Min kampfisk dør ? :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

louise2990 — 15. september 2008, 16:36

Min kampfisk har nu i kun to dage gået med mine to nye kribensis 🙁 og nu har jeg lige set af den finner nermest er bleveet spist op, og nu har jeg taget den over i en bajle, med nogle planter .. Tror i det er den bedste løsning, dør den hvis den bliver sat tilbage ... Er vildt trist, den var så flot og nu mangler den alle dens finner:(

helene — 15. september 2008, 17:26

Du skal helt sikkert ikke sætte den tilbage, - det er jo tydeligt at det ikke går.
Du bør finde et mindre akvarie, eller et eller andet som den kan bo i, - og det behøver ikke være større end f.eks. et lille tolv liters akvarie.
Hvorvidt den overlever at miste så meget af sine finner og hvorvidt de kan vokse ud igen, kommer an på så meget, - dels selvfølgelig hvor meget det er, og om der går svamp i det. Det skal du holde godt øje med, og sørge for at holde en god hygiejne der hvor den er.
Du vil sikkert kunne se på den hurtigt om den kan overleve, det kan jo være så meget at det mest 'humane' er at aflive den. Hos guppyer kan haler vokse helt ud igen, - hvordan det er med kampfisk ved jeg ikke, men det er sikkert nok en mulighed.

jiki7171 — 15. september 2008, 18:34

som helene skriver så skal du holde meget rent omkring den for at den ikke bliver syg og hvis den skulle begynde at se lidt sløj ud så hæld 10g salt uden jod i per. liter. jeg har selv en kampfisk som har gået sammen med 5 pristelaer og den begyndte også at få bidt i sig så jeg satte den over i et 60 L akvarieum og den er så småt at få sin hale "på" igen.





mvh. Jacob 😛:P:P:P:P:P

issas — 15. september 2008, 18:55

Kamp fisk kan sagtens få finner igen 🙂
kommer an på hvor såret den er...
Men som de 2 andre siger jeg også du ikk ska sætte den ind med de 2 "AK 81" fisk så gå det gelt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.