Hjælp, mine Mbunaer dør :-(
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mette Månedal — 11. januar 2009, 13:56
Allerede dagen efter vi havde fået fisk i var der 2 blåstribede der opførte sig mærkeligt. De begyndte ligesom at hænge over ved baggrunden, de svømmede ikke rundt eller noget. De døde begge to. I akvariebutikken mente de måske at de var blevet stressede af at blive fanget og vi fik 2 nye. Og så gik der halvanden uge, hvor alt var vel. I går fandt vi en mere død - også en blåstribet.. og nu idag er der en gul der er begyndt at opføre sig på samme måde.. står og "hænger" over ved baggrunden og virker dårlig 🙁
Alle de andre fisk virker til at have det rigtig fint.
Hvad pokker sker der? Hvordan kan vi finde ud af, hvorfor de dør for os? Vi fik at vide, at Mbunaer netop var en robust fisk og det var derfor vi valgte den som begynder fisk.
-Mette
benchmark — 11. januar 2009, 14:00
køb et Nitrit test kit og tjek dit værdier.
Origon — 11. januar 2009, 14:03
Mette Månedal — 11. januar 2009, 14:08
Vi køber et kit i morgen, men hvis nitrit niveauet er for dårligt, hvordan får vi det så rettet ind?
Undskyld de mange spørgsmål, men vi er nye i det og vil gerne gøre det så godt som muligt.
Benchmark: Fiskehandleren, som ellers virkede som om han havde meget styr på det, sagde at det intet problem var at smide så mange fisk i fra starten. Vi har købt akvariet brugt med filter, så akvariet ville ikke tage så lang tid om at blive klar....
ØV, vi vil bare så gerne have at fiskene trives... 🙁
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 14:20
Hva fodrer du dem med ?.. Får bali-hajerne noget andet ?..
Mette Månedal — 11. januar 2009, 14:24
Mette Månedal — 11. januar 2009, 14:25
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 14:28
mbuna'er skal have grøntfoder så hvis det er det du giver dem så er det højst sandsynligt ikke det..
Thydegaard — 11. januar 2009, 14:29
Mvh. Morten
Mette Månedal — 11. januar 2009, 14:34
Men du mener, at hvis vi skifter lidt af vandet hver dag, så kan vi redde dem?
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 14:43
Men er der ellers nogle sygdomstegn på fiskene?.. pletter?.. rådne finner?.. hvordan ser afførringen ud osv..
Mette Månedal — 11. januar 2009, 15:05
Origon — 11. januar 2009, 15:06
Hvor i landet kommer du fra ?
Mette Månedal — 11. januar 2009, 15:10
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 15:11
Synes det er værd at overveje om det kan være det..
læs her hvordan det skal behandles: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?ID=Bugvattersot_1
Mette Månedal — 11. januar 2009, 15:14
Mette Månedal — 11. januar 2009, 15:15
Origon — 11. januar 2009, 15:18
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 15:19
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 15:20
Men måske det er det frostfoder du giver.. det kan også godt komme ved det rigtige foder hvis de evt. spiser for meget..
gartneren — 11. januar 2009, 15:35
Har haft malawi i 30 år nu.
Har altid tømt hele baljen, ombygget, nyt vand ( fra hanen) kommet fiskene i ( samme temperatur som fra spanden de gik i )
og hældt dem tilbage ( uden at kontrolere vandkvalitet ) lever stadig
Det jeg kan forstå er at du har blandet forskellige fisk .
vedr. mbunaer. er det hunnerne der dør? el er det en han der har fået tæst ?
Kunne godt tænke at vide hvad det er
mhv rene
PS mange fisk på en gang
Bruger #550530 — 11. januar 2009, 16:04
Mette Månedal — 12. januar 2009, 07:03
Gartneren: Ved ikke om det er hunnerne... eller hannerne. Hvordan kan jeg se det. Det er yngel og som jeg har forstået det, er det svært at se hvad der er hvad? Det er 3 blåstribede der er døde... og en gul/hudfarve der " hænger med næbbet ". De blå så ca. sådan ud, de har bare ikke været helt så kraftige i farven:
Tak for jeres svar, jeg er glad for i gider hjælpe
Mette Månedal — 16. januar 2009, 22:04
Der er ikke flere fisk der er døde. Mange har også normal afføring.
