mystisk død over guppyer...??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snullermusen — 1. august 2009, 14:43

Som overskriften lyder har jeg været ude for noget meget mærkeligt... Min søn har 3 guppyer gående i et lille akvarie på 5,5l, jeg skifter vand hos dem 2 gange om ugen og har gjort det uden problemer i snart 3 måneder!

Her igår formiddag var det så tid til lidt vandskifte igen... Jeg gjorde til en forandring at ligge et lille dækglas på som høre til, men ellers gjorde jeg som jeg plejede! Fiskene var glade og livlige og var også fremme og friske da jeg så slukkede lyset ved dem i går aftes... Men da jeg så står op her i morges, ser jeg at 2 af fiskene var hoppet ud af akvariet og en lå tilbage under den lille trærod død! Tjekkede vand værdierne og de er som de skal være og pumpen køre også som den skal! Men det der er mærkeligt er hvordan de kan være hoppet ud af akvariet?? De lå omme bagved og det vil sige at så skulle de være hoppet ud af et meget meget lille hul...*blink* Kan simpelthen ikke forstå hvad der er sket, er der nogen som har en ide?? Man skulle næsten tro at der var gået panik over dem og de prøvede og flygte*blink*


Sådan ser akvariet ud uden pumpe...


De skulle være hoppet ud af de lille hul, over i venstre hjørne...

tj-jensen — 1. august 2009, 14:50

for det første er akvariet ikke stort nok. overhovedet ikke stort nok. og har du tjekket at der ikke er kommer noget andet dyr deri??
og der er ikke noget skadeligt at se på dem??

snullermusen — 1. august 2009, 14:56

nej der var slet ingen ting og se på dem... Der er heller ikke andre dyr eller noget deri...

tj-jensen — 1. august 2009, 15:00

du kan ikke se noget usædvanligt??
hvis ikke, kan jeg ikke komme med en forklaring..

snullermusen — 1. august 2009, 15:03

Nej overhovedet ikke... alt ser ud som det plejer!

Nej jeg forstår det heller ikke.. men ellers tak for forsøget...😎

tj-jensen — 1. august 2009, 15:07

så lidt (;

Bhoomi — 1. august 2009, 15:35

Måske et vildt gæt - måske ikke helt ude i hampen: Vandets iltoptagelse sker primært gennem vandoverfladen, som så vidt jeg kan se er dækket af glaspladen (vandet står helt op imod pladen). Du har derfor blokeret for iltoptagelsen, da denne nu kun kan ske igennem det lille hul i pladen.
Det kan måske også være forklaringen på hvorfor gupserne er sprunget op igennem hullet - det er jo her der er ilt, og da vandet står helt oppe i hullet er der ikke langt at springe. Når de først er oppe igennem hullet ligger de og spræller, og så er det kun et spørgsmål om held om de ryger tilbage i hullet eller ned bagved akvariet.
Jeg ville først og fremmest give fiskene meget mere vand - under alle omstændigheder skal der også være luft imellem overfladen og dækglasset.

jery — 1. august 2009, 15:37

#7: nok ikke så vildt gæt endda - muligvis har en for hurtigt stigende temperatur måske også været medvirkende.

snullermusen — 1. august 2009, 16:12

#7 Tror du har fat i noget der.... der har aldrig været noget imens det ikke har været på, og første gang jeg tager det over så sker det her! så det er måske meget rigtig

#8 jeg har medvilje ikke haft varmelegme fordi temperaturen har fast lagt mellem 22 - 25... Men det kan jo også være en mulighed

Har faktisk været på udkig efter noget større fordi den ene hun fik unger for 14dage siden og da ungerne går i et andet for sig selv
syntes jeg at de skulle have mere plads når de skulle ned til de andre! Så det er lidt trist at de så skulle gå hen og dø...🙁

Skal jeg bare smide akvariet ud eller kan jeg få noget andet til og gå deri...? det er mere for min søns skyld!!

tj-jensen — 1. august 2009, 16:17

køb nogen rejer. de er altis meget underholdene 😉
man kan godt købe rejepiller hvis nu du syntes at de ikke KUN skulle spise alger (;

tj-jensen — 1. august 2009, 16:19

men hvis du ikke selv vil have det, vil jeg da godt prutte om en pris xD

snullermusen — 1. august 2009, 16:23

Hehe det gik vist lidt galt 😀

Er der nogle bestemte rejer som egner sig bedst? Og hvor mange vil i tro passer bedst til 5,5l...? Yngler de ikke helt vildt??
Ja undskyld kender ikke så meget til rejer*rødmer*

snullermusen — 1. august 2009, 16:24

Hehe tror jeg vil give det en chance til, men det sker igen så skal jeg nok lige huske på dig:D:P

chlassen — 1. august 2009, 16:25

Jeg har 2 af sådan boxe og har aldrig haft problemer med dem, jeg har en kampfiskhan gående i hver af dem. De trives fint.
Så er de også spændende at kigge på så det kunne måske være et bud.

