sneglehuse til sneglehuslegere

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

PLI — 8. august 2009, 10:45

hej

Jeg har et par sneglhuse, og ville lige hører om de kunne bruges til sneglehuslegere, og hvilke nogen i vil anbefale.

på forhånd mange tak.

PLI — 8. august 2009, 10:47

her er der et bedre billede.

steffen.. — 8. august 2009, 11:01

enten neothauma- sneglehuse (tanganyika sneglehuse) eller en billigere løsning vinbjergsneglehuse... 😉

PLI — 8. august 2009, 11:19

okay. så igen af dem på billedet kan bruges?

steffen.. — 8. august 2009, 11:35

joooo... det kan de vel godt... bare de ikke er for store..

steffen.. — 8. august 2009, 11:35

hvilke sneglehuslegere havde du tænkt på?

Patrick — 8. august 2009, 14:07

De kan sagtens bruges, men næste lige meget hvilken art du skal have, så skal du alligevel ud og finde nogle flere.

Jeg har altid selv brugt vinbjergsneglehuse, de er billige og ok pæne.

xdaxda — 8. august 2009, 14:38

Fiskene er ikke så kræsne. Jeg har købt nogle traditionelle sneglehuse (vinbjergmodellen) ved en herpåsiden meget omtalt akvarie/net-forretning i vestjylland. Jeg mener at man får 36 sneglehuse (ret mig hvis jeg tager fejl) for en hund.

...det er da vist ok med de huspriser vi har ellers

Jeg har iøvrigt også brugt dem Du har til venstre i billedet - købt af mine døtre i en eller anden pynteforretning. De er også i brug og mine multier yngler i dem (her kan man jo lave et pænere kvarter i akvariet sådan lidt a la nordsjælland - hvor de snobbede sneglehusleger så kan hygge sig)

PLI — 8. august 2009, 14:48

okay, tusinde tak. det er bare fordi jeg har ca. 50 af sådan nogle sneglehuse som jeg tog med hjem fra new zealand, så det kunne være lidt sjovt at putte dem i baljen.

PLI — 8. august 2009, 14:50

jeg ved ikke helt hvilke sneglehuslegere jeg vil have, men jeg har også 2 uger til at tænke over det.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.