VSV mod Cyanobakterier!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AndersGS — 2. april 2009, 22:34

VSV mod Cyanobakterier?

Den skulle være god nok, ifølge ham her http://reefblog.unrulymck.com/?p=412.

På omkring 3 timer har han fået Cyanobakterierne til at forsvinde helt ved at doserer VSV. Det er dog tilsyneladende lidt af en balancegang og kræver, at man har et velkørende akvarie, som har en bakterieflora som kan klare at få et skud energi som der bliver givet her.

Umiddelbart ikke noget jeg vil kaste mig ud i, i så fald ikke uden at have ilt apparatet i hånden 😉

jjj27 — 2. april 2009, 23:10

ja det virker jo for nogen men det er noget riski noget esben fik vist givet sin balje et ordenlig skud ved en fejl gad vide hvordan det gik med det?

AndersGS — 2. april 2009, 23:16

ja, man skal passe på, hvis man får givet for meget vil det give en voldsom opblomstring i bakterier, det kan gøre vandet helt hvidt/iltfattigt på ret kort tid.. så det er med at have luftpumpen parat, hvis det skulle vende..

Esben — 3. april 2009, 07:45

Jeg må sige at nu har jeg doseret i ca. 14 dage nu. Og jeg synes ikke at det har hjulpet i det akvarium hvor at jeg har problemer med cyano.

Stockholm Saltvand — 3. april 2009, 09:14

Esben, du har en gylden mulighed for at teste CoralSnow med ZEObak. Har du ikke løst problemet inden 1 maj skal jeg personligt komme med et gratis evaluerings kit...

Esben — 3. april 2009, 11:29

Jeg bruger allerede Coralsnow 😉

AndersGS — 3. april 2009, 11:58

#4 nej men som jeg tolker artiklen, så er det også en ret bestemt mængde VSV der skal bruges..

det må ikke være for lidt for så er det til gavn for cyano'en

det må ikke være for meget for det er ikke til gavn for iltindholdet i vandet

det skal være midt i mellem, der hvor den gavnlige bakterieflora, kan overtage cyanobakteriernes levebrød..

Men det er jo et vidt begreb, og handler i bund og grund nok mere om lidt held.. 😛

Stockholm Saltvand — 6. april 2009, 12:06

3 dage med CoralSnow og ZEObak burde være nok?

Esben — 9. april 2009, 07:58

Nu fik jeg lidt zeobak. Det skal blandes med Coralsnow. Men hvor ofte og i hvilke tilhørsforhold skal det først mixes?

Stockholm Saltvand — 9. april 2009, 14:47

1 dråbe pr 100 liter vand blandes med 1 ml CoralSnow. Ha en beholder hvor du blander det i da det skal stå og virke i 5 min.
De förste par dage kan du dosere hver dag, efter en uge kan du dosere hver anden dag eller når det behöves.

Du körer nu nästen ZEOvit metoden :-)
Bare lidt ZEvit sten, ZEOstart, ZEOfood og Aktivt kull og dine Stenkoraller kommer at gå amok ,,,

Det produkt der er mest effektfuldt er ZEOspur2, men her skal man tänke sig godt om.

Esben — 9. april 2009, 17:25

Stenkorallerne behøver ikke at gå mere amok end de hele tiden har gjort. De fleste skal jeg til at dele nu, da de ellers fylder hele akvariet.

Nu blandede jeg det ikke i dag, men vil prøve det i morgen.

Stockholm Saltvand — 9. april 2009, 18:56

Måske en god lejlighed at tage ind lidt acaporaer?

Bland det op i et par dl akvarievand, 5 min. Om du rörer det lidt rundt er den fin.

Er der ellers begyndt at vise sig nogen forbedringer?

Esben — 9. april 2009, 19:37

#12 Nej ikke endnu. Jeg synes nærmere at der er kommet en voldsom opblomstring. Men det kan jo være at det skal være skidt før at det kan blive godt 😉

Bruger #343873 — 9. april 2009, 20:19

jeg har sindsyg meget cyano i min balje, ved ik hvad jeg kan gøre ved det(men orker heller ikke at gi op), har suget det hele væk, og mørklagt baljen i halvanden dag nu, har tænkt mig at holde den mørk i 3, kan ik måle nitrit, nitrat eller phosphat, har 3 kiruger og en lille gylte i 2 meter balje, og fodre næsten ik, har rowaphos og små 18 kg svovl i reaktoren, er villig til at prøve hvad som helst, hvad er vsv?

