Hvilke fisk?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
skovly — 25. maj 2009, 17:25
Der er et hav af RCS og det gør ikke noget, hvis der vil blive ædt nogle af ungerne fra evt. fisk - det skal bare være små fisk.
Jeg har allerede bestemt mig for at der skal 10 stk. Microrasboa galaxy (Danio margaritatus) i.
Men hvad mere kan jeg stoppe i baljen; det skal være små fisk ellers gemmer rejerne sig og det ville jeg være ked af.
Jeg ved, at Microrasboa er i den øverste zone af akvariet - men øh, jeg skal jo ligesom have nogen fisk i de andre zoner også - men hvad ville fungerer, nogen andre stimefisk eller nogen par fisk - gode råd ønskes.
Hvis I foreslår en fisk så vær sød at sætte et link til et billede, ihvertfald, hvis det er nogen fisk man ikke kender så meget til *rødmer*
Ser frem til at høre fra jer.
Hilsen
Carina
rasmus9921 — 25. maj 2009, 17:35
Anita — 25. maj 2009, 17:41
Hvad med et par dværg gurami, de er så kønne
Sølz — 25. maj 2009, 19:12
Det vil altid være en rigtig god ide at anskaffe sig Galaxy´ er, da de er utroligt smukke. MEN - i et 168 liters akvarium vil 10 stk. altså ikke syne af meget! Jeg har et 112-liters akvarium med et væld af forskellige fisk og 16 Galaxy´er, som jeg er meget glad for, men det er altså ikke dem, de 16 stk., der præger synsindtrykket.
Hvis du virkelig vil nyde denne smukke lille fisk, så burde du mindst have 20-30 stk. (men prisen:(🙁🙁) - DET vil til gengæld se umådelig flot ud. Du skal bare huske at de skal have mange gemmesteder og, at vandet ikke skal være særligt varmt.
Jeg har i øvrigt også RCS, som Galaxy´erne i hvert fald ikke er interesseret i, så hvad det angår, så behøver du ikke være bekymret.
Du kunne f.eks. anskaffe dig en masse Platy i forskellige farver - det ser til gengæld flot ud. Og du vil få en masse unger med sjove farveblandinger, men hvis det kun er til glæde for dine øjne (og ikke til salg) så er det jo lige meget med farvemiks. Platy kommer i hele akvariet top/midte/bund og er meget underholdende.😉
skovly — 25. maj 2009, 21:28
Så skal jeg måske holde mig til min første indskydelse alligevel - nemlig en flot stime rødnæser f.eks. 15-20 stk. - der er prisen også til at betale sig fra 😛
Det med de forskellige Platy; det lyder nu ikke så tosset - min datter ville ihvertfald elske det 🙂 Hun har nemlig set nogle mega flotte Dalmatiner Platy og hun har plaget for at få dem.
Jaa, hun har nu også plaget for at få guppy'er - men jeg synes nu hun kunne have dem i en lille balje selv; personlig synes jeg, de er lidt kedelige *rødmer* - men det kan være, at det bare er mig
Det kunne nu godt være, at det var det var Platy jeg skulle satse på - der er bare ét problem - de vil jo æde mine planter eller hvad? Det er jeg da ikke vildt interesseret i *skeptisk* hvis de fodres med grønt foder, bliver de så fra mine planter?
Hilsen
Carina
gorm — 25. maj 2009, 23:22
jery — 26. maj 2009, 00:08
#5: Platy er ikke specielt plantespisende.
Månefisk — 3. juni 2009, 23:52
Printed — 3. juni 2009, 23:59
jery — 4. juni 2009, 07:23
kvn — 4. juni 2009, 09:26
Jan Persson — 4. juni 2009, 09:43
Hvad med et par dværg gurami, de er så kønne[/citat]
Dværg gurami er meget hårde ved rejer - de angriber og dræber også de voksne med stor fornøjelse *skeptisk*
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.