hvorfor hopper de ??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

BenjaminSS — 1. maj 2009, 19:59

hej alle sammen mine platyer hopper ud af akvariet når jeg renser det / når låget er age , så nogen gange må jeg finde en meget trist sandhed nemlig en udtørret platy nede på gulvet 🙁 . opdager det somregl først 1 dag efter :/ så det ender med jeg skal ned og købe nye hanner , for det er kun hannerne der gør det ?? hvorfor ..



på forhånd tak

Karina88 — 1. maj 2009, 20:01

Jeg kan desværre ikke svare på hvorfor dine hanner gør det, men ingen af mine har gjort det. Men håber du kan få en forklaring, det andet er da synd for dig og fiskene

🙂

BenjaminSS — 1. maj 2009, 20:04

ja også når de hopper ud og dør skal jeg ned og købe nye og de koster 30 kr stk og 40 parret ( hvis det er en han og en hun ) men 2 gange hanner koster 60 kr .... 🙁

Karina88 — 1. maj 2009, 20:05

Ja, det er hverken rart eller billigt. 🙁
Håber nogen kan hjælpe dig med en brugbar forklaring

BenjaminSS — 1. maj 2009, 20:06

tak 🙂

Sølz — 1. maj 2009, 20:39

Ærgerligt for dig. Jeg ved heller ikke, hvorfor Platyerne spriger i døden. Jeg har dog observeret, at hvis jeg f.eks er i gang med at rense akvariet, hvor jeg har Platyer - og de tilsyneladende føler sig trængt op i en krog - ja så spræller de godtnok i overfladen hos mig. Men suicidere har ingen gjort endnu.
Det kan være, at du skal være mere bevidst om, hvordan du "roder" rundt i akvariet - og om der er Platyer som muligvis kunne føle sig truet? Langsomme meget rolige bevægelser er formentlig det optimale!? Kan ikke komme med andre forslag, desværre:(

BenjaminSS — 1. maj 2009, 20:45

det vil jeg da prøve det er et forsøg vær 🙂 mange tak

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.