Revne i akvarie...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rene Petersen — 19. marts 2009, 21:55
Jeg stod op her til morges til et stue gulv der var en smugle vådt..... mit store 660 ltr akvarie dryppede!
jeg fik fanget alle fiskende og suget vandet ud...
Men nu er det jeg har brug for hjælp!! bunden er revnet i akvariet, jeg mangler info på tykkelse på glas, hvilken slags(armeret?) og hvordan det skal limes sammen igen (det er i en aluramme).
kan det lade sig gøre at lime det selv? plz del jeres viden 😎
Mvh René
PS. hvis der er nogen der har lyst til at hjælpe mig med at lime det sammen som måske har noget erfaring så kan vi godt snakke om et beløb for det hvis det ikke bare var af ren og skær venlighed 😀 😎
Pernille's fisk — 19. marts 2009, 22:05
chlassen — 19. marts 2009, 22:07
Der er en tråd om dette emne et sted på denne side, prøv at søge i debatten, der var nogle der har haft samme problem på et af de store akvarier.
Pøj pøj med reperationen.
Hilsen christina:D
Rene Petersen — 19. marts 2009, 22:25
Pernille's fisk — 19. marts 2009, 22:26
uldtot — 19. marts 2009, 22:36
men der var bare sat et nyt stykke glas i (som lap) og så en MASSE silikone på hele det glas.
glas på glas.
og det var tæt nok. så ikke så pænt ud, men var tæt.
Rene Petersen — 19. marts 2009, 22:40
nu er det sådan at jeg kan se at akvariet er fuget om en gang før, og derfor spekulere jeg på om det måske var en god ide at få det fuget/limet rigtigt denne gang, den nuværende fugning er ikke ret pæn....
jeg vil da lige kigge i dba og gul&gratis efter en sådan annonce 😀
takker foreløbig for de gode råd 🙂
KasperK/Lolland — 19. marts 2009, 22:48
Pernille's fisk — 19. marts 2009, 22:52
uldtot — 19. marts 2009, 23:09
Joo det holdt da udemærket.. kom ikke ngoet vand ud af det.
og kender ny ejer og det holder stadig 🙂
Rene Petersen — 19. marts 2009, 23:42
hvordan med glasset hvad slags/type skal det være? nogen bud?
KasperK/Lolland — 20. marts 2009, 00:42
Går revnen fra front til bag, kan du tømme og rengøre akvariet, skære lidt af fugen, hvor revnen går under, lave en papir-skabelon der dækker revnen med ca 5 cm på begge sider, gå ned til glarmesteren og få skåret en glasstrimmel, mage til skabelonen, i 5 mm glas. Glasstrimlen må gerne stoppe 5 mm fra front- og bagglas, da fugen skal fyldes med silikone!
Dette glas afrenser du omhyggeligt, acetone er udemærket til formålet, og afrenser omhyggeligt ved revnen, hvorefter du smører et lag silikone, hvor du sørger for at du dækker selve revnen og kanterne af glasstrimlen med silikonen.
Nu lader du akvariet stå i et døgn, hvorefter du omhyggeligt fuger hele vejen rundt om reparationen, og akvariet står i 2-3 døgn og er klar til brug!
Til at skære med, bruger du først et friskt stanley-blad og derefter en skraber til keramik-komfur, men med et helt friskt barberblad i!
Er det helt uforståeligt, må du sende en PB.
Rene Petersen — 22. marts 2009, 16:48
mange tak for hjælpen venner!
"Roger over and out" 😎
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.