Kan man fjerne en pind i porsa understel?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Berdel — 8. december 2008, 14:51

Som overskriften lyder har jeg planer om at fjerne en pind i mit porsa understel (til et 325l akvarie) for at få plads til en sump.
Jeg har vedhæftet et billede med rødt kryds over den som jeg har planer om at fjerne.



Jeg vil i den forbindelse høre jer ad om der er nogen der har en mening om dette. Altså, mener i at det kan gå galt eller er der nogen der har gjort det samme uden problemer?

På forhånd tak

chris2500dk — 8. december 2008, 14:54

Stellet bliver jo mindre stabilt på den måde. I den tænkte situation at noget/nogen hiver ud nederst i det midterste ben kunne det gå rigtig galt.

Kan du ikke istedet hæve sumpen bare 5 cm og så flytte den midterste pind du vil fjerne helt ned for neden?

Berdel — 8. december 2008, 15:05

Ja, den vil måske blive lidt udsat for tryk og stød ind imod det midderste ben. Der kunne jeg måske kile et stykke træ ind imellem sump og ben.

Jeg tror desværre ikke helt jeg forstår hvad du mener med det sidste.

Fam.Krebs — 8. december 2008, 17:22

Jeg ville ikke turde gøre det, der er jo en grund til at den er der ..

mureren — 8. december 2008, 17:24

eg ville heller ikke gøre det.. bliver alt for udsat.

chris2500dk — 8. december 2008, 17:31

[citat]

Jeg tror desværre ikke helt jeg forstår hvad du mener med det sidste.[/citat]

Den tværstiver du vil fjerne, hvis du nu sætter den på helt nede ved gulvet istedet for hvor den sidder vil det jo være lige så stabilt som det er nu. Så skal du bare have hævet sumpen ca 3 cm fra gulvet.

Proplayer — 8. december 2008, 17:35

[citat][citat]

Jeg tror desværre ikke helt jeg forstår hvad du mener med det sidste.[/citat]

Den tværstiver du vil fjerne, hvis du nu sætter den på helt nede ved gulvet istedet for hvor den sidder vil det jo være lige så stabilt som det er nu. Så skal du bare have hævet sumpen ca 3 cm fra gulvet.[/citat]

chris2500dk der er nogle kloge hoveder der har brugt tid på at beregne hvor højt og hvor mange af de pinde der skal være. en ændring som der her er tale om er absolut ingen god idé. slet ikke med al den vægt der er tale om.. *skeptisk*

Proplayer — 8. december 2008, 17:35

Proplayer — 8. december 2008, 17:37

[citat]Som overskriften lyder har jeg planer om at fjerne en pind i mit porsa understel (til et 325l akvarie) for at få plads til en sump.
Jeg har vedhæftet et billede med rødt kryds over den som jeg har planer om at fjerne.



Jeg vil i den forbindelse høre jer ad om der er nogen der har en mening om dette. Altså, mener i at det kan gå galt eller er der nogen der har gjort det samme uden problemer?

På forhånd tak [/citat]

ring til porsa i vallensbæk og forhør dig om dine muligheder. og gør for guds skyld intet ved det bord før du har rådført dig med eksperterne...

Hugo — 8. december 2008, 18:02

Jeg ville bare fjerne den pind, der er vel en årsag til at den extra ramme for neden er valgfri, når man køber et porsabord:D

Proplayer — 8. december 2008, 18:08

hugo, hvordan valgfri? *blink*

Hugo — 8. december 2008, 18:11

Når man køber et porsa bord, så kan man vælge om man køber et med understel, som dit, eller man køber et uden den ramme.
Begge dele er standart vare:)

Den extra ramme for neden kaldes understel, når man kikker kataloger.

Hugo — 8. december 2008, 18:14

Her er et eksempel.
http://www.avifauna.dk/index.php?cPath=838_910_911

fafler — 8. december 2008, 18:17

Hugo: Læg mærke til at der kun gælder akvarier op til 180 liter. Berdel´s er på 325. Jeg turde ikke gøre det.

Hugo — 8. december 2008, 18:22

Læg også mærke til at man kan få et med kun 4 ben til 350l

Det her er et 325l og der er 6 ben pluds en ramme............ ingen bøvl i det.🙂

Proplayer — 8. december 2008, 18:23

i dit eksempel er der ingen til en 325L balje og heller ingen med 6 ben... *uhh*

Hugo — 8. december 2008, 18:29

proplayer: Det er rigtigt, der er kun 4 ben i mit eksempel.
Mon så ikke det holder, når der er 6 ben ?🙂

http://www.avifauna.dk/product_info.php?cPath=838_910_911&products_id=4049&osCsid=f11aa84154daccd7516ee8c563f7aa9e

hejzan — 8. december 2008, 18:30

jeg ville vælge et bord med vinkeljern som bordben, de smider dog også 10kg ekstra på bordet..
mit bord holder fint til mig og mine venner kan hoppe på det, og det ejer ikke engang understel 🙂
vinkeljernet skjuler også de møtrikker på hvert ben til at holde bordet lige.

burde egentligt have billeder

men den er trods alt også svejset i sort jern :/

Proplayer — 8. december 2008, 19:00

[citat]proplayer: Det er rigtigt, der er kun 4 ben i mit eksempel.
Mon så ikke det holder, når der er 6 ben ?🙂

http://www.avifauna.dk/product_info.php?cPath=838_910_911&products_id=4049&osCsid=f11aa84154daccd7516ee8c563f7aa9e[/citat]

hmm.. måske... men jeg ville nok lige høre porsa selv om det kunne lade sig gøre...😛

brib — 8. december 2008, 19:39

Der sker intet ved at fjerne den nævnte midterstiver .

