foder til unger

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Queeek — 2. august 2009, 14:03

...ja jeg fandt så lige en enkelt unge i mot akvarium imorges...min molly var gravid og fødte for en uge siden men ungerne var væk og jeg regnede med de var blevet spist...nu har jeg en teori om at den har været i pumpen???

...men nu har jeg sat den i en box for sig så de ikke æder den...men skal den have noget bestemt foder eller bare det samme som de andre,,,og skal den have ofter end de andre når den vokser?

...hvis der nu sidder flere i pumpen, hvordan får jeg dem så ud?...jeg kan jo ikke tage pumpen op ad vandet for så dør de....og hvis jeg tager filteret ud nede i vandet så ødelægger jeg vel vandet for de andre fisk!!!

...hjææælp....

buller42 — 2. august 2009, 14:24

Hej
Du kan godt bruge det samme foder, du skal bare knuse det så det bliver meget fint, for det gør jeg til gubby unger.

Ang unger i filtret, så tager du en halv spand vand fra akvariet og hiver filtret op og ned i spanden med det og så skiller du filtert ad nede i vandet og derefter vil ungerne være i spanden, som du så fanger op med et net og nej ungerne dør ikke så længe deres gæller holdes våde.

Ps. Alt efter hvor beskidt vandet bliver, så kan du lige lade vandet stå lidt til alt snavs er faldet til bunds så du kan se ungerne.

Queeek — 2. august 2009, 14:40

mange tak for hjælpen....det vil jeg prøve! ....

andershabbo — 2. august 2009, 14:46

enig med #2

Queeek — 2. august 2009, 16:40

hvor meget foder skal sådan en lille unge have om dagen? ....

buller42 — 2. august 2009, 18:29

#5
Kun meget lidt, men prøv at holde øje med den når den spiser for den skal kunne spise op på ca 1-2 min og hvis den ikke kan det så får den for meget og så kan du starte med et par gange om dagen.

Nina6321 — 3. august 2009, 12:00

#6 Arhhh det er ikke helt rigtigt... Hvis man gerne vil have at den skal vokse hurtigt, så prøv at følg nedenstående. Det er skrevet af Villads, og er skrevet m.h.t. guppyunger, men det gør ikke noget.

De små unger kan ha' svært ved at finde foderet hvis du bare strøer lidt tørfoder på overfladen.
Gnid lidt ud under overfladen mellem to fingre og se om ikke de straks begynder at spise de bittesmå stykker.
Giv kun en lillebitte smule og kom tilbage efter et kvarter og gentag.Bliv ved indtil du kan se at de har små tykke maver.
To timer efter starter du forfra.På dem måde vil de vokse hurtigt og snart kan de selv finde foderet i overfladen og du kan fodre lidt større portioner ad gangen.
De skal ha' tykke maver så meget af dagen som muligt indtil de er ca. 8 uger derefter kan du give større portioner færre gange om dagen hvor de når at fordøje imellem fodringerne.
Når de er 3 - 4 mdr. er 3 gange om dagen fint og nu skal du til at være opmærksom på at de ikke får så meget at æde at de bliver fede.

Queeek — 3. august 2009, 19:31

okay, det vil jeg rpøve...så har den vidst fået for lidt mad de sidste dage...men kan jeg ikke slå den ihjel hvis den får for meget? ...ååh det er svært hvor grænsen går synes jeg...

Nina6321 — 4. august 2009, 11:55

#8 Jeg har aldrig oplevet, at mine guppyunger har fået for meget mad såå?

Men jeg ved også mere om guppyer end jeg ved om molly'er.

Queeek — 4. august 2009, 20:46

ja jeg fik jo skiftet pumpen og bare lige at opdaterer på ovenstående så fandt jeg sørme en lille"fis" mere derinde...så mon ikke også den anden kom derinde fra...så nu har jeg to unger...super skønt...

Nina6321 — 4. august 2009, 21:43

#10 Ja hehe 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.