Hjælp! Halen revner!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Nina6321 — 17. maj 2009, 18:40

Hej. Jeg har 3 gupser i mit 25L. akvarie.

Min ene hunguppy's hale er ved at revne midt på. Jeg har lige set det, og indtil videre er det kun en lille revne, men jeg er bange for at den blive større.

Hvad skal jeg gøre?

Lehmann — 17. maj 2009, 19:00

Hej Nina

Jeg opdagede et lignende tilfælde hos én af mine guppy hunner. Jeg tror det skete da jeg flyttede hende fra et akvarie til et andet. Jeg prøvede at holde lidt øje med hende og efter et døgn eller to var "flængen" ikke længere at se. Jeg tror det er noget der kan ske fra tid til anden men at det hurtigt gror sammen igen. Prøv at hold øje med hende et par dage os se om det ikke heler af sig selv.

Mvh. Lehmann

Nina6321 — 17. maj 2009, 19:06

Ok tak 😉

snoopyzrainbow — 17. maj 2009, 21:46

Jeg ville nok skifte vand hvis det var mig..det kan nemlig være et tegn på finneråd (siger ikke det er det, men blot at det kan det være). Og vandskifte skader da ikke, tværtimod:)

Nina6321 — 18. maj 2009, 16:13

Nemlig 😉

Men i går var også den dag jeg plejer at skifte vand såå 😉

Og nu er den helet igen, så det kan jo kun være et godt tegn 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.