nye fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

(nybegynder) — 25. november 2008, 18:44

har lige købt fire perleguramier, de går i et 200l akvarie sammen med scalare og neon osv... jeg har haft dem i fire dage og jeg har ikke set dem spise endnu. Er der noget galt eller skal de bare lige falde til. 🙁

Jens 1979 — 25. november 2008, 18:53

jeg har aldrig haft problemer med at nye fisk ikke vil spise, men har så heller ikke nogen erfaring med perlegurami

hejzan — 25. november 2008, 19:06

fisk generelt spiser mindre efter alt det stress en transport giver dem, men ingenting overhovedet lyder lidt underligt :/

læsehesten — 25. november 2008, 19:54

Guramier kan være langsomme til at finde foderet og spise det. Så hvis du fodre i den modsatte ende af hvor de er og så lidt efter når de andre fisk er samlet om det foder, fodre du i den anden endne og ser om de spiser. Du skal dog søge for at de andre bliver ved med at have noget at spise, da de ellers vil finde de andres og spise deres. Håber det måske kan hjælpe dig og at dine guramier begynder at spise.


Hilsen
Frank/læsehesten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.