Hvor lang tid virker midlet? Hvor lang tid skal der gå, før vi må lave vandskift ?
-Mette
Unimati — 16. januar 2009, 23:16
Jeg kender ikke det medicin, du har fået fat i, så der kan jeg desværre ikke hjælpe dig. Jeg har dog nogle få guidelines, jeg selv anvender og anbefaler mine kunder at følge, så du ikke ryger ind i de problemer igen. Det skal lige siges, at jeg går med livrem & seler hvad angår mine fisk, men better safe than sorry 😉
Når du kommer nye malawier i dit akvarie, må du ikke fodre i minimum 3 dage efter af to grunde:
1. Fodrer du de nye fisk for hurtigt, kan du risikere at balancen i akvariet ryger sig en tur. Afføringen fra sidste fodring hos forhandleren vil hæve bakterieniveauet i dit filter uden den store risiko for nitritforgiftning. Efter 3 dage starter du ud med meget lidt foder, og trapper gradvist op i løbet af de første 1½-2 uger. Vil du være helt sikker på ikke at få nitrit, så hælder du noget filterstarter i akvariet sammen med fiskene (... AquaSafe er IKKE filterstarter).
2. Mbunaer skal ofte bruge nogle dage til at finde revirer og danne hele hierakiet i akvariet. I det forløb vil nogle blive trynet/stresset, og fodrer du en stresset malawi, får den højest sandsynligt bugvattersot.
Vil du en dag omrokere dit akvarie, må du heller ikke fodre i 3 dage, da fiskene skal starte helt forfra med at danne hierakiet. Dvs. du kan med fordel omrokere hele akvariet, hvis du en dag vil sætte flere mbunaer derned, da alle så starter på lige fod. Omrokerer du ikke akvariet, inden du kommer nye mbunaer i, er der stor risiko for at de bliver slagtet..... eller de bliver jaget op i hjørnet af akvariet lige under vandoverfladen. Der vil de så stå og være stressede, og fodrer du.... ja så er det = sot.
Andre tidspunkter du ikke bør fodre fiskene:
Den dag, du skifter vand. Vandskifte giver et udsving i vandværdierne, og du kan risikere at en enkelt eller flere fisk, bliver stressede af det.
Hvis du på nogen måde piller rundt i akvariet, må du heller ikke fodre den pågældende dag. Det gælder også, hvis du f.eks. skraber alger af frontglasset.
Har der været meget trafik foran akvariet en dag, bør du lige kigge på dine fisk i 5-10 minutter inden fodring, og fremstår bare én fisk trykket/stresset af det, så må du ikke fodre. Én stresset fisk ud af 1000 er nok til at der er sot i akvariet.
Overhold dine vandskifte på minimum 1/3 hver 14. dag og gerne hver uge. For højt nitrat stresser også fiskene.... jo renere vand, jo bedre 😉
Nu tænker du nok "Jamen, mbunaer skulle jo være robuste". Det er de også, og holder du dem med sund fornuft, og giver dem en masse fred, så kan du næsten slå dem i hovedet med en skovl, og de vil bare have mad 😀
... og lige på falderebet. I min verden skal mbunaer IKKE have frostfoder. Det ville jeg kyle i skraldespanden, og istedet fordre med lidt agurk, når der skal være fest i gaden 😎
Unimati — 16. januar 2009, 23:32
Når du har skiftet dit vand efter endt medicinering skal du lade dem gå nogle dage uden foder. Inden du så starter med fodringen igen (meget meget lidt foder i starten, og gradvist trappe op over 14 dage) skal du sætte dig ned og iagttage fiskene i relativt lang tid. Opfører de sig normalt, er nogle trykkede, stress afføring (kan være svær at se, hvis du ikke har mange alger i akvariet, da de jo ikke har fået mad i 1½ uge eller deromkring). Hvis bare 1 fisk ser ud til at have det skidt, må du ikke fodre.
