RCS rejer
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
tj-jensen — 25. maj 2009, 22:24
for et par dage siden købte jeg 4 RCS rejer. men jeg kan kun finde en i mit akvarie??
i forretningen var de meget livlige og spiste alger på livet løs. men da jeg kom hjem forsvandt de bare??
der var 2 der ikke havde fået den røde farve endnu og de 2 andre havde farve. men det er kun den mest farvede jeg kan finde?
Jeg har:
8 guppyer
10 fantomtetra
2 ancistrus sp.
3 kampisk
2 platyer
og 4 langarmsrejer.
hviss der er nogen der har svar, så på forhånd tak!
Jan Persson — 25. maj 2009, 22:27
ole o — 25. maj 2009, 23:20
Men samtidigt er de ekstremt gode til at gemme sig. Jeg har selv lige købt 25 stk, og kan umiddelbart kun lige se 10, og der går kun yngel i akvariet så de er der et sted 🙂
Ligeledes satte jeg 5 amanorejer (som er meget større end RCS) ned i et 54 l. selskabsakvarie. Her så jeg dem ikke i en hel måned, og jeg kiggede VIRKELIG godt efter. Men da så den ensomme cichlide som gik deri døde dukkede de pludselig op ud af det blå..
stonny — 26. maj 2009, 00:05
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.