shiranus-ål /malawi-ål

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

rasmus9921 — 26. september 2008, 18:19

hej.
jeg får et 325 liters akvarium. jeg ville gerne have malawi-cichlider deri og også shiranus-ålen.
jeg har læst på artsbeskrivelsen herinde at den kun vil æde røde myggelarver, men jeg har læst, at når en fisk/ål lever i basisk vand og får røde myggelarver så kan det give bugvattersot, fordi røde myggelarver er sure. er der nogle der kan give en lille redegørelse på det her 🙂

på forhånd tak

Esben — 26. september 2008, 22:01

Hej Rasmus,

det som de ikke kan tåle er tubifix som der er blandt røde myggelarver af ringere kvalitet. Men ellers foder dem med artemia, krill eller mysis. Det tager de ihvertfald ingen skade af.

Jeg vil næsten også tro at de tager flagefoder.

mvh
Esben

rasmus9921 — 26. september 2008, 22:12

okay mange tak. altså jeg kan fodre en shiranus-ål, med artemia, krill, mysis og muigvis flagefoder... jamen så skal det jo nok gå tak for hjælpen 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.