Dværg rasbora, sammen med Kampfisk.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ivan 92 — 7. juli 2009, 13:14

Hej.

Jeg er så småt ved at starte op igen efter længere tids pause. Jeg kunne godt tænke mig at holde dværg rasbora sammen med en enkelt kampfisk(han). Kan disse gå sammen eller vil rasbora´ne blive spist, da de jo ikke er mere en 2,5 cm?.

ellers er jeg åben for en anden stime fisk, men deskalvære fra Asien.

på forhånd tak. 😉

Sølz — 7. juli 2009, 13:55

Hej Ivan,
Mine personlige erfaringer med kampfiske-hanner og mindre fisk er, at de opfatter dem som mad og jagter dem. Har selv forsøgt med Rød + Blå Neon samt Danio Margaritatus, og det fungerede ikke:(

Silke — 8. juli 2009, 14:23

Min kamphan gik fint sammen med rød neon, men ved ikke noget om mindrere fisk

Jan Persson — 8. juli 2009, 14:57

Hvorfor ikke vælge de lidt større rasboa som kileplet, espei eller hengeli ?

chralle-xd — 8. juli 2009, 15:54

Du kan sagtens have en kampfisk sammen med Dværg rasbora. Det havde jeg ihvertfald, og der forsvandt ingen 🙂. Men de små skal du nok regne med bliver spist 😎

Mvh Christian

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.