Pris på 325 ltr
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Gert — 2. august 2009, 19:01
Jeg går og overvejer at sælge mit Akvastabil 325 ltr, Mbuna akvarie, fordi jeg synte ikke rigtigt at jeg har tid til at passe det mere 🙁
Men jeg er i tvivl om hvad sådan et skal koste.
Setup'et består af følgende:
Akvastabil effectline 325 ltr. akvarium der en lille ridse på frontruden i venstre hjørne
Akvastabil effectline heldækkende dæmpbart armatur 2x36 Watt
Akvastabil Underskab med 2 skabslåger
Baggrund af BTN Slimline & et Modul
Tetratec EX1200 Spandfilter
Eheim Powerhead 600 ltr./min.
Eheim Lydløs luftpumpe med 2 ilt sten
Digitalt termometer
ca. 10 mbuna'er (de er ikke så nemme at tælle:)
Mener det er følgende
C. Afra
M. Maingano
L. Hongi
P. Demasoni
P. Estherea
(har desværre ikke helt styr på fordelingerne)
Det hele er pænt og velholdt, alt fungere perfekt & er 100% tæt.
det hel er købt som nyt, og er fra April 2008.
Hvad skal man regne med, at man kan få for sådan en omgang?
Principia — 2. august 2009, 20:39
Proplayer — 2. august 2009, 20:41
brønderslev — 2. august 2009, 20:44
Fiskene skal du ikke regne med har nogen værdi
Men prøv da at oprette en annonce på siden, og ser hvad der sker.....
mjen — 2. august 2009, 20:45
Rothoff — 2. august 2009, 20:47
Ved godt at du sikkert har givet meget mere,men desværre er det sådan i denne verden:(pengene vokser ikke på træerne
Mvh Torben
Principia — 2. august 2009, 21:01
Et nyt akvarium med armatur kan findes for godt 2000kr, og så er der garenti på. Og alt efter mærke er det en god sikkerhed at have, så er man selv fri for at bavle med skidtet.
Fisk og småt udstyr, giver jeg ikke noget for, overhovedet. Fiskene ryger for det meste ned til den lokale fiskepusher ved først givne lejlighed.
Man må være realistisk. sidst jeg solgte et akvarium, var det et 566L, som jeg solgte for 2 øl. Det var tæt men ikke pænt.
Jeg syntes generelt, at det er mærkeligt, folk tror at det er bladguld at de hælder ud af døren, og affektionsværdien trækker op i prisen.
Rothoff — 2. august 2009, 21:21
#7Ville godt have et link til hvor du kan købe et spritnyt 325 med dæmpbart armartur til 2000 kr,så mener ikke du er særlig realistisk.
Har vi det ikke allesammen sådan,har vi givet en pris for noget,skal det vel ikke foræres væk,vi vil alle gerne have bare lidt af pengene hjem igen
LasseP — 2. august 2009, 22:30
dæmpbart armatur koster jo noget (Jeg har lige ombygget fra T8 til T5 dæmpbar det kostede lidt over 1000kr), effectline underskab er heller ej billigt. Bare ærgerligt det er en slimline baggrund synes jeg.
Dammark — 2. august 2009, 22:43
Med dit akvarie vill jeg tage mellem 2700,-/3300,- alt efter hvor god stand det er i.
Nogle folk får ondt i røven når de ikke kan få det kastet i nakken, og hvis de ikke har råd så kan de jo bare vente til der kommer noget på markedet som passer til deres penge.
rollator — 2. august 2009, 23:26
see — 3. august 2009, 01:52
FinnB — 3. august 2009, 08:15
Så jeg er helt enig med #2. Du kunne evt.sælge det adskildt alt fisk for sig,pumpe for sig,så kan det være at du får en højere pris.
Kim — 3. august 2009, 08:43
LasseP — 3. august 2009, 16:54
Før jeg købte mit nuværende akvarie kiggede jeg på dba, og annoncerne herinde, og der var da slet ikke nogen til de priser. Altså hvis det er med baggrund, heldækkende armatur og underskab.
Jeg vil nu stadig sige at du sagtens kan få 3000.
Bandage — 3. august 2009, 17:39
Principia — 3. august 2009, 18:07
Scorpion — 3. august 2009, 18:51
Jeg har prøvet at finde nypriser på de enkelte dele, ved en forhandler der ikke har ry for at være blandt de dyreste.
Ved samlet køb gives der sikkert rabat, så priserne er vejledende.
Akvarium 325l : 1799 kr
Armatur dæmpbart: 1370 kr
underskab: 1799 kr
låger 440 kr
BTN slimline: 795 kr
BTN modul: 699 kr
Spandpumpe: 899 kr
Powerhead 139 kr
Lystofrør 200+ kr
Luftpumpe 245 kr
Dertil kommer fisk, som jeg ikke vil regne med, men stadig er den samlede nypris et godt stykke over de 8 kilo.
Det er under 1½ år gammelt så en pris mellem 3000 og 4000 kr synes jeg ikke lyder helt urimeligt, hvis det ikke er mishandlet på det groveste.
Bebsen — 3. august 2009, 18:54
For skal jeg give mere end det, er det næsten oppe i nypris, også vil jeg hellere købe fra nyt og få garanti osv med...
FinnB — 3. august 2009, 18:58
Men det er kun de 3 øveste ting man kan forvente penge for,de andre ting er prisen max 4-500 kr.Så prisen på 1500 - 2000 er fair nok
Scorpion — 3. august 2009, 19:14
Ja det er jo op til den enkelte køber hvad der lægges vægt på, med hensyn til indretning, og udseende,
men til 2000 finder du kun et 325er uden baggrund og med porsaunderstel, hvis du er heldig.