Esben — 9. april 2009, 20:22

VSV er vodka, sukker og eddike, men jeg har nu ikke været særlig heldig med det. Jeg kan heller ikke måle nogle af de ovennævnte værdier i mit akvarium, men er også ved at blive kvalt i røde slimalger i det.

Stockholm Saltvand — 9. april 2009, 20:59

Uff, ikke et könt syn i en 2 meters balje og her kommer CoralSnow og ZEObak ikke at hjälpe dig ret meget. Corallen-enzug skriver at man kan få cyanoer bort på 3 dage med denne metode. Jeg har slev testet det med stor fremgang på en kraftig opblomstring af röde slimalger (dem der danner CO2 bobler i hele tanken).

Funger det ikke vil jeg anbefale Ozomet vand og et silikaf filter, selv har jeg ½ liter liggende i en sok i sumpen.

VSV, vodkametoden, kärt barn har mange navne er som ZEOvit metoden en metode man anvender for at få närringen i vandet ned på et naturligt nivå, de tanke vi har er jo stoppet med näring som får vores koraller til at se keedelige ud (unaturlige).

VSV er fra 1970'erne og har som så mange andre trends gået op og ned, mest ned på det seneste da metoden ikke er "idiot-sikret", den mindste overdosering i et indkört akvarie og det välter, problemet er at det går stärkt og processen ikke er revisibel. Min störste modstand ved VSV er at jeg tror at man får en monokultur i akvariet. Der findes mange rigtig gode sider på svensk der diskutere metoden. Jeg eftersöger stadig akvarier der har kört +8 år med VSV???

ZEOvit metoden er noget nyere og mellem os 2-3 der läser denne tråd, en viderudvikling af VSV (tror jeg), flere af de magiske flasker jeg har testet giver absolut intet resultat mens andre,,, hvad skal jeg sige, jeg er en stor fan af visse af produkterne, en stor fan.

Rowaphos metoden er som jeg forstår det en ligninde metode men ikke en jeg ved ret meget om, og er ikke sikker på at det er klogt at mikse disse metoder alt for meget!

Selv får jeg altid en mindre opblomstring af cyanoer når jeg er for doven til al lave ozomet vand. (har naturligvis silikat filter på ozomeren), ved ikke hvad der hjälper mest.

Bruger #343873 — 11. april 2009, 19:21

Tør ik rigtig at gå igang med at dossere vodka endnu, har læst at det er ret vigtigt at fortsætte med det når man er begyndt..

Der står på rowaphos pakken at det også skulle ta silikat, køber en ny pakke på tirsdag, hvor meget afhænger cyano af fosfat?
Ved ik om jeg også skulle købe et nyt nitrat og fosfat testsæt dem jeg har er ret gamle, men for et halvt år siden kunne jeg godt måle fosfat og nitrat i vandet, men det har jeg ikke kunne i et stykke tid nu...

Kan se at cyanoen er stille og roligt på vej tilbage(det er første dag baljen få lys), og der er allerede ved at komme små luftbobler rundt omkring på mine sten.

Ved ik om jeg skulle starte en ny cyano-tråd, jeg afviger lidt fra vsv her *rødmer*...

Det er lidt et mysterie for mig, hiver rigtig meget biomasse ud af baljen når jeg støvsuger den for cyano, og skummer RET meget ud, og fodre SÅ lidt! hvor faen kan det komme fra? det var noget nemmere at ha cichlider 😉

Spiser søhare cyano?

Esben — 11. april 2009, 20:04

#17 Ja de flest arter af søhare æder også cyanobakterier. Men ikke i så stor stil at hvis man anskaffer sig en søhare at man så er fri for dem.

Brian C — 11. april 2009, 20:09

fosfat og cyano hænger ret godt sammen, det er ihvertfald min oplevelse, jeg havde problemet for godt 1-1½ måned siden, det viste sig at mit bundlag havde pakket sig med diverse godter noget der gav et pænt boost af fosfat og røde slim alger, det lignede i første omgang dinoflagellater, men ved hjælp af cyano testen blev det fastslået at det var cyano, ud røg det gamle bundlag, ind kom noget nyt, som var en andelse grovere, mest af hensyn til min cirkulation, det gamle blev let hvirvlet op, efter skiftet af bundlag forsvandt algerne som dug for solen, og min fosfat faldt drastisk

så Steen jeg har to spørgsmål

1. er du 100% sikker på at det er cyano og ikke dino'er du har
2. hvilket mærke testsæt bruger du?

jeg har selv førhen brugt salifert's, er dog stoppet med at bruge dette, da det er temmelig upræcist, og først viser fosfat når det når et niveau hvor det giver problemer, så jeg har valgt at investere i testsættet fra Rowa, det er godt nok en del dyrere, men det er noget mere præcist, og vigtigst af alt det viser fosfat på noget lavere niveau, således at man kan gribe ind i ordentlig tid

Esben — 11. april 2009, 20:20

Hvad er dinoflagellater?

