Hvad synes i?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
stephenr87 — 4. december 2008, 19:06
Som en del af mit eksamenprojekt som jeg skal aflevere her den 18 dec. (læser til multimediedesigner, på 1. semester) skal jeg lave et portfolio.
altså en side der viser hvad jeg kan osv.
Derfor skal jeg naturligvis bruge et logo til min side, så kunne da godt lige tænke mig at vide hvad en flok "almindelige" mennesker synes om mit første udkast til et logo.
Kom endelig med konstruktiv kritik. Så bliver jeg så glad! 😀
Villads — 4. december 2008, 19:09
Det store S står dog en smule svagt imod baggrunden.
Bruger #844477 — 4. december 2008, 19:15
snoopyzrainbow — 4. december 2008, 19:23
Jeg synz egenligt det er pænt,det virker bare lidt a´la "det har jeg set så mange gange før" og det siger jeg ikke fordi jeg kan gøre det bedre,for der rækker min hjernekapacitet ikke:D
Men meget som "jeg følger de andre" ,det er ikke "specielt" nok til mig..eller..det er lidt svært at forklare,håber du sån kan se hvad jeg mener(og er stadig ikke ude på at nedgøre dine ting:))
SogneprQsten — 4. december 2008, 19:37
et logo skal være signe omkring 'virksomheden' eller fortagnet, og så skal det være klart og tydeligt.
Det ville se rigtig godt ud på en sort / mørk baggrund på en hjemme side, som overskrift eller navnet på foretagnet, men ikke som logoet. desværre 🙂
stephenr87 — 4. december 2008, 20:18
#3, hehe det kan jeg egentlig godt følge dig i. meningen var egentlig at det skulle se "high tech" ud.. men har måske mere ramt noget techno agtigt noget..
#4 ja måske er det lidt for "almindeligt"...
#5 Hehe det har du egentlig 100% ret i, det er ikke et logo.. det var nemlig ment som du siger, et stykke grafik der skal være foroven på en hjemmeside med sort baggrund..
Men jeg må jo tilbage til tegnebrættet! 🙂 tak for svarene..
stephenr87 — 4. december 2008, 20:27
hvad synes i?
Hadamuda — 4. december 2008, 20:42
Conelius — 4. december 2008, 20:43
Jeg kan bedre se ideen med dit 2. forsøg som et logo. Det er flot.. Dit Monogram symboliserer, for mig, renhed, klasse, stil og romantik blandet med minimalisme og nordisk design som er præget af sin enkelthed... 🙂
Villads — 4. december 2008, 20:45
stephenr87 — 4. december 2008, 20:46
Så må jeg jo beholde ideen med det stilrene frem for det techno agtige 😛 jeg bøjer mig i støvet for pøbelen! 😛
SogneprQsten — 4. december 2008, 21:21
det stil rene kan jo godt blive kombineret med det hightec, bare det gøres ordenligt.
hvis du laver en sort baggrund og sætter det som åbnings siden (dit logo), med en kort beskrivelse nede i bunden, hvis skrift af ophavsret og designer.
så klikker man vider der fra til din 'rigtige side' hvor det første du viser (på sort baggrund), danner navnet og så laver siden ned efter.
Her er lavet et eksempel i paint - gg jeg er ikke grafitker men for at du kan se min ide-
de er ikke skået til på nogen måde bare for at vise
stephenr87 — 4. december 2008, 22:18
Men jeg må jo lige give det hele et forsøg og se hvad der virker bedst..
Men det er rart at have nogle herinde der kan give en ærlig mening på hvad de synes om det.. så i kan godt forvente flere spørgsmål i løbet af de næste 14 dage.. 🙂
Men så kan i jo også få resultatet at se hvis i er interesseret i det..
SogneprQsten — 4. december 2008, 22:33
men det er spændende at se din 'udvikling' 😀 så kom endelig med det hele
snoopyzrainbow — 4. december 2008, 22:57
Conelius — 4. december 2008, 23:11
Bruger #844477 — 4. december 2008, 23:21
L-drengen — 4. december 2008, 23:28
Brain — 5. december 2008, 10:15
Dog ville jeg finde en skrifttype uden "fødder". Synes det ser lidt for revisor-agtigt ud. Ikke at der er noget i vejen med det, men du skal jo være multimedie designer ikke revisor 🙂
Opstillingen er fin, og jeg kan godt lide at der står design nede under. Du kan også lege lidt med ene små bogstaver eller ekstra mellemrum mellem bogstaverne. Det skal nok blive godt.
Bare klø på 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.