tj-jensen — 1. august 2009, 16:28

#16- tak (;
#15- jeg vil andefale 1,2 RCS rejer. jo, de yngler ret meget, men så kan man jo altis sælge nogen af dem, (; og hvis du nu beslutter dig at købe nogen, skal du huske at du skal have godt med gemmesteder i aquaboxen. jeg kan godt anbefale dig planten: Utricularia graminifolia.
det er en lille plante, minder meget om græs. hvis du beslutter dig at købe den, skal du kun købe en, da den breder sig op til 8cm. 😀

snullermusen — 1. august 2009, 16:34

Ja det lyder også spændende... Er næsten helt bange for at putte en fisk deri igen hvis det sker igen!
Min morfar har også sådan en box derhjemme og hans fisk hoppede også ud uden nogen grund.... Men han har det med og slukke for alle stikkontakter i huset, så vi mistænker lidt at han har slukket for den til at akvariet*skeptisk*

snullermusen — 1. august 2009, 16:38

#18
Tusind tak for hjælpen går lige ind og læser om dem, det kan måske godt være at der kommer et par stykker af dem deri...😛
De der mos kugler ligner det*rødmer* er det også noget som kan være deri som de vil kunne lide?? *uhh*

tj-jensen — 1. august 2009, 16:51

ja, bare de kan gemme sig 😉

SS — 1. august 2009, 17:04

Har også en 5,5L aquabox, og mine guppier trives aldeles godt.

Jeg tvivler _stærkt_ på at mine guppier ville kunne komme op igennem de to små huller.
De kan måske lige og lige klemme sig igennem, oppe fra ned, men ikke nede fra og op. Der skal de "hoppe" derop, hvor kroppen spræller, og samtidig klemme sig igennem et hul der er et close fit, det lyder alt for usandsynligt.

Det store hul (til at proppe en finger i og løfte låget) ville de med langt større sandsynlighed, ville kunne 'hoppe' op igennem.

Men hvorfor har i ikke altid haft dækglasset på?

Nina6321 — 1. august 2009, 17:46

#22 Ej det er altså ret synd at have guppyer i 5,5 l.
!!

farogsøn — 1. august 2009, 17:48

har 3 arcium

SS — 1. august 2009, 18:00

[citat]#22 Ej det er altså ret synd at have guppyer i 5,5 l.
!![/citat]

Lige så synd som de fisk der døde under dine forældres opsyn i deres akvarie?!?

Øv hvor er det træls at høre på andres meninger om hvad de synes er for små eller not.

Hvad med at kommentere de tråde hvor en gut har et 325 liters akvarium, og beklager sig over at fiskene dør på stribe og bare holder sig helt stille i overfladen bag pumpen.

Pointe: Så længe ejermand af at akvarie kan se at ens egne fisk er sunde og raske, leger, parre sig etc, så lad være med at kommentere hvor vidt du syntes X antal liter er for lidt eller ej.


;(

Nina6321 — 1. august 2009, 18:10

#25 De døde da ikke? Mine forældre blev bare trætte af det?



Det kan da godt være, men 5,5 liter er for lidt til guppyer!

I sådan et lille akvarium kan der kun være en guppy i, og sådan som du skriver i #22 har du flere end 1 guppy!

SS — 1. august 2009, 18:15

[citat]#25 De døde da ikke? Mine forældre blev bare trætte af det?



Det kan da godt være, men 5,5 liter er for lidt til guppyer!

I sådan et lille akvarium kan der kun være en guppy i, og sådan som du skriver i #22 har du flere end 1 guppy![/citat]


Åh ja.. Her hopper jeg ud af diskussionen. Nu har du ændret din profil så der ikke længere står, at fiskene døde for dine forældre, men blot at der kom mange alger.

Flot.. *blink*


Der burde være en aldersgrænse på internettet!




Ps. Ja jeg har 3 guppier i mit 5,5 aquabox, og de har det storartet - uanset hvad din mening end måtte være.

tj-jensen — 1. august 2009, 18:16

please lad være med at skændes.. *uhh*

Nina6321 — 1. august 2009, 18:17

#27 Jaja det er også dem der har slørhaler i små akvarier siger.

