Krebse desetører !!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Hans Peder — 8. maj 2009, 07:15
Her til morgen kunne jeg ikke fined 2 af mine krebs. Skal siges at de er ved at være 10 cm lange så der er jo ikke så mange skjulesteder i et 54l akvarium.
Tænkte at de nok bare havde gemte sig under en sten. Havde lige flyttet rundt på det i aftes så der kunne jo godt være kommet et par gemmesteder jeg ikke kendte.
Sad så og nød min morgen kaffe da en af hundene gjorde mig opmærksom på noget på gulvet under spisebordet (3 meter fra akvariet). Ganske rigtigt, der lå en ef krebsene. Helt stiv og urørlig. Tænkte, den skal sku lige have lov til at sige ordentlig farvel til de andre og dumpede den ned til de andre i akvariet. Den flød bare helt stiv rundt i vandet, ikke meget liv. Efter en halv times tid vill jeg tage den op igen for at smide den i skraldespanden, men vupti sprang den væk fra nettet spræl levende. Så gik jagten ind på den sidste krebs der var stukket af, men har endnu ikke kunnet finde den, men den kan jo også være ædt af en af hundene. Men hvor lang tid kan de egentlig klare sig uden for vandet. ? Nogen der har ligende erfaringer :-)
hp
fafler — 8. maj 2009, 09:07
thunoe — 8. maj 2009, 09:09
snoopyzrainbow — 8. maj 2009, 12:36
Amin — 8. maj 2009, 16:06
Med venlig hilsen,
Othman, den store krebsejæger 😛
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.