Så kom der sand i 250eren

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Casper — 28. oktober 2008, 21:04

Efter små 5 timers arbejde lykkedes det med sand, istedet for grus. Jeg vil nemlig prøve med nogle mindre jordspisere.



Især mine Corydoras ser ud til at nyde sandet. 🙂

Steffen kbh — 28. oktober 2008, 21:31

Det ser rigtig fint ud.
Dog vil jeg ikke tilføje jordspisere til den nuværende besætning som ellers ser god og fornuftig ud.
Dine neon vil klare svævet i vandet (som jo kommer med jordspisere) dårligt.

Casper — 29. oktober 2008, 15:12

Okay, men kommer der jordspisere skal jeg af med scalarene og kribensisene, Hvad tænker du på ang. svæv ?

Casper — 29. oktober 2008, 15:13

Er self klar over de vivler meget op, men hvad gør neonene ikke kan tåle det ?

Steffen kbh — 29. oktober 2008, 15:21

Rød neon er bare meget sarte med vandkvaliteten. Ved konstant at rode i bundlaget bliver der virvlet en masse små partikler (svæv) op i vandet, som selvfølgelig kommer til at have indflydelse på vandetkvaliteten.
Derfor siger jeg Rød neon og jordspisere er ikke nogen god kombi. Det samme gæller foreksempel også for Rødnæset tetra.

Der er dog massere af andre tetra der er hårdføre og egner sig fint til jordspisere. Fantom tetra, Sort neon, Pristella bare for at nævne et par stykker.

Willesen — 29. oktober 2008, 15:52

Hvorfor skulle sort neon være bedre end rød ?

Steffen kbh — 29. oktober 2008, 16:05

Fordi de er mere hårdføre end rød neon. Ganske som jeg skrev i #5

jeppe — 29. oktober 2008, 16:41

Ja sort neon er nok noget af det mest hårdfører, og så er det også en rigtig flot stimefisk synes jeg.
men Skalarer og neon er sjældent den allerbedste kombination. Når skalarerne først får smag for dem, så ryger de hurtigt.

Casper — 29. oktober 2008, 18:09

Har da 8 sort neon jeg kunne bytte rundt med de røde 🙂 og mine scalare tror jeg ikke kan gabe over min neon.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.