De har det rigtig godt, og det ser også sådan ud, det ved jeg godt, men man skal ikke lade sig snyde... De har det ikke godt... I hvert fald ikke længe.

snullermusen — 1. august 2009, 18:30

Syntes det er lidt trist og se at folk begynder og skændes....*skeptisk* Folk har hver sin mening om tingene... Det må vel være op til folk om hvad de selv syntes er rigtig eller ej!

Jeg vil jo så våge og påstå at mine fisk havde det godt... Det var livlige og glade og spiste og ynglede, at så det her sker kan jeg så ikke forstå.
Tror at bhoomi beskriver det meget godt med at der ikke har været vandcirkulation nok i vandet fordi dækglaset lå på vandoverfladen... Det var også lidt mit gæt i forvejen!

Jeg syntes ikke selv at der var behov for dækglas da de ikke sprang rundt i vandet, og det gik meget godt indtil det kom på!!

Nina6321 — 1. august 2009, 18:34

#30 Ingen tvivl om det, men jeg føler bare at (undskyld ikke for at virke mega ond) folk der putter 3 guppyer ned i et 5,5l. akvarie ikke rigtig ved nok om den fisk de har med at gøre...
Det er ikke sikekrt at jeg har ret i at de ikke har det godt, men jeg har MEGET svært ved at tro at de kan have det godt i sådan en lille akvarium i lang tid...

tj-jensen — 1. august 2009, 18:43

#30- har du fundet ud af hvad du vil have gjort ved akvariet? 😀
om du skal have rcs eller sådan nogetB)

Nina6321 — 1. august 2009, 18:49

#32 😀

Ja lad os komme tilbage til det oprindelige emne 😉

snullermusen — 1. august 2009, 18:49

Det ved jeg ikke på længere sigt om de har, det har jeg ikke nået og opleve desvære! Men jeg vil nu mene at hvis fisken ser ud til og trives at så er det okay! og de fleste fisk yngler jo heller ikke hvis det ikke har det godt! Det er jo heller ikke fordi en guppy er verdens største fisk, og det havde nu også været meget værre hvis det var en fisk som blev over de 10cm!

Og hvis man skal snakke om at alle fisk skal have et stort akvarie, så kan man jo gå ind og læse på feks rejer som jeg er blevet rådgivet til at kunne gå deri... De vil gerne have et akvarie på 20-40l... Så hvorfor skulle det så være så meget værre at 3 små guppyer går deri

snullermusen — 1. august 2009, 18:52

Jamen jeg har besluttet mig for de rejer du foreslog... Laver lige det hele om så de får nogle gemmesteder også får det lov til at køre en uge til 14 dage inden de kommer i... 😛 Men glæder mig for de lyder rigtig spændendeB)

Nina6321 — 1. august 2009, 18:52

#34 Det har du også ret i, men altså... Det kan godt være lidt svært at forklare, men en af mine vninder havde også fisk engang, og hun havde slørhaler i et akvarium på ca. 10 liter, og hun syntes jo også at de trivedes rigtig godt og sådan, men de døde efter 1½ år... Det lyder som lang tid, og hun tænkte jo bare at den døde af alderdom, men det beviser jo bare at hun ikke vidste nok om fisken, da den jo kunne være blevet 30 år...

Det er ikke det med at man ikke ved nok om fisken jeg hentyder til, men det der med at de trives godt eller dårligt.

Villads — 1. august 2009, 18:53

Jeg er enig med dig Jeanett.
Hvis en guppy ser ud til at have det godt,så har den det godt.

Jeg har selv prøvet med tre guppyer i 5 l og det gik skidt.
De var meget nervøse og faldt slet ikke til.
2 sprang ud og så tog jeg den sidste op. Slut på det forsøg.

Nina6321 — 1. august 2009, 18:57

#37 hmmmm... Jeg har nok forklaret mig på den forkerte måde, men det jeg mener er, at...

For at sige det på en primitiv måde er det, at jeg synes at 3 guppyer i 5l. er synd... Det er egentlig det, og selvom de måske har det godt, så har jeg bare lidt svært ved at tro det, da jeg synes det er meget lidt vand til 3 guppyer...

(jeg siger ikke at de har det dårligt, men at jeg har svært ved at tro, at de har det godt)

SS — 1. august 2009, 19:02

[citat]#32 😀

Ja lad os komme tilbage til det oprindelige emne 😉[/citat]


Det var da dig der startede med at køre emnet ud på et sidespor, jvf. indlæg #23?! *blink*


Synes det er utroligt du sidder her og udbreder dig en viden om akvariestørrelser, når du for det første sikkert kun har haft et enkelt eller to akvarie - i hvad? 1 års tid?
For det andet, fordi du har læst at 1cm fisk = 1 liter vand.

