nu skal noget nyt prøves
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
stege — 30. april 2009, 20:15
så er tiden nu nået til at prøve noget nyt . jeg har de sidste par dage fået 9 baljer mere til hus via min kæreste (nej i får hende ikke)
og nu vil jeg gerne prøve at starte et sydamrikansk balje op ,jeg har udvalgt mig et 300 l hjørneakvarie ,kan ses i denne tråd http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=926894
jeg har et zebra par jeg kan smide i og så tror jeg en lille flok panser basser ville være sjovt eller syntes i zebra ville sætte for mange begrænsninger ?
i erfaene sydamrikanere ...hvad ville i smide i baljen ?
glæder mig til at prøve noget nyt
lgb — 30. april 2009, 20:39
stege — 30. april 2009, 20:44
personligt er jeg også træt af zebraerne ,men jeg kan ikke komme af med dem og aflivning grundet jeg er træt af dem , syntes jeg ikke jeg kan være bekendt overfor fiskene , dyr skal jo respektteres
stege — 30. april 2009, 21:01
lgb — 30. april 2009, 21:57
stege — 30. april 2009, 22:07
så mon ikke en gruppe L-066 ville være ok
lige en lille ting omkring vandet, der nævnes at vandet skal være blødt ,mon ikke at masser af rødder kan være med til at sænke PH ? ellers hvorsan sænker jeg værdien,er jo vandt til mubuna som er glade for vandværksvand
lgb — 30. april 2009, 22:32
stege — 30. april 2009, 22:39
regner da med masser af rødder osmose vand kan jeg købe for 1 krone per liter 🙁
men regnvand er vist gratis
Patrick — 30. april 2009, 23:50
Indretning:
Fin sandbund med nogle store flade sten (2-3 stykker)
Masser af rødder, både mogle der ligger, men også nogle som hænger ned fra overfladen.
En masse Valisnere Giganthea (sikker stavet forkert) i baggrunden
Fisk:
4.6 Geophagus steindachneri http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Geophagus_steindachneri
allerhelst ville jeg have Geophagus brasiliensis, men den bliver for stor til et 300 L.
2.2 Pterophyllum scalare http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Pterophyllum_scalare
En flok lækre L-maller, der er givet flere bud her i tråde.
10-20 stk pansermaller af en art.
lgb — 1. maj 2009, 08:32
stege — 1. maj 2009, 08:38
kan godt se at jeg skal lære meget endnu 😀 men det er jo det der er det sjove
er det ikke lidt voldsomt at købe et osmose anlæg for et akvarie ? (kender ikke priser)
lgb — 1. maj 2009, 08:47
stege — 1. maj 2009, 08:59
så må jeg jo hellere få fuget baljen om så jeg kan få smidt mine ca 40 kg rødder i .
KimJ — 1. maj 2009, 10:42
I et 300L ville jeg satse på f.eks. Blå acara, Thorichthys ellioti (eller T. meeki) og nogle robuste stimefisk til at tage alle de unger der kommer og lidt maller til bunden. Zebracichliderne er desværre for voldsomme i det nævnte selskab.
Et alternativ kunne være A. multispinosa, som desværre let lader sig trykke, og derfor bedst holdes i selskab med ikke-territoriale fisk. Her ville man til gengæld med fordel kunne holde 2-3 par sammen, med forskellige tandkarper og maller.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.