Bruger #550530 — 22. januar 2009, 04:36
Mette Månedal — 22. januar 2009, 16:40
Tusinde tusinde tak for et godt og brugbart indlæg. Hvor i verden befinder du dig? Hvor ville det være befriende at købe fisk at en der ved hvad han taler om 😉
Vi er blevet meget klogere, tak!
Lige et spørgsmål: Når fiskene er raske - fodre man så en eller to gange om dagen?
Renejespersen
Vi har ikke mistet flere fisk siden - dejligt.... og dem der er nu, ser ud til at have det rigtig fint igen. Alle har normal afføring og daser rundt i vandet 😛
-Mette
Bruger #550530 — 23. januar 2009, 13:46
Unimati — 23. januar 2009, 14:32
Du skal helst fodre 2 gange om dagen med små mængder.
Jeps. Jeg giver gerne kaffe lige lidt vest for Hobro..... nogen mener ved verdens ende eller lige over kanten, men det er nu ik så galt 😀
gartneren — 23. januar 2009, 14:46
læste lige # 27 hold da kæft noget sludder, forstår det da godt da det er en forhandler der udtaler sig ( lever jo af det )
endnu engang lær at der dør fisk
lad nu være med at gøre det til en større videnskab (forhandlerne elsker at sælge)
mhv rene
Unimati — 23. januar 2009, 14:54
... og lige for at gøre op med en myte. Fisk dør IKKE bare.... Hvis du ikke har dine malawier i mange år, så er det dig, der laver en fejl. Mister jeg mere end 1 fisk om året i mine stueakvarier, konkluderer jeg, at der er noget i vejen med akvariet, og forsøger at finde fejlen..... Videnskab eller ej. Faktum er, at der dør for mange fisk i akvarierne unødigt. Enten pga. manglende viden eller ligegyldighed ovefor fiskene 😉
gartneren — 23. januar 2009, 15:19
tak for dit indlæg
Håber der er andre der har malawi her, måske vil give mig ret
Så forstår jeg ikke hvorfor jeg har haft fisk i så mange år ( utroligt at have lavet fejl så længe unden at have mister ret mange)
ligemeget gider ikke at bruge min tid på at diskuterer i dette forum.
Jeg har min mening . ved den er ligeså meget værd som din
Mvh Rene
Ps så mener du , at næsten alle forhandlere ikke har forstand på fisk ? da man ikke kan komme i nogle forretniger (næsten) uden at der ligger døde fisk
bandholst — 23. januar 2009, 16:00
så du kan trygt lytte til ham mette
Unimati — 23. januar 2009, 16:20
Dog vil jeg bede dig om at læse det, jeg skriver. Jeg skriver om fisk i mine private akvarier, og ikke akvarierne i butikken. Der dør reglmæssigt fisk i min butik, og langt størstedelen af gangene er det stressrelateret. De sidste få tilfælde er det tilførte hvide pletter, eller at jeg ikke får skiftet mit vand ofte nok. Dvs. jeg har ikke et eneste dødsfald, jeg ikke kan forklare 😉
Men men.... det er jo ligegyldigt, når du ikke gider diskutere på det her forum 😉
#36 Takker 🙂
Mette Månedal — 23. januar 2009, 16:41
lgb — 24. januar 2009, 12:48
gartneren — 24. januar 2009, 13:45
LAD MIG SLÅ EN TING KLART DET VAR IKKE DIN FORRETNING EL. PERSON JEG SKREV OM
Da jeg ikke kender hverker dig eller din forretning ( hvis du føler det siger jeg undskyld), det var bare nogle ting du skrev jeg ikke var enig i
Håber at kunne komme forbi en dag og er velkommen
Mhv Rene
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.