Og så drager du konklusioner og laver påstande ud fra dét.


Hvis en bruger _spørger_ til hvilke fisk der skal gå i hans 5,5L akvarie, er det skam helt fint at du fortæller din mening, og fortæller den "gyldne regel" med 1cm fisk = 1 liter vand.

Men når du går ind i et emne, hvor andre prøver på at bidrage med til hjælp, og du så straks kaster emnet ud på et sidespor, fordi du har lyst til at fortælle omverdenen at jeg er en dyrplager, grundet et for lille akvarie til 3 guppier - der i mine øjne trives helt perfekt, og som har ynglet, så synes jeg bare du går over stregen.

At du så efterfølgende går ind og retter din profil til noget helt andet, fordi jeg påpegede at der er fisk der er døde under dine forældres varetægt, ja så klapper låget da helt ned for dig.


Jeg håber en administrator giver dig en personlig henvendelse om god internet etik og netikette.

snullermusen — 1. august 2009, 19:02

Ja men hun har jo nok ikke ment noget ondt med det... Tror bestemt ikke at det var bevidst dyreplageri...😉

Jeg har også selv været et stort kvaj med mit 112l akvarie som jeg lige har lavet om... Har sådan set skildt mig af med stort set de fleste af mine fisk fordi mit akvarie ville være for lille med tiden!
Men folk kommer jo herind for at få nogle råd og nogen ligesom mig som gerne vil blive klogere! Det eneste man kan gøre er at sige hvad der ville være bedst for fisken også er det op til ejern selv om de vil gøre noget ved det... Det er bare min mening

Villads — 1. august 2009, 19:04

Jo men Nina,der er stor forskel på guppyer og hvordan de reagerer.
Mine havde det skidt og Jeanett's havde det åbenbart godt.
Hvis en guppy er livlig og spiser og parrer sig som den skal kan det vel ikke være synd.
En guppy kan jo ikke tænke: "Uha hvor er der lidt plads her.Bare jeg kunne svømme lidt længere før jeg rammmer muren."

Jeg tror tit man personificerer sine kæledyr,og det kommer der ikke noget godt ud af.

SS — 1. august 2009, 19:06

[citat]
(jeg siger ikke at de har det dårligt, men at jeg har svært ved at tro, at de har det godt)[/citat]


Dét fortæller nok en del om din alder..

Hvorfor skulle jeg, som et voksne menneske, sidde og lyve her på internettet, om hvorvidt 3 guppier har det godt eller ej?

Jeg kan da tage et par billeder af deres yngel som vokser med rekord hastighed - som blev til i 5,5L boxen.


(Jeg har flere akvarier hvor jeg kan flytte fisk frem og tilbage, og når ynglen bliver for store, så bliver de eneejer af aquaboxen, og forældrene kommer tilbage til hovedakvariet. (Det var en førstegangs fødende hun, der fødte 5 unger))
(En anden hun er faktisk blevet "tyk" i aquaboxen, og forventer flere yngel om ~1 uges tid cirka, men hun kommer nok over i et andet yngelakvarie i stedet)

snullermusen — 1. august 2009, 19:14

Er helt enig med dig villads...

tj-jensen — 1. august 2009, 20:39

Villads har en pointe. så lad os nu bare komme tilbage til hovedsagen, som er at snullermusen nok skal til at have rcs'er og så er det det.

tj-jensen — 1. august 2009, 20:40

#43- tager du ikke nogen billeder efterhånden som du får indrettet og fået rejer i?? 😀:)

snullermusen — 1. august 2009, 22:47

jo selvfølgelig det skal jeg nok.... Skal alligevel have opdateret min profil med mit andet akvarie:P, så kan lige så godt gøre det når det her på 5,5l er kommer iorden.... Forresten nogen der kender nogen steder i århus hvor de sælger RCS???😛

Nina6321 — 2. august 2009, 11:04

#42 Nu beskylder du mig lige pludselig for at sige at du er dyreplager, og at jeg lyver?!

Hvis du havde sagt fra starten at du havde andre akvarier hvor du flyttede dem frem og tilbage, så havde der slet ikke været dette skænderi, for så synes jeg nemlig at det er helt i orden.

snullermusen — 2. august 2009, 11:34

Helt ærlig... Hvorfor blive ved med og skabe sig... stop så... Diskutionen er slut, at han bliver ved er op til ham selv, så må du være den store og igonere ham og komme vider... Det er da utroligt at i bliver ved!

