Skulle købe Honning Gurami og kom hjem med Guppy hanner
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mette/Korsør — 26. oktober 2008, 13:40
Var meget besluttet på at jeg skulle købe 1.3 Honning + 5 Panserbasser i dag - men da jeg stod hos fiskemanden var der intet smukt v. Honning Guramierne - til gengæld blev jeg helt "besat" af de små livlige og farverige Guppyhanner.. Købte hele 16 stk. + 6 Albino Panserbasser..
Jeg ved godt det er mange fisk på én gang, men jeg er opmærksom på det - og sørger selfølgelig for de vandskift der skal til de følgende dage.. Tanken har kørt ca. 14 dage med 5 små Mysteriesnegle - tanken er på 112 l. Temperaturen er på ca. 26 grader - skal jeg skrue lidt ned?? Tænker jo også på Panserbasserne..
Jeg har ik 1 sek. fortrudt mit valg - men nu er der altså lige en masse der skal læses på de følgende dage..
Hvor er det skønt med liv i baljen og hvor er de smukke de kære små.. Det er vist ganske alm. danske Guppyer, og faktisk fylder de ik så meget i de 112 l.
Det er helt bevist at jeg ik købte hunner - da jeg ik p.t er interesseret i yngel..
simonkp — 26. oktober 2008, 13:53
De er nemlig flotte sådan nogle gupser.
Godt valg efter min mening! 😉
snoopyzrainbow — 26. oktober 2008, 14:30
Nina — 26. oktober 2008, 17:27
Jeg har et lille 60l (også nyopstartet), og jeg har også valgt guppyer; dog både hanner og hunner 😉
Smukke smukke fisk er de, og sikke da nogle livlige dyr at sidde og kigge på !
- Jeg har 5 rejer sammen med, men dem ser jeg faktisk aldrig, de er vilde med at være under træet åbenbart.. kedeligt *skeptisk*
Mette/Korsør — 26. oktober 2008, 18:48
Hvad nu hvis jeg alligevel har fortrudt at jeg ik købte både hunner og hanner, og jeg altså har valgt at anskaffe mig så mange hanner på en gang.. Skal jeg så op på det dobbelte hunner for ik at hannerne skal tage livet af damerne?? El er jeg nød til at lave en ny balje med flest hunner?? Måske jeg alligevel har fortrudt at der ingen unger kommer..
Jeg har dagen igennem siddet og kigget på de kære små.. Hold op hvor er jeg vild med dem.. Der er gang i den konstant..
Spiser de hinandens haler?? Syntes nogen af dem ser lidt flossede ud*uhh*
snoopyzrainbow — 26. oktober 2008, 18:52
Mette/Korsør — 26. oktober 2008, 18:56
rozzzna — 26. oktober 2008, 19:36
Mette/Korsør — 27. oktober 2008, 08:09
Men er nu meget tilfreds med mine Guppyer som er vildt sjove at se på - de stjæler allerede meget af min tid - hæhæ.. Det bekymre mig nu godt nok at flere af dem mangler noget hale:( Er i tvivl om jeg skal gi medicin som forbyggende?? El vente og se om de vokser ud uden problemer igen nu de har fået mere plads at leve i??
Er også i tvivl om jeg skal skifte en del vand allerede i dag el måske i morgen nu jeg har proppet så mange fisk i tanken på en gang??
jery — 27. oktober 2008, 08:16
Vi er flere, der bruger AquaSafe til gupserne - jeg gør det ud fra den formening, at B-vitaminindholdet er med til at holde deres "hud" intakt.
Mette/Korsør — 27. oktober 2008, 12:17
Når du skriver at i er flere der bruger Aquasafe til jeres guppyer - er det så kun ved nyankommende guppyer?? Er det ved hvert vandskift el?? Måske det var en ide jeg tilsatte sådan noget..
jery — 27. oktober 2008, 13:39
Nogle bruger ikke AquaSafe, nogle bruger det ved transport, nogle bruger det ved hvert vandskift.
Mette/Korsør — 27. oktober 2008, 14:32
jery — 27. oktober 2008, 14:34
Mette/Korsør — 27. oktober 2008, 15:04
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.