Fødekasse

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MaikenBaiken — 2. januar 2009, 20:46

Hej hej 🙂

Jeg har lige købt to endlers guppy hunner og en han, og hunnerne er meget gravide. Den ene regner jeg med snart får unger så hun går i en fødekasse.
Jeg ved godt det ikke er det smarteste at have dem i fødekasse og at de har meget bedre af at gå i en yngleakvarie, men jeg har ikke pumpe og varme legeme til det endnu.

Men mit spørgsmål er: Hvordan kan jeg gøre det bedste for at fisken kan få det godt i fødekassen? Vil jo gerne have at den har det godt.

Håber der er nogle gode råd 🙂

nexøe — 2. januar 2009, 21:06

hej endles guppy spiser ikke deres egen unger så hvis du kun har dem gående i et akvarie så behøver du ikke en fødekasse. 🙂

MaikenBaiken — 2. januar 2009, 21:49

Gør de ikke? Ej hvor smart 🙂

Men har dem desværre til at gå sammen med nogle andre 🙁

nexøe — 2. januar 2009, 21:54

der overlever jo altid nogen hvis du har planter og andre gemme steder til dem.. 😛

MaikenBaiken — 2. januar 2009, 22:00

ja det er selvfølgeligt rigtigt 😀

Kunne godt være man skulle tage chancen. Fisken ser helt trist ud hehe

nexøe — 2. januar 2009, 22:01

de kan godt død af stress i en fødekasse. ikke alle der gør det, gerne de første par gange de skal føde siger man

MaikenBaiken — 2. januar 2009, 22:04

okay.

Den svømmer bare ligeså stille rundt. Og dens artsfælder svæmmer rundt lige uden for kassen hele tiden.

nexøe — 2. januar 2009, 22:06

du kan give den lidt planter derned, håber du har en stor fødekasse ikke bare den lille.

MaikenBaiken — 2. januar 2009, 22:10

den er rimeligt stor. altså den er købt som værende dobbel, men jeg har så bare fjernet skillevæggen så den blev det større. men jeg behøver vel ikke den der rist så, hvis ikke den spiser sine unger?

nexøe — 2. januar 2009, 23:08

nej den behøver du ikke..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.