten i akvariumet?

Kan man finde ud af hvor gamle de er?

snoopyzrainbow — 10. august 2009, 14:28

Det aner jeg desværre ikke.. havde kun vores i kort tid, synes simpelthen den var røvkedelig *rødmer* og den var møj bette da vi hentede den og afleverede den i dyrehandlen igen.. havde en aftale med hende i forretningen om, at vi kunne tage den med hjem, se om det var noget, og hvis ikke kunne vi komme med den igen (kendte hende ret godt)

DanielogAnja — 10. august 2009, 14:31

Okay.

AndersGS — 10. august 2009, 14:55

Hej Daniel og Anja

Det kunne være rigtig fin med et bedre billede af skjoldet og hovedet af hver skildpadde.

Jeg vil påstå udfra billederne at det er Trachemys scripta scripta og altså ikke Chrysemys scripta troosti. (pasningen er den samme)

Ang. akvariet/terrariet ser det fint ud. Vanddybden er god. De kræver en varmelampe i den ene ende samt UV-belysning(over det hele). Typisk kan UV-røret erhverves for et par hundrede kroner, det skal være cirka UV-B 6%. Det er vigtigt med det kunstige sollys for at skildpadderne kan danne D-vitamin. Derudover skal de fodres meget varieret med både grønt og kødholdigt foder, det kan både være insekter, oksekød, skaldyr osv.
Dette foder sviner meget derfor er det også rigtig vigtig med ugentlige vandskift og et overdimensioneret filter. Skildpadderne behøver dog langtfra at fodres hver dag. Et par gange om ugen er fint.


Billede af T. scripta scripta:

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.turtlefarms.com/specialty_gallery/yellowbelly_normal.jpg&imgrefurl=http://www.turtlefarms.com/hatchling.htm&usg=__cmqQ2U8SUfbRQkisl8s3rP0C2kw=&h=576&w=540&sz=90&hl=da&start=3&sig2=tvovJl83UAluru5rX5xXaw&um=1&tbnid=coHOMXcf6swgYM:&tbnh=134&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3Dtrachemys%2Bscripta%2Bscripta%26hl%3Dda%26rls%3Dcom.microsoft:da:IE-SearchBox%26sa%3DX%26um%3D1&ei=UBeAStKhGIWF-QawvsFn

Billede af C. scripta troosti:

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.turtlefarms.com/specialty_gallery/yellowbelly_normal.jpg&imgrefurl=http://www.turtlefarms.com/hatchling.htm&usg=__cmqQ2U8SUfbRQkisl8s3rP0C2kw=&h=576&w=540&sz=90&hl=da&start=3&sig2=tvovJl83UAluru5rX5xXaw&um=1&tbnid=coHOMXcf6swgYM:&tbnh=134&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3Dtrachemys%2Bscripta%2Bscripta%26hl%3Dda%26rls%3Dcom.microsoft:da:IE-SearchBox%26sa%3DX%26um%3D1&ei=UBeAStKhGIWF-QawvsFn

Ellers prøv selv at bedøm på siden:
http://www.turtlefarms.com/hatchling.htm

DanielogAnja — 10. august 2009, 17:46

Har taget nogle nye billeder, men jeg kan ikke ligge dem her ind lige nu, gør det så snart jeg kan.

Jeg kan ikk finde ud af hvilken slags det er, for har ingen forstand på hvad man kan se for at det er sårn en art og det ikke er en anden art.

DanielogAnja — 10. august 2009, 17:57

Så fik jeg billederne ind, jeg håber at disse billeder er nemmere og kunne se på hvilken art det er.

DanielogAnja — 10. august 2009, 19:51

Kkan det passe at vores skildpadder har denne art - Graptemys pseudogeographica

AndersGS — 10. august 2009, 20:10

Jeg holder nu stadig på den gulmavede terrapin.. (T. scripta scripta)

AndersGS — 10. august 2009, 20:10

Prøv evt. inde på nhf.dk

DanielogAnja — 11. august 2009, 15:01

sys bare ikk vores skildpadder er gule.

DanielogAnja — 11. august 2009, 15:16

Her er der nogle flere billeder, håber de kan hjælpe til om hvad det er for en art mine skildpadder er.

håber i vil hjælpe

SogneprQsten — 5. december 2009, 22:32

Ved det en gammel trå.
Det ligner mest af alt chinemys reevesii

DanielogAnja — 5. december 2009, 23:55

jeg tror bestemt der er sådan en her Graptemys pseudogeographica

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.