guppiyngel med forskellig farve

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

erantis1 — 21. marts 2009, 12:34

Akvariet på 128 l blev erhvervet for ca 7 uger siden. Vi har nu det andet kuld guppiyngel. Vi er jo ikke på nogen måde erfarne, og har da også svært ved at se, hvem der lige er mor til de sidste nye. MEN nogle af de små er ikke grå, som de første vi fik, men mere lysende hvide (nærmest selvlysende) og vi har en gul/orange hun som godt nok ser noget slankere ud.......så er det mons tro små albinoer eller hvad?
Vi har 4 overlevere fra første kuld ca én mdr gamle. De nyeste er vel en lille uge gamle. Vi benytter os af "survival of the fittest" og lige nu der der ud til at være en 5-7 stykker.

Villads — 21. marts 2009, 12:39

De lysende hvide,er de begyndt at farve ud eller er det grundfarven?

Her kan du se de forskelligegrundfarver hos guppy.
http://www.guppy-aktuell.com/grundfarben.html

erantis1 — 21. marts 2009, 13:00

Den (moren altså) ligner mest den blonde farve. De små lysende har været sådan fra fødslen.

Villads — 21. marts 2009, 13:06

Så er den jo nok blond.

Hvis de lysende hvide ikke ligner de her "mehrfach rez. Weiß" ved jeg ikke hvad de kan være.

Hvordan ser forældrene ud?

erantis1 — 21. marts 2009, 13:20

Det er desværre umuligt at sige, da vi ikke har haft dem så længe. Der er nok ikke andet at gøre, end håbe på, at de små overlever, og se hvordan de vokser til.

Villads — 21. marts 2009, 13:41

Ja,det bliver spændende at se hvad de bliver til.

Har du mulighed for at tage billeder når de bliver større?

erantis1 — 21. marts 2009, 15:16

Jo. Har prøvet lidt i dag, men det bliver uskarpt. Og de der små guppyer står jo ikke stille;)

Villads — 21. marts 2009, 17:00

Nej det er ikke nemt.

Når de er blevet lidt større kan du fange et par stykker op i fangstkar eller lign. så du lettere kan få ram på dem.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.