Syg eller gravid kampfisk?:S
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nitruz — 9. marts 2009, 19:59
Vores hunkampfisk ser ret tyk ud. Håber I kan hjælpe med at finde ud af om hun er syg, gravid eller bare meget tyk...?
aqua-daniel — 9. marts 2009, 20:06
Det liger nu mest forstoppelse :O
Mr.Frog — 10. marts 2009, 02:12
Du må hellere undgå at fodre de næste 5-7 dage.
De gule fisk nede på bunden, hvad er det for nogle ? de ser også tykke ud.
jiki7171 — 10. marts 2009, 06:05
nitruz — 10. marts 2009, 11:48
Dem p bunden er pansermaller. Tror bare det er noget med billedet, for de ser helt normale ud.
Men det er lidt mærkeligt, for hun svømmer rundt som hun plejer?
Og ja hendes skæl de stritter Hvad kan man gøre ved det?
LasseP — 10. marts 2009, 12:52
Der var et tidspunkt hvor ingen af mine fisk ville spise, og spyttede maden ud, det var vidst en lav grad af bugvattersot. Jeg behandlede med Aquamor.
Så skal der gå 5 dage hvor du ikke skal fodre dine fisk.
nitruz — 10. marts 2009, 16:37
og hvis man ikke skal fodre mens man behandler, kan de andre fisk så godt tåle ikke at få mad så længe?
De andre fisk ser slet ikke syge ud nemlig...
jiki7171 — 10. marts 2009, 16:51
MGrado — 10. marts 2009, 17:03
, jeg kunne godt tænke mig at vide noget om hvordan fisken opføre sig, spiser den normalt, svømmer normalt og ja i det hele taget opfører sig som en kampfisk nu skal.
-Hunnerne har næsten altid æg og jeg har tid været ude for at nogle af mine hunner har været så store og fede af rogn at deres sider er blevet helt lyse og det ligner at de er ved at eksplodere.
Jeg kunne godt tænke mig at se nogle lidt skarpere billeder, før jeg tør udtale mig om hvad din fisk evt. fejler!!
- Håber selvfølgelig at der ikke er tale om sygdom!! 🙂
LasseP — 10. marts 2009, 17:27
Ja, det var ikke meget der skulle i akvariet.
nitruz — 10. marts 2009, 21:46
Jeg kan ikke rigtig få taget nogle skarpe billeder af hende, hun svømr simpelthen rundt...🙂
Hun er ret lys ude på siderne som du siger... og s sagt så stritter hendes skæl også forholdsvist meget.
Jeg håber hvertfald heller ikke hun er syg, da hun er vores yndlingsfisk... så vil da nødig putte noget i vandet der kan risikere at slå hende ihjel...:S
Alexander — 10. marts 2009, 21:54
Og brug evt nogle medikamenter og alle fisk kan sagtens klare en uge uden så mad, så ingen fodring! (til det er væk)
Mysteries — 10. marts 2009, 22:01
jiki7171 — 11. marts 2009, 06:32
stawn — 11. marts 2009, 09:06
E*star — 11. marts 2009, 12:34
rozzzna — 11. marts 2009, 12:53
hvis hendes skæl stritter 'forholdsvis' meget så er det ikke et godt tegn.. selvom hunnerne kan være meget rognfede engang imellem så stritter deres skæl ikke.. prøv at læse op på sygdommen bugvattersot som de andre foreslår, så burde du kunne danne dig et indtryk om hvorvidt din fisk har sygdommen eller ej
og lige en note
fisk kan overleve mange uger uden mad og uden problemer.. så vær du slet ikke bange.. de har faktisk godt af at have nogen perioder med meget sparsom fodring.
Mysteries — 11. marts 2009, 12:53
Amin — 11. marts 2009, 16:21
Der er ingen tvivl om, at der er tale om bugvattersot her, så afliv det stakels fisk og få hende ud af hendes lidelse.
Med venlig hilsen,
Othman Amin
nitruz — 13. marts 2009, 13:46
Håber det går over...:S
Hun er så sød nemlig...
Men mange tak for alle jeres gode råd...🙂
Hilsen Søren & Christina
Amin — 13. marts 2009, 14:10
Der er en meget lille chance for, at hun bliver rask, så det er mere sandsynligt, at hun vil risikere en langsom og pinefuld død. Der er nemlig mange årsager til bugvattersot, alt fra bakterielle infektioner til nyresvigt. Det der sker med fisken er, at dens krop holder op med regulere det osmotiske tryk, så i stedet for at komme af med det overskydende væske i kroppen, så bliver hun ved med at "suge" mere ind, og derfor svulmer den op, og skællene står oprejst ud fra kroppen. Til sidst kan kroppen ikke mere og dør, så du kan lige så godt gør en hurtig ende på hendes lidelser og aflive hende så hurtigt som muligt.
Med venlig hilsen,
Othman Amin
Naccmi — 6. august 2010, 12:36
Naccmi — 6. august 2010, 12:43
snoopyzrainbow — 6. august 2010, 14:46
Hvis halen er "Ved at falde af" så kunne jeg foranlediges til at mistænke finneråd.
Det er desværre en sygdom der hyppigt ses ved specielt kampfisk med store haler. Det kan bla.skyldes af dårlig vandkvalitet 🙁
Når du har den uden pumpe, skal du skifte omkring 50% vand hver 2 til 3dag, for at opretholde en ordenlig vandkvalitet.
At din fisk er passiv,og ligger på bunden, behøver ikke nødvendigvis at være tegn på sygdom.Kampfisk ligger sig gerne på bunden når de hviler, derfor er det vigtigt at den er ren,og fri for madrester osv. Men hvis du synes den har ændret adfærd (ved ikke hvor længe du har haft den), så skal du selvfølgelig reagere. Den skal jo ikke ligge og hvile hele tiden. Mht. det sorte på hovedet, så kan jeg ikke rigtig hjælpe. Desværre.
Men, skift 50% vand med det samme,rengør bunden GODT for madrester,dårlige blade/visne plantedele og så må du have fat i noget Esha2000, som bla. virker mod finneråd,svamp osv. Fremover kan du også bruge lidt catappablade eller ketapang blade,som virker forebyggende.
Det vigtigste er at du skrider ind hurtigst muligt.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.