¨Yngel af L 344

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

L-Malle Manden — 10. januar 2009, 20:52

Så kom der også yngel fra min gruppe L 344 🙂. Hannen var kommet til at vifte æggene ud af hulen, Så tog dem fra og de er klækket for 2 dage siden. De er meget små og med stor blomme , men er begyndt også vise liv en gang imellem.

L-Malle Manden — 10. januar 2009, 20:53

Vil lige nævne at forældre er VF

stony68 — 10. januar 2009, 21:43

har du ikke et billede af de voksne

stony68 — 10. januar 2009, 21:44

og tillykke med ungerne

L-Malle Manden — 10. januar 2009, 22:11

jo tager lige nogle billeder imorgen formiddag oglægger ind af forældre

macpack — 10. januar 2009, 22:41

Jamen stort tillykke René, hvor mange unger er der ca. klækket nu.?

Sjovt at på planetcatfish.com er breedning af L344 unreported.

L-Malle Manden — 11. januar 2009, 08:56

Tak for det og tak for de fine L 260 DK jeg købte af dig.Det er ihvertfald ikke unreported her, vil tro der ca er 25- 30 der er klækket. Men fra starten vil jeg tro der var ca 80 æg men der gik skimmel i dem. Så pillede dem fra der havde skimmel og fik fat i noget (Dessa mor) Kan varmt anbefales. Efter der kom noget Dessa mor i vandet, og jeg havde fjernet dem med skimmel stoppede, og resten ser rigtige fine ud men er små med stor blomme sæk endnu. Her er lige et billed af en af de voksne.Normalt er den meget mørkere og med helt klare hvide diamant prikker som jeg selv kalder dem, Det skyldes at jeg lige tændte for lyset og tog billed med det samme.Men her er et billed

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.