Kommer snegle af sig selv?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Nina — 2. november 2008, 15:38

Jeg har et akvarie med guppyer og 5 rejer.

Startede ud med 13 (og 5 nyfødte unger), men mistede 10 her de sidste dage pga hvide pletter.

Jeg behandler med Faunamor, og alt ser ud til at gå fint nok..

Men nu er der altså en snegl i akvariet??? Jeg har ingen snegle købt, kommer de bare ud af ingenting? Og er de gode eller dårlige at have?

Dont — 2. november 2008, 16:05

De kommer ikke bare ud af ingen ting, du kan være uheldig at der er snegle med på de planter du køber, eller måske snegle æg.. om man kan lide sneglene er op til en selv, nogle af dem hjælper med at ilte bundlaget andre gør ikke noget, men en ting der kendetegner de fleste af sneglene er at de hurtigt blir til 1000 snegle, så hvis du ikke ønsker dem så fjern dem.. 🙂

viborg — 2. november 2008, 16:14

heii Nina 😀 ligesom Dont siger kommer snegle ikke af sig selv. hvis du vil have snegle, så køb Malajs snegle- dog yngler de også men de er de bedste til bund rengøring 😉 MEN så er sugemaller altså de bedste 😉

Brain — 2. november 2008, 17:08

Sneglene kommer ind i akvariet på planter eller rødder eller andet der kommer fra et akvarie til et andet.
Jeg er glad for mine snegle. De tilfører akvariet noget natur 🙂
De bliver kun til 1000 hvis der bliver overfodret. Er der ikke nok mad til dem bliver de ikke så mange.

#3 Man kan ikke sammenligne snegle og sugemaller. Malaj sneglene, eller tårnsnegle som de også bliver kaldt, bor nede i sandet, og roder rundt i det. De sørger for at "lufte" sandet, så der ikke kommer steder med sort "råddent" sand. De spiser også foderrester.

Sugemaller bor over sandet og spiser alger, trærødder og foder. De lufter ikke bunden, og de kan ikke nøjes med foderrester. Jeg har ikke observeret mine sugemaller rense bunden. De holder sig til rødder og alger.

Om det ene er bedre end det andet, det kommer jo helt an på hvilket formål man skal bruge dem til.

viborg — 2. november 2008, 17:14

det kan du have ret i 😉

Nils

viborg — 2. november 2008, 17:16

hei Nina (igen) 😉 hvor stort er dit akvarie? og er du glade for dine guppyer? jeg startede ud med 9 ligepludselig hvar der squ 40! 😀 så solgte jeg dem og har fået et nyt akvarium på 120 l.

Nina — 2. november 2008, 18:47

Jamen dog, de er simpelthen importerede 😛

Jeg ved ikke helt om jeg ønsker dem, hvis de ikke ødelægger noget eller har grimme sygdomme, så må de da gerne være der 😉
- Jeg har kun set en... eller også har jeg kun set en af gangen *GG*

viborg - Jeg er rigtig glad for mit lille 60l akvarie, men det er dælme noget tomt nu hvor næsten alle fiskere er døde 🙁
- Har 3 voksne hanner, 5 gennemsigtige unger og 5 rejer jeg aldrig ser *fnis* .. Hvis de 3 jeg har tilbage stadig er raske på fredag, så køber jeg lige nogle flere guppyer, synes mit akvarie er for lille til andre fisk.

Men har kig på et 6 kantet et... Men ved ikke hvilke fisk ville trives i sådan et højt et?

Ja jeg ved altså ikke særlig meget om de små fiskere, men jeg prøver da så godt jeg kan 😀

Nathasja — 5. november 2008, 14:41

Hov... Snegle kommer altså af ingenting!
Det er da en kendt sag, at universets kosmiske stråler og vores akvarievands kemiske sammensætning danner molekyler, der efter få timer bliver til en lille snegleunge og efter få dage bliver - som en anden bruger også nævner - til 1000 andre snegle.... Jo jo, snegle kommer skam af ingenting... 😛

Men jeg forstår nu godt dit spørgsmål, Nina.
Jeg har i over 1½ år haft et stort dejligt akvarie (hvor der ikke har været så meget som en halv snegl i, i over 1 år) og for et par måneder siden, fik jeg et lille 50-60 liters opdrætsakvarie. Jeg købte kun 1 ting til det akvarie og det var en trærod. En ganske almindelig fuldstændig tør og lille trærod, som jeg smed ned i det nye akvarie.
Derefter tilføjede jeg akvarievand fra mit store akvarie og små stiklinger fra nogle af planterne i det store akvarie. End ikke grus har jeg tilføjet!

Og en dag ser jeg dælme en lille bitte snegl i mit lille akvarie!
Den har fået lov til at overleve, fordi jeg håber den vil formere sig (eller blive større, så den kan blive en lækker haps for en af mine pragtsmerlinge).....

Og vil du høre noget endnu mere mystisk?
Mine ancitrus sp. formere sig sindsygt meget, så jeg smed en dag 7 ancitrus unger ned i det lille akvarie (fordi de kan svømme ind i det store akvaries filter og derefter ikke komme ud)... Ved sidste optælling af ancitrusunger i ungeakvariet, fandt jeg 3! Og den lille pumpe i det akvarie er gennemsigtigt, så der kan de ikke gemme sig?
Måske ancitrusunger kan forvandle sig til små snegle?

Nå, undskyld for at have kidnappet tråden 😉

Nina — 6. november 2008, 09:23

Uuhhh ja Kristina!!

Jeg VIDSTE bare at det var noget kosmisk noget med de snegle 😉

Mine snegle er så endda supersnegle!
- Behandler med Faunamor hvorpå der står at hvivlløse dyr som snegle ikke kan tåle det... Men det kan mine altså godt! Er overbevist om de bliver større af det faktisk! 😛

ALT kan ske i et akvarie, og alt er mirakuløst når man som jeg blot ved, at fisk kan holde vejret rigtig længe under vand 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.