Brian C — 11. april 2009, 22:57

en algetype, en ret træls én af slagsen

http://dk.reeflex.net/tiere/2150_Chrysophyceen_..htm

Esben — 11. april 2009, 23:24

HVad jeg kan læse så er den mere brunlig?

Brian C — 12. april 2009, 00:26

hvad cyano osse kan være

men en sikker måde at fastslå det på

tag lidt af algen i en slat saltvand og stil det mørk i 24 timer, hvis vandet bliver rødligt er det cyano

Bruger #343873 — 12. april 2009, 04:06

jeg er ikke helt sikker på at det er cyano, jeg prøver at lave testen med koppen, når det kommer op på et niveau hvor jeg kan hive noget af det ud af baljen. Det ligner de billeder af cyano jeg har set, sådan lidt pelsagtigt bordeux farvet, som svinder ret meget ind om natten.

Jeg har fjernet alt mit bundlag for en måneds tid siden, og har noget grovere bundlag klar til når min balje ikke 'blomstre' mere.

Mine testsæt er fra salifert, jeg køber et nitrat og fosfat testsæt fra rowa, jeg må gøre et eller andet, købte et nyt osmosefilter for 2 måneder siden...

Det sgu noget øv når ens balje ikke giver en glæde mere, men en drænene fornemmelse i maven, har flere gange leget med tanken om at sælge mine sten og udstyr og få nogle malawier eller trofer i stedet for, men det føles helt forkert at skulle gi op på den måde(jeg har i øvrigt en balje i soveværelset som er klar til netop cichlider).

jeg har for høje calcium værdier i vandet, ved ik om det her nogen indflydelse...

Bruger #343873 — 12. april 2009, 04:08

http://www.nano-reef.com/gallery/data/500/medium/cyano_bad.jpg

det ligner MEGET det her... (ja hvad gør man når man kommer hjem fra byen, lige tjekker forummet ik 😛*rødmer* )

Esben — 15. april 2009, 20:21

Nu har jeg doseret med Zeobak og Coralsnow, og det er blevet meget værre i det akvarium hvor at jeg havde problemerne. Jeg har prøvet at bruge metoden i begge mine store saltvandsakvarier, og nu er der også begyndt at dukke cyanobakterier op i det andet efter jeg er begyndt på denne metode. Nogle der har en idé om hvad der går galt?

Stockholm Saltvand — 15. april 2009, 20:54

Esben, jeg har med stor fremgang nakket cyanoer med denne metode, mange af dem jeg snakker med anbefaler samme metode. Lidt billeder ville hjälpe om det nu også er Cyanoer.
Cyanoer trives bare om du fodre for meget eller har for mange fisk, kombiner begge og katastrofen er en realitet.

Tager cyanoerne over hele tanken er en mörklägning i 5 dage en sikker kur. Har ikke testet dette selv dog da ZEObak og CoralSnow tog hånd om min meget kraftige opblomstring.

Esben — 15. april 2009, 21:00

Jeg er ikke så tosset med at mørklægge akvariet, sålænge at der er stenkoraller i akvariet.

Jeg kan prøve at skyde et par billeder en af dagene

Brian C — 15. april 2009, 21:05

#28, eller endnu bedreprøv at lave cyanotesten, det er langt det bedste

en slat af "algerne" i et glas med akvarievand lad det stå mørkt i et døgns tid... er vandet bare en anelse rødt er det cyano, i modsat fald er det noget andet, evt dinoer, men prøv først testen

Stockholm Saltvand — 15. april 2009, 21:16

#28,29, glimragende alternativ, jeg tror ikke personligt det er cyanoer.
Langt de fleste stenkoraller er meget tåelige, husk at de jo ikke lever udelukkende af lys som cyanoer.

Brian C — 16. april 2009, 01:07

jeg tvivler også på at korallerne vil tage skade af få dages mørklægning, kan godt være de vil blive lidt triste, men de burde komme sig hurtigt igen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.