Hvis du bagefter skal finde baggrund, bord og ombygge til dæmpbart koster det alligevel.
PS: Det skal lige siges at jeg ikke kender sælgeren, så jeg prøver ikke at hæve prisen, dette er blot min mening.
Scorpion — 3. august 2009, 19:46
TorbenS — 3. august 2009, 19:56
I flere af ovenstående tråde er argumentet for en lavere pris at "køber" ikke ønsker dele af den konfiguration akvariet har og derfor prissætter det til nul kr, men har du lidt tid til at køberen med de rette behov melder sig så skulle det være en fair pris for begge parter. Det er hverken en gavebod eller optrækkeri, begge skal jo gerne kunne se hinanden i øjnene bagefter.
Det er et akvarie man ikke ser udbudt så tit og dem der er i den størrelse er ofte væsentligt ældre og med en relativ høj pris på over 1500 kr. Et akvarie som det du har er jo netop attraktivt for en der gerne vil til at starte på cichlide hobbyen, det har en populær størrelse.
Småting og pumpen skal du ikke regne med at få noget for. Der har været for mange problemer med tætheden i lige netop ex1200 modellen.
Fiskene er lidt af en blandet flok. Der er for få af de enkelte individer af hver art til de har en egentlig værdi. Havde det været 10 stk af en enkelt art havde de kunne sælges ved siden af, mit råd er i øvrigt alligevel at sælge fiskene separat. Det øger antallet af potentielle købere idet denne ved overtagelsen er frit stillet mht videre indretning.
Akvarie West — 3. august 2009, 20:14
Jeg købte i 1999 et brugt 530 liter med skab og lampe for 2000,-, året efter solgte jeg det for 3000,-, så udgangspunktet er måske mere om der er en køber til akvariet, end hvad man selv har givet for det.
Akvarie West — 3. august 2009, 20:21
Jeg tror også at fiskene kan blive et problem, snarre end en bonus.
Scorpion — 3. august 2009, 21:03
Jeg skulle måske have skrevet vildledende pris 😀
Som du skriver er det jo hvad man kan forvente at en potentiel køber vil give, og ikke hvad man selv vil give, der er jo en væsentlig forskel på om det skal stå i et akvarierum i en kælder, eller om det skal være et møbel i stuen.
Jeg læste godt nok om problemerne med pumpen, da jeg søgte prisen, så ja det trækker ned.
malawi-maker — 4. august 2009, 14:16
Principia — 4. august 2009, 22:18
Det man kan sætte prisen på er akvariet, lampen, og bordet ( hvis låger osv falder i smag ). Det ville være at snyde sig selv, hvis man ikke fik det til halv pris af nyværdien.
Jeg ved godt at moduler, og andre småmaterialer, er meget populærer og koster af pommeren til. men når de først har været monteret er de værdiløse, og det har været penge lige ud af vinduet.
Prøv at se den blå avis, hvor mange af annoncerne som er gamle, fordi folk forlanger for meget. I særdeleshed populærstørelserne, 325-530-720. Der er ingen som betaler 3-4000kr for et 325L, hvor man kan bruge en masse tid på at pille alt muligt plastic lort ud af det, når du kan købe et ny til samme pris.
Den her debat har skilt vandene før, her i dette forum. Og jeg kan slet ikke forstå hvorfor at folk egentlig spørg, når de selv kan prissætte det, efter deres ønske. de kan jo bare oprette en annonce og se reaktionen.
Men et akvarium er lige som alt muligt anden hobby. man må påregne et tab på det, og nogen gange et stort et. Men at sætte det til salg til overpris, og efter nogle måneder, lade det stå tomt, for efter måske efter et år eller to smide det på genbrugspladsen, er lidt underligt. Man kan jo lige så godt sætte prisen, så det er til at komme af med, og så hive det ind man kan få, i stedet for at skulle æde et 100% tab.
Scorpion — 4. august 2009, 23:08
Jeg har også været på markedet for at finde akvarier ja, og hvis man skal finde sådan et setup, som dette består af, så er det ikke 2000 kr man kan nøjes med.
Hvis der tjekkes på de forskellige handelssteder, så er priserne i det nabolag, som jeg og andre har nævnt.
Om sælgerne får prisen skal jeg ikke kunne sige, men hvis ikke så burde der jo være nogle der var sat ned, og dem er der langt imellem.
Jeg vil give dig ret i at folk sjældent ser ens på modulopbygning, men den kan da heldigvis ændres, hvis ikke man er tilfreds.
Har du overvejet at der måske kunne være købere, der synes om det setup der er i dette akvarium, før du nævner at det skal flåes ud.
At nævne priser som 1500-2000 synes jeg er helt hen i vejret, hvis der skal sammenlignes med markedspriserne, så medmindre at det skal ud samme dag som det bliver sat til salg, så sæt det højere end den pris.
Akvarie West — 4. august 2009, 23:29
Jeg syntes jævnligt jeg ser tråde på nettet, hvor der gøres nar af nogle priser på dba.dk, men hvem er det der griner hvis det bliver solgt, det er da sælger. Jeg undre mig da også over at folk vil give 25 kr for en halv kokusnøddeskald, når de kan købe en eller to kokusnødder i Netto for en 10'er, og så få 4 skaller ud af det. Der er kunder til alt, bare man har tid at vente.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.