HMF filter med powerhead eller luftdrevet?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jullikidd — 10. december 2008, 01:14
Jeg har læst lidt om dem her fra sitet og gjort mig lidt klogere.
Jeg forstår princippet med powerhead, fordi det suger vand ind forneden og puster vandet ud foroven. Da udsugningen og innsugningen er på hver sin side af filtersvampen, kan jeg forstå at vandet leder ind igennem filtersvampen igen (sugeeffekten).
Men når HMF´et er luftdrevet, så puster pumpen luft fra en slange og ned i et rør, som så puster vandet ud af røret (men ikke nær så effektivt som med ph), som så går ud i akvariet. Men der er ikke nogen sugeeffekt som suger vandet fra akvariet og tilbage gennem filtersvampen, som på den ph drevne HMF.
Er det noget jeg misforstår, er der nogen herinde som kan forklare mig det?
Kan man udelukkende drive sit Discus yngleakvarie på 250L + et 250L akvarie med små yngel med HMf filtrering. Hvis ja, hvad er bedre, luftdrevet eller et med powerhead?
Her er et groft billede af begge systemer hehe, håber I kan forstå hvad det er jeg spørger om.
Vh Julius.
jullikidd — 10. december 2008, 01:27
fafler — 10. december 2008, 07:36
Ja, du kan sagtens nøjes med HMF i de to akvarier. Især fordi de ikke "æder" ynglen.
fafler — 10. december 2008, 07:36
Ja, du kan sagtens nøjes med HMF i de to akvarier. Især fordi de ikke "æder" ynglen.
Fam.Krebs — 10. december 2008, 08:24
Jeg har HMF filter på alle mine akvarier i min reol og de bliver drevet af een stor luftpumpe.
Som du selv beskriver, sætter man en slange ned i udstrømmerrøret, der så via luftboblerne presser vand op og ud (jeg har lige så stor kraft på min som med et lille powerhead)
Jeg er ikke helt sikker på om jeg forstår dit spgm rigtigt, så correct me if I'm on wrong path 😛
- du spørger til sugeevner, der skal få vand/skidt retur ind i filtermåtten?- det kommer af sig selv, da vandstanden jo konstant skal udlignes og vandet derfor strømmer ind igennem måtten og strålen fra udstrømningen får "skidt" til at cirkulere, så det følger med ind i måtten 🙂
jullikidd — 10. december 2008, 10:39
Jeg har også læst at :
HMF med powerheads er kraftige og giver supergod cirkulation, men dyr i strøm hvis mange akvarier.
Luftdrevne HMF er ikke nær så kraftige, men skaber nogenlunde okay cirkulation og er god til mange akvarier fordi filtrene drives kun af EN pumpe og derfor billig strøm.
Så spørgsmålet er, vil man have god cirkulation i akvariene eller vil man spare på strømmen. Det er enten eller.
Jeg havde planer om at lave et biofilter til hver af mine kommende 4*250L og 4*160L reoler, med tilhørende boring af huller i akvarierne + køb af diverse pvc rør og fittings + enormt arbejde hvis jeg ikke fandt det brugt et sted.
Derfor tænkte jeg på HMF filtre i stedet. Alle roser dem og de koster ingenting i forhold til biofiltersystemer.
Jeg ved at en sump er klart den bedste løsning, hvor den nedbryder næsten det hele. Mens HMF filter kun nedbryder til en vis grænse (kan ikke huske hvor nedbrydningen stopper og mennesket skal hjælpe til, med vandskift).
Var det ikke noget med at sump kan nedbryde nitrit til nitrat og ikke længere , mens HMF stopper ved nitrit (derfor hippigere vandskift).
Hvad synes I? Hvad ville I gøre:
sump - færre vandskift, dyrt projekt.
HMF - hippigere vandskift, billigt.
Jeg har næsten besluttet mig for at prøve luftdrevet HMF. Og hvis det ikke virker så godt som jeg troede det ville, så kan jeg altid gå tilbage til sumpsystemet, hvor jeg så tager et akvarie ad gangen - tømmer, renser, borer og til sidst lægger rør til med tilhørende fittings. Púha, jeg bliver helt træt bare af at tænke på det arbejde jeg skal måske i gang med engang hehe:D.