Jeg har ofte haft 325.l på hjemmebyggede porsaborde med kun 4 ben .

I dit eksempel er der stadig fin vægtfordeling .

Værre er det med 720.L på billedet . Der er kun benene og 0 underhylde til at stive det af med .
Men det holdt da de 2 år det stod her


KimJ — 8. december 2008, 20:05

Man kan uden problemer fjerne den nævnte pind. Det er ikke spor andeledes, end den opstilling man ser i en akvariereol, hvor der kun er 4 ben der holder de øverste akvarier.
Det kan dog blive nødvendigt at skifte samlestykkerne, afhængig af hvor meget den omtalte sump fylder, idet der vil rage en knold på 5 cm ud fra hver side, der hvor pinden har været.
Det kan iøvrigt ikke lade sig gøre, at sætte den nederste ramme længere ned end 11 cm over gulvet, hvis man vil bevare muligheden for at højdejustere hver enkelt ben, igen p.g.a. samlestykkernes "ben".

KasperK/Lolland — 8. december 2008, 21:21

"Det kan iøvrigt ikke lade sig gøre, at sætte den nederste ramme længere ned end 11 cm over gulvet, hvis man vil bevare muligheden for at højdejustere hver enkelt ben, igen p.g.a. samlestykkernes "ben". "

Mnjoe, det kan det faktisk godt. det kræver blot, at du udfører en lille smule hjemmesløjd!
Du borer et hul på 8,5 mm i bunden af samledimsen, hvorefter du drejer et gevind med en 10 mm snittap. Derved kan du montere justeringsbenene direkte i porsahjørnerne!


Du kan måske ane hjørnesamlingerne på billedet af mit porsabord.

KimJ — 8. december 2008, 21:28

#22
OK! Man skal lære så llænge man lever!
Den information kunne jeg jo godt have brugt, inden jeg fik specialbygget et stålbord af samme grund:


Faktisk var bordet billigere end et Porsa-bord, og ikke så lidt mere stabilt, så måske var uvidenheden en god ting i dette tilfælde 😀

Hugo — 8. december 2008, 21:34

[citat]Man kan uden problemer fjerne den nævnte pind. Det er ikke spor andeledes, end den opstilling man ser i en akvariereol, hvor der kun er 4 ben der holder de øverste akvarier.
Det kan dog blive nødvendigt at skifte samlestykkerne, afhængig af hvor meget den omtalte sump fylder, idet der vil rage en knold på 5 cm ud fra hver side, der hvor pinden har været.
Det kan iøvrigt ikke lade sig gøre, at sætte den nederste ramme længere ned end 11 cm over gulvet, hvis man vil bevare muligheden for at højdejustere hver enkelt ben, igen p.g.a. samlestykkernes "ben".[/citat]

Det nemeste er da bare at skære midterstiveren af med en vinkelsliber!
Så ryger knolden nemlig også ved samme lejlighed:)

Kierkegaard — 8. december 2008, 21:48

Styrkemæssigt burde den tvær"pind" vel ikke have så meget at sige!? Men stabilitetsmæssigt har den jo en rolle i at støtte således at akvariet ikke kan vride.
Jeg ville selv tage nogle faktorer ind i mine overvejelser før jeg skred til at lave om på en sådan konstruktion. Såsom hvor Akvariet skal stå. Skal det stå på et gammel ustabilt trægulv hvor det kunne gynge når man valsede forbi akvariet. Skulle det stå i en akvariekælder på et støbt gulv ville jeg selv blot sørge for at de midterste ben står stabilt og ikke kan skride.

For at gå med livrem og seler ville jeg nok selv vælge en sikker løsning hvor jeg feks satte enten samme eller en stiver i tilsvarende længde helt nede ved gulvet - og som andre så vælge at lave en løsning hvor sumpen kom de få cm over gulvet. "Armen" for evt vrid bliver så kun fra gulvet fra den "nye tværstiver" og op til det vanlige intakte understel. Igen afhængig af placeringen at man tog denne i mende ville jeg ikke være nervøs.

Hvis Hugo og andre kan bekræfte at Porsa sælger borde i samme dimensioner uden understel burde der jo ikke være noget at frygte.*uhh*

brib — 8. december 2008, 21:58

http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/showProduct.asp?pid=45977

Link til 350.l med 4 ben .

Det er godt nok ikke samme mål som til 325.l . Men princippet er det samme .

KasperK/Lolland — 8. december 2008, 22:35

Det allernemmeste ville formodentlig være, at ligge en 100 mm flamingoklods ind i skabet. Så kan sumpen blive hævet over gulvet og bliver samtidig isoleret mod kulde fra forneden!

Berdel — 9. december 2008, 07:29

Tak for hjælpen, jeg tror at jeg tager chancen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.