hvad kan kampfisk gå sammen med??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mullemus — 6. august 2009, 22:10

jeg går og overvejer at få kampfisk, men er meget i tvivl om hvilke andre fisk de kan sammen med..
har hørt at han kampfiskene ikke kan leve sammen med hunnerne efter parrien og skal flyttes. Synes også man hører så mange forskellige ting alt efter hvor man spørg henne, derfor søger jeg hjælp herinde!

Anita — 6. august 2009, 22:47

lad være med at sætte den sammen med fisk, feks gubby, med store flagrende haler

LoddiDK — 6. august 2009, 22:48

De skal heller ikke sættes sammen med barber!

mullemus — 6. august 2009, 22:57

kan de gå sammen med platyér??

LoddiDK — 6. august 2009, 22:57

JA 🙂

Sølz — 6. august 2009, 23:35

Hej mullemus,

Det er en god ide at komme frem med sine overvejelser omkring kampfisk inden , man anskaffer sig dem.
Hvor stort akvarium har du planer om at få kampfisk i. Det er nemlig væsentligt for vejledningen.
Umiddelbart vil jeg også som #5 mene, at kampfisk kan gå sammen med Platy. I princippet kan kampfisk gå sammen med de fleste fredelige fisk, MEN de skal f.eks. ikke - som guppyhannerne - have lange flagrende finner o.s.v. Hvad kampfisk kan gå sammen med baserer sig helt basalt set på den enkelte kampfisk temperament. De er nogle store personligheder - nogle ganske aggressive over for alle andre, hvor nogle andre kampfisk er umådeligt fredelige. Dette temperament er især udtalt hos hannerne, men hunnerne kan være lige så aggessive.
Jeg har en kampfisk, som tidl. jagtede Neonfisk og en anden som jagtede mine Galaxy´er. Jeg har også en hun, som leger storvildtsjæger overfor mine RCS. En hun har jeg måtte aflive, da den åd bidder af følehornene på min en Mysteriesnegl. Og så har jeg andre, som er aldeles fredelige.
En spændende fiskeart, som man får megen underholdning. af.
Jeg ville altid overveje alternative placeringer af enten kampfisken eller de fisk, som jeg havde planlagt kampfisken skulle gå sammen med.
Hvis man har både hanner og hunner og ønsker at parre dem, så fjerner man hunnen fra yngleakvariet, hvor hannen passer æggene i skumreden. Hannen fjerner man ca. 3. dagen, hvorefter man som opdrætter har travlt med at passe sit yngel. Hvis man ikke fjerne hunnen og hannen, så æder de æggene/ungerne.
Sorry - det blev et langt forsøgt på et svar på et kort spørgsmål.😉😮

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.