Godt råd søges, Akvariet svæver
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mr. jensen — 13. april 2009, 17:00
Jeg har akvariet stående på at porsabord med en flamingo plade oven på pladen i bordet. så akvariet hviler på flamingopladen
Som jeg ser det er 2 muligheder.
1. Tømme akvariet fjerne det og flamingo pladen og starte helt forfra.
2. Delvis tømning og forsigtigt løfte den ene ende med kiler, så jeg kan trække flamingoen ud.
Der er selvfølgelig også muligheden at lade det stå som det gør, flamingo pladen får reelt akvariet til at hvile på en større flade end hvis det stod på rammen. Spørgsmålet er om det kan tåle det?
Rasmus6700 — 13. april 2009, 17:14
Spørgsmålet er nok i længden om silikonen kan holde bundglasset fast i rammen, og det vil jeg tro det snildt kan.
Jensen_jr — 13. april 2009, 17:19
vægten af akvariet hviler dermed på bundglasset uanset om der er alu liste eller ej
mr. jensen — 14. april 2009, 11:46
KimJ — 14. april 2009, 14:01
Bruger #709970 — 14. april 2009, 16:43
Mit tidligere akvarie gjorde det samme og ser ikke nogen problemer i det... tværtimod vil bundpladen vel kun være bedre støttet når den hviler på flamingoen, så er der ingen mulighed for at den bukker lidt ned på midten
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.