Den der luftpumpe de fleste snakker om, LP-40 til 600 kr, kan det passe at det er en Yasunaga?, jeg troede de var meget dyrere.
Til mit 54L akvarie hehe, hvilken pumpe eller powerhead kan jeg købe som kun spytter ud ca. 100-150 liter i timen. Findes sådan en svag en. Nogen idéer? Jeg har en Eheim 400 - 400 l/t, men tror måske det er et overkill til 54L.
Nej, nu går jeg i silvan og zoocentret og køber elektrikerrør og mellemgrov filtersvamp (har resten), laver et HMF og sætter min Eheim 400 til og ser hvad der sker, om det er for meget hihi.
Vh Julius.
Vh Julius
Fam.Krebs — 10. december 2008, 11:05
Så spørgsmålet er, vil man have god cirkulation i akvariene eller vil man spare på strømmen. Det er enten eller.
Vh Julius[/citat]
Det vil jeg ikke helt give dig ret i - du selvfølgelig ikke lave stormstyrke med luft, men du kan sagtens få mere end ok gennemstrømning - det er blot et spgm om pumpe kapacitet og hvordan du laver afslutning på den lille slange .. ..
Jeg er en såkaldt "koi"pro Air Blow 50 pumpe, købt i plantorama til omkring 700,-
den sparker som navnet antyder 50L /pr minut, den er koblet til 3X128L, 4X54L, 4X20L samt 1x63L og har rigelig kapacitet til mere ..
Gemalen har sat plast rør (den til at køre ledninger i) op på væggen hele vejen rundt ved akvarierne, boret huller til udtag og sat skruer på til at justere udblæsningen ..
fo_dk — 10. december 2008, 11:12
Det kræver KUN et lille powerhead og noget plads over akvariet 😉 - samlet set en ligeså billig løsning som luftdrevet HMF, men med MEGET bedre filtrering.
Ang. dit 54L: Eheim aquaball (og sikkert andre) kan justeres så de passer fint til et 54L 😉
.
jullikidd — 10. december 2008, 11:54
Nej, det er bare noget jeg har læst andre steder fra, hvor min opfattelse af hvad jeg læste var at de luftdrevne ikke havde nær så meget cirkulation som ph´ds. Men jeg glæder mig til at prøve det af, mangler bare svamp og elektrikerrør. Har alt andet, så hvorfor ikke;).
Den der pumpe med det fantastiske navn "koi pro air blow" hehe, den må kunne trække utorlig mange akvarier med sine 50 L/ minut *blink*. Tror du den vil kunne trække 4*250L + 4*160L + 720L? Det er måske for meget med det 720L!!
fo_dk:
Du har vækket min interesse for viden om rislefiltre 🙂. Du har sikkert nogen hjemmelavede selv. Kunne du måske fortælle mig hvordan de er opbygget? Du siger at "Det kræver KUN et lille powerhead og noget plads over akvariet" og ligeså billigt som HMF. Men men, skal man ikke anskaffe sig nogen form for en kasse som man skal hænge på siden af akvariet, og hvor ligger måtten (filtermaterialet) hen? Hvordan laver man sådan filter nemt? Har du et billede af din?
Fam.Krebs — 10. december 2008, 12:01
tror 720 vil blive for meget - også pga størrelsen ..
jeg har 2X160 samt 1X200 (eller er det omvendt - hmm), der med tiden også skal koblet til systemet
Brian C — 10. december 2008, 14:31
jeg bruger 32 mm rør og det giver rigeligt med skub i vandet, jeg læste på et tidspunkt om én der brugte 40 mm. det gav ca 1000 liter i timen
Jeg kører med HMF på alt mit ferskvand, ved hjælp af en ATMAN HP8000 der giver 4400 liter i timen, og der er rigelig kapacitet, selv et 720 liters ser jeg ikke noget problem i at drive, der er jo mulighed for at lave 2 filtre eller et større filter med flere stigrør
fo_dk — 16. december 2008, 13:55
Jeg har selv 2 et som ovenfor og et lidt større der kan trække 5000L havedam - det kostede 199kr.
Så at bygge selv vil jeg ikke anbefale 😉
.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.