hvad for fisk sammen med diskus

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

faroeline — 4. januar 2009, 19:27

jeg ved at rød neon og Mikrogeophagus ramirezi kan gå sammen med diskus, *blink*men er det andre fisk man kan ha gående i et 720L ,mens diskus fisk er i baljen ? og er det nogen problemer at ha flere slags diskus i et 720L og hvad for nogle maller bruger man i en diskus balje?
jeg er ikke begynt at holde på diskus,men tænker alvorligt på det når jeg for et 720L:P

kredez — 4. januar 2009, 19:38

Jeg har asistrus maller, jordspisere, kobber pansermaller.... Der er ingen problemer i at have flere slags discus i et akvarie, dog vil jeg mene at det ville være en skam at blande vf og kulturdiscus, da de ofte ikke bære de samme bakterier, og der kan være en risiko ved at blande dem.
Jeg har selv vf i stuen, og 25 salgsklare i akvarierummet, og det hiver godt nok i mig efter at blande dem i stuen, men indtil videre har jeg fået styret mig selv.


Morten.

djclueze — 4. januar 2009, 19:40

jeg mener de fleste apistogrammere kan gå sammen med discus..

sterbei er også en kendt discus akvarie indbygger

Foslund — 4. januar 2009, 19:42

Det er et kæmpe emne at tage hul på, jeg er selv nystartet start med at læse spændende artikler her:

http://forum.discusklubben.dk/portal.php
http://discusforum.dk/
http://home1.stofanet.dk/discus-fever.dk/Danmark/Ramme.htm
http://www.gam-jensen.dk/start.asp
http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=da

Dette er et opdrætsfirma der har speciualiseret sig i højkvalitets discus:
http://www.diskuszucht-stendker.de/pages/about_us.html

Allesammen har givet mig ekstrem nyttig viden, god læselyst 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.