Blev far i nat :) (Guppyer)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Wolde — 9. juni 2009, 11:35
Der er kun 2 tilbage nu, så det er jo ikke ret meget.
Jeg ved også godt hvorfor jeg ikke har så mange tilbage. Det er et helt nyt akvarium jeg har så der er ikke rigtig nogle steder at gemme sig. *rødmer*
Men nu er mig spørgsmål til jer. Hvad gør jeg nu?
Jeg har fjernet dem fra akvariet så de ikke også bliver spist. Så de opholder sig i en span lige nu.
Skal jeg købe en "rugekasse" til dem.? (Sådan en man sætter på indersiden af akvariet.)
Hvad skal de have og spise de to små ?
jery — 9. juni 2009, 11:38
Ballon molly — 9. juni 2009, 11:46
Dine unger kan spise flagefoder som de voksne, dog er det en god idet at smuldre det lidt så det er lettere at få fat i, man kan også købe artemia, som de helt sikkert vil kunne lide.
Tror det bedste vil være at du snart får fat i nettet så de kan komme tilbage i det store akvarie med varmen og ilt, så skal de nok vokse op og blive fine.
Held og lykke med det
Hilsen mia:)
Wolde — 9. juni 2009, 11:53
Jeg køre ud og henter det nu !
Ballon molly — 10. juni 2009, 21:32
gian — 10. juni 2009, 22:16
Så er der nogle der mangler fisk til baljen, så skriv 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.