SS — 2. august 2009, 11:41

snullermusen> Wow, feminisme der siger spar 2!

Når det nu, rent faktisk er Nina der skal have sidste kommentar (og får det, for så sover små børn så godt), hvorfor er det så mig "der bliver ved, og op til mig selv" - og Nina der må være den 'store' vinder i dette?

Bare dét at hun pludselig godt kan acceptere de jammerlige forhold i et 5,5L aquabox - fordi jeg har andre akvarerier er da dybt useriøst.
Og hvorfor jeg 'bare' skulle have nævnt det til at starte med, er da fis i en hornlygte, når det er hende der bryder ind i et emne med noget fuldstændig irrelevant.


Ak ja.. *uhh*

jery — 2. august 2009, 11:48

#49: og du stopper også. AS er for alle, nogle giver aldeles forkerte råd, og kan så tit med lidt pædagogisk snilde ledes i den rigtige retning. Nogle er børn, nogle er unge, og nogle er gamle hø-nisser. Nogle er erfarne, andre ikke.
Hvis du har et problem med Nina, så tag den via PB og ikke i trådene.

snullermusen — 2. august 2009, 11:54

Jeg syntes bare et at det er møg irritenede at jeg spørger om noget for så at 2 menesker skal begynde og skændes helt vildt...*doh*
Jeg har ligesom sagt min mening længere oppe om hvad hun har skrevet og syntes at det er træls at i så bliver ved! Det har ikke noget med feminisme og gøre, det har noget og gøre med at i lyder som en flok pattebørn! Og jeg kan sige det samme til dig om at du må være den voksne og ignore hende!
Gider ikke blandes ind i jeres diskution, det bare for meget at en tråd skal ødelægges med unødvendig snak og diskutioner!

og nej jeg er heller ikke enig med hende, og jeg kan godt følge dig i at det er noget være fis og lukke ud med at det så er iorden fordi du har andre akvarier! Men gider bare ikke høre på det mere så må i tage den over PB...🙁

snullermusen — 2. august 2009, 11:56

#50 TakB)

jery — 2. august 2009, 11:58

En nyere og en ny bruger kan da ikke allerede have glemt, at de godkendte sidens regelsæt, vel?
Her er det relevante kopieret ind:

En almen regel på forummet er, at man skal forsøge at holde en sober tone og vise andre brugere respekt. Formålet med reglerne er at skabe en god stemning og trygge forhold for alle brugere af websiden.

§2 Vær venlig mod og respekter andre brugere og deres opfattelse på forummet.

Nina6321 — 2. august 2009, 12:10

Ja jeg undskylder... Det var ikke meningen at det skulle gå SÅ galt...

Hvis jeg har mere at sige til SS skal jeg nok tage den over PB.

Beklager *skeptisk*

Silke — 2. august 2009, 13:03

Jeg syntes det er godt du har valgt rejer 😀
De er sjove at kigge på og helt ærligt så må det også være det dyr der har det bedst i så lidt vand. Red Cherry rejer bliver kun ca 2,5 cm store så de kan rigtig fifle rundt.
En guppy kan trods alt blive 6 cm stor og en kampfisk ca 7 cm.

Hvis du ikke vil overbefolkes af yngel kan du også finde nogen rejer som ikke kan yngle i ferskvand 😉
Fx amano rejer.

Her på rejefarmen.dk kan du se mange af de spændende slags rejer man kan få: http://www.rejefarmen.dk/?id=117602

snullermusen — 2. august 2009, 19:32

rigtig god hjemmeside... der mange gode informationer!

Glæder mig som et lille barn til at få dem! Har siddet og studeret dem hele dagen på nettet! 😛:D

Nina6321 — 2. august 2009, 19:37

#56 Ja man bliver helt afhænging af det 😉

Luna — 2. august 2009, 19:41

#56 Der er så mange flotte rejer. Lad os høre hvilke det bliver, når tiden kommer. 🙂

snullermusen — 2. august 2009, 19:45

indtil vider tror jeg det bliver RCS... De beskriver at de er de bedste begynder rejer men nu må vi se... Ale de der grøntsager som rejer må få, er det også godt at give sine fisk en gang imellem??

Nina6321 — 2. august 2009, 19:47

#59 Ja, det kan jeg ikke se en dårlig ting i.

snullermusen — 2. august 2009, 19:52

okay tak

Nina6321 — 2. august 2009, 19:53

#61 Ja det skulle da kun være hvis de fik forstoppelse, men hvis det sker, så skal der fodres med smuttede ærter.

tj-jensen — 2. august 2009, 21:08

bare klø på 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.