Dværggurami hun gemmer sig

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Fiskemor — 20. september 2008, 19:08

Hej
Jeg jeg har et 54 liters akvarie med en lille stime neonfisk, et mollypar og et dværggurami par. Da jeg først havde fået guramiparret gemte hannen sig hele tiden bag min pumpe, og så var hunnen meget aktiv. Nu er det lige omvendt: hunnen gemmer sig næsten hele tiden bag pumpen, og når hun endelig kommer ud, svømmer hannen straks hen og jager hende. Vil han have rogn fra hende, eller hvad kan det være? Hans jagen, og hendes gemmen, gør at hun næsten ikke når at få mad når jeg fodrer dem..
Vil også gerne have dem til at yngle, og jeg har fået anskaffet flydeplanter til hannens rede, men der sker ikke rigtig noget. Jeg veksler med at give dem tørfoder og frostfoder.
Det er i øvrigt denne slags dværggurami jeg har (ikke mit eget billede):

flyvefisk — 20. september 2008, 20:29

Det havde måske været bedre med et foto af dit akvariums indretning, for jeg tror, årsagen til at dine Dværgguramier gemmer sig skal findes der. Dværgguramien ynder tæt beplantede akvarier, og jeg har altid en gruppe kæmpevalisneria i et af de bagerste hjørner. Det er rigtigt, at der i forbindelse med fiskens leg forekommer en del jagen fra hannens side, men jeg tror, at det er andre årsager, der ligger bag hos dig, hvis han ikke har bygget rede.

Opdræt af guramier kræver at du har mere end et akvarium, for skulle det nu lykkes dig at få dem i leg i dit 54 liters vil ungerne blive spist få dage efter at de er begyndt at svømme frit. jeg bruger derfor altid selv et mindre legeakvarium, og når yngelen så har opnået en vis størrelse, sætter jeg dem over i et opvækstakvarium.

Mvh. Flyvefisk

Dennis S M — 20. september 2008, 20:52

Mine dværggurami foretrækker relativt varmt vand (Gerne 28-29grader), stillestående overflade, flydeplanter, mange gemmesteder
Så der det helt sikkert, at hannen hurtigt laver en fin skumrede.
Levende foder er de heller ikke kede af.
Jeg håber du kan bruge det til noget.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.