Hjælp til nyt akvarie. ;S ( MEGET nybegynder )
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
michaellaursen — 30. april 2009, 16:01
håber der er en der kan hjælpe mig lidt..
- en a mine venner har haft et 250 liters akvarie, som desværre er gået i stykker. og så ville han ikke have akvarie længere, så jeg har fået hans fisk, da jeg ikke sys de skulle skylles ud i lokummet.. (:
der er 4 oscar cichlider der er mellem 6 - 8 cm lange.. og så er der 1 jack dempsey par, hvor den ene er omkring 16-18 cm, og den anden er 10 - 12 cm..
har kun et bette 70 liters akvarie lige nu.. mener jeg det er.. og ved godt jeg skal have noget større, men hvor stort ?
håber der er nogen der kan fortælle mig lidt om fiskene ? og hvor meget de skal fodres, hvilken bund der er bedst til dem ?
- hvad med planter, hvad skal de have der ?
. Håber på lidt hjælp..
Michael laursen..
stausholm — 30. april 2009, 16:28
allan
Patrick — 30. april 2009, 16:35
Jeg vil mene du skal op og have min et 530 L. Oskars bliver pænt store.
Bundlag ville jeg vælge sand. Så med en masse rødder og flade sten i bunden. Der skal skabes en masse revirer.
Planter kan du godt have, dog med risiko for at de bliver gravet op..
michaellaursen — 30. april 2009, 16:37
- men mine har slet ikke samme farver som dem på billedet har ? :S kan det måske være en anden slags så ? :S
michaellaursen — 30. april 2009, 16:39
- ja kan godt læse mig til de kan blive meget store..
må jo bare på jagt efter noget større så.. (: blir jeg vidst nødt til.. (:
- jeg skal nok lige se om jeg kan få taget lidt billeder af dem engang senere idag, så i kan se dem..
Btw. havde helt glemt at der var 3 maller med også.. aner dog ikke hvilken race de er ..
Patrick — 30. april 2009, 17:30
Oscars kommer i tigerstribet. rød, albino og garanteret andre varianter også..
michaellaursen — 30. april 2009, 21:41
, men det er som om mine oscars bare er meget mørke brune.. ??
Proplayer — 30. april 2009, 21:48
michaellaursen — 1. maj 2009, 11:45
selvom det godt nok tog en krig.. ;s
- jeg beklager kvaliteten, da det er taget med min mobil tlf.. dog med 5 mpx.
det var hvad jeg lige har fået taget 🙂
michaellaursen — 1. maj 2009, 15:04
Aarupianeren — 1. maj 2009, 15:19
Patrick — 1. maj 2009, 15:21
xdaxda — 2. maj 2009, 14:08
Får den lov til at udvikle sig er det en absolut smuk fisk - men den kan desværre udvikle sig til lidt af en tyran. Man sjak planlægge akvariet nøje således ingen kan være i tvivlom hvor territoriegrænserne går - man skal nærmest lave et hegn.
Gode skjul hvor den kan stå og lure er fint. Husk ved indretning at den graver som bare pokker. Fiskene den skal gå sammen med skal ikke være alt for konfliktsøgende - så får de simpelthen tæsk. Jeg mener at akvariet minimum skal være 325L og gerne større. Den største han jeg havde døde af alderdom - næsten 25 cm (den var voksen da jeg fik den og jeg havde den i 5 år).
De Dempseyer jeg havde åd alle mine planter.
held og lykke med dem, det er en fin udfordring.
michaellaursen — 2. maj 2009, 14:24
- Jeg har været ved at kigge på nogle større akvarier allerede.. men er der evt, nogen i kan anbefale ? det skal jo helst være med pumpe og filter og lys og det hele .. da de ting jeg har til dette akvarie kun er til 70 liters jo..
#13 . Hvordan mener du man skal dele det op ? angriber den mine oscars for meget , eller hvad mener du ? 🙁
xdaxda — 2. maj 2009, 14:53
Der kan opstå det problem at Oscar Cichliderne i Dempseyens øjne næsten kan opfattes som en Dempsey idet farvetegningerne ikke er vildt anderledes - hvis så de givne teritorier er for tæt på hinanden og for åbne - kan dette medføre at Dempseyen hele tiden angriber.
Jo større akvariet er jo bedre får fisken det - jo bedre fisken får det jo hellere vil den yngle - jo hellere den vil yngle jomere hormonelt optræder den - derfor for den brug for større revir bliver samtidigt mere agressiv fordi den får mere at forsvare (herunder hunnen).
Patrick — 2. maj 2009, 15:05
Proplayer — 2. maj 2009, 16:41
Patrick — 2. maj 2009, 16:47
Ja, det ville jeg også.
Specielt her i sommertiden kan du finde meget billigt..
michaellaursen — 3. maj 2009, 00:05
- jeg er fra Randers.. ? (: hvad tænkte du på ??
Patrick — 3. maj 2009, 00:21
http://www.dba.dk/asp/soegning/detail.asp?annonceid=59787064
http://www.dba.dk/asp/soegning/detail.asp?annonceid=60069216
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.