lige et par ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mik1616 — 7. november 2008, 17:45

Hej alle.
Jeg er lidt i på herrens mark med nogle ting, håber der er nogle der vil hjælpe.

1. slanger til gulvpumpe hvordan rengører man dem.?
2. hvor mange malawier kan man ca. ha i et 530L- har 18+2st.maller?
3.der er et par som hvor hunnen har sit yngel i munden jeg ved der gå ca. 21 dage men er det en god ide at tage den op og tage dem ud , når man ikke har prøvet det før. der kommer gode foto af yngledansen snart.
4. Er der nogle der tager til malawiCarsten snart.Så ville jeg da gerne med.=1/2kr . kommer fra midtsjælland

PS.=2 mbuna


Det her er den fede side. pga. de kloge er her!!!!!!!!!!!!!

mvh. mik1616..

Zoron — 7. november 2008, 17:49

1: Klip et stykke klud i stykker der kan pressen ind i slangen, men rører siderne hele vejen rundt. Skub det derefter igennem men en stang af en art. Pas på med at gøre vandet for varmt, har prøvet at ødelægge en slange af ved kogende vand.

2: Kommer an på hvad for cichlider du har.

3: Hvis du ikke er inde i det, kan du f.eks. invistere i en fødekasse, den har nogle tremmer i bunden, når hun spytter falder de igennem risten og bliver på den måde isoleret.

4: Her kan jeg nok ikke hjælpe det helt store.

MalawiMartin — 7. november 2008, 18:17

carsten kommer til sjælland ----> http://cichlids.akvariefisk.dk/market/show/?ID=14691
eller har vi jo Tim ---> http://www.malawi-amager.dk/ på sjælland

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.