vægtfordeling på trægulv.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
drengen1987 — 1. september 2008, 16:14
En lille uge, og så kommer mit nye 450 L.
Men... Bor i lejlighed med trægulv, som gerne skulle være kønt at se på når vi engang skal flytte.
Så ville lige høre om i har erfaringer med at der evt kommer mærker i trægulvet? Har nogle 0,8 mm flamingoplader jeg kan lægge under hvis det er?
Tænkte også på hvis der kommer vand ind under, om det kan undgås på nogle måder, så vi undgår gulvet rådner.
Og til sidst, hvad er jeres erfaringer med flamingo mellem amratur og akvarie? Go/No Go?
Hilsen Ian.
jery — 1. september 2008, 16:22
Øh, flamingo mellem armatur og akvarium - mener du det?
drengen1987 — 1. september 2008, 16:26
Og har hørt at det dels skulle isolere og dels udligne vægtfordelingen i akvariet, så det ikke bliver skævt og kan lække.
silenthilldk — 1. september 2008, 17:18
Og har hørt at det dels skulle isolere og dels udligne vægtfordelingen i akvariet, så det ikke bliver skævt og kan lække.
[/citat]
Det er mellem bord og akvarium.
Under bordet bør du få nogle spånplader eller lign.
BIG FISH — 1. september 2008, 17:25
Og håber du har et bord hvor du kan stille på benene ??😛 da et trægulv næsten altid vil være lidt skrævt , eller give sig pågrund af vægten forskelligt.....
Så stil akvariet på bordplade, og du får en fin vægtfordelling:) har gjort det samme med min 720, og mine underboer, har endnu ikke set hvor meget 720 liter vand fylder:D
drengen1987 — 1. september 2008, 19:02
http://www.unimati.biz/picview.asp?pid=1281
Er ikke sikker på om den står på plade eller på små ben.
cstoltze — 1. september 2008, 19:39
Lige et par gode med på vejen. jeg har selv haft akvarie på trægulv i lejlighed/hus. Det allervigtigste er at du sætter akvariet på tværs af strøèrne. Så hvis du kan finde dem, havde selv et 325l gulvet sank 2,5 cm inde ved fodpanelet. Læg evt en plade på tværs allerførst UNDER akvarie reolen da den tager og fordeler trykket over hele fladen. "din reol fordeler det kun på benene.
mvh
cstoltze;)
drengen1987 — 1. september 2008, 19:43
Mit bedste bud er at der er cement under gulvet, rimlig nyt byggeri.. Tror du det kan monteres uden ben?
BIG FISH — 1. september 2008, 20:07
Hvad har du givet for sådan en bandit ??
Det er dælme et lækkert akvarieB)
drengen1987 — 1. september 2008, 20:10
lgb — 1. september 2008, 20:11
drengen1987 — 1. september 2008, 20:13
drengen1987 — 1. september 2008, 20:15
lgb — 1. september 2008, 20:17
drengen1987 — 1. september 2008, 20:47
lgb — 1. september 2008, 20:50
cstoltze — 1. september 2008, 21:02
ps
har selv ca 850kg stående på trægulv med plade under og på tværs af 3 strøer.
cstoltze
drengen1987 — 1. september 2008, 21:48
Og er du ikke bange for at der kommer vand under træpladen så det rådner?
drengen1987 — 1. september 2008, 22:29
Akvariet kommer til at have den lange side paralelt med selve trægulvets planker. Består af ca 2 cm massiv træ (Tror det er bøg, lyst om med mange knaster). Disse ligger så på nogle bræder der er rejst op, disse er vendt vinkeltret på trægulvet. og så beton under disse.
Hvor sikkert lyder det, i forhold til vægt osv?
og skal jeg så have en træplade under, som jeg så kan sætte benene på, Så gulvet ikke begynder at hælde? (Nogen træsort bedre end andre)
Kierkegaard — 2. september 2008, 06:08
Jeg ville købe en billig bordplade rest lidt større end akvariet og stille reolen derpå, som så mange også vil her i tråden.
Hvis du fjerne fødderne på reolen har du vægten fordelt på fladen ja, men ingen mulighed for at få det vandret i alle retninger. Det kan så ende galt.
Men gør dig den tjeneste at du gør forarb. godt og spørger/lytter til folk som nu inden du kører dig selv, underboen/kælderen og akvariet i et hegn.
Til dit sidste indlæg. Gulvet hælder pga vægten ikke afhængigt om du har plade under eller ej. Det afhænger af hvor mange strøer der er til at bære det. Ved at vende det 90 grader får du flere strøer til at holde vægten.
Ved at lægge bordplade under forleder du vægten over en større flade og får derfor ikke mærker i gulvet efter fødderne. Men vægten er jo den samme der påvirker strøerne.
Pharao — 2. september 2008, 07:26
drengen1987 — 2. september 2008, 19:28
fnal — 2. september 2008, 21:50
Vi har valgt at lægge en vandfast træplade under som er ca. 20mm.
Gulvet er et fyretræsgulv og der er ikke isoleret nedenunder og vi aner ikke hvor støerne eller andet er henne nedenunder...
Den løsning vi har valgt er rigeligt til at holde akvariet...så hvis jeg var dig, ville jeg såmænd bare vælge at smide en lignende plade under benene....hele vægten bliver fordelt ud på den plade.
I øvrigt ville det være nok bare at smide et par brædder under dine ben...altså 2 stks. (et til de bagerste ben og et til de forreste...
cstoltze — 4. september 2008, 15:35
Hej
Jeg synes det lyder "HELDIGT" med det store akvarie men dejligt mit bud er at du bor i hus eller ældre lejlighed i gamle dage var strøerne nogle ordentlige sataner, det er de ikke idag med lidt held er det 4-12er.
Ang det med 2 brædder kun under benene det betyder jo stadig at trykket er fordelt massivt, hvorimod en plade fordeler trykket helt anderledes. Jeg er ikke matematiker men jeg har engang fået en forklaring. Min kammerat er tømrer. Til det med vandet under pladen. Jeg kom hjem for 2 år siden der var akvariet NÆSTEN tomt for slangen var hoppet af pumpen. Vandet var under gulvbrædderne. Din plade bliver trykket så tæt så vandet ikke kommer ind under, så det skal du ikke være bange for.😉
Jepzerman — 22. marts 2009, 23:31
Hvad mener I? Kan gulvet ikke sagtens holde og skal jeg gøre noget ekstra?
Hilsen Jesper
jm8660 — 22. marts 2009, 23:59
Hvad angår det lyse træ, med mange knaster : det er sgu nok ikke bøg. Det er enten ask eller fyr. Lad os håbe det er ask, da det er betydelig stærkere end fyr. Angående vand ind under plader og deslige, så vil træet jo tørre ud, med mindre man konstant hælder vand ud over det, og hvis ens trægulv ellers er enten lakeret eller olieret, skulle det jo heller ikke give nogle problemmer,
Hvad angår gamle huse med gode strøer, kan jeg kun sige, at det kan godt være at strøerne er gode, men hvor mange gange er gulvet blevet høvlet af siden det blev lagt. Det kan godt være at man er startet ud med 30 mm planker i 1950, men det er de med garanti ikke længere. Så hvis jeg skulle ligge en plade under mit akvarie, ville jeg netop gøre det i det gamle hus, ikke mindst fordi der i nogle af det gamle huse, kan være op til 1 m mellem strøerne, og hvis gulvplankerne er høvlet mange gange, så er det en ulykke der venter på at ske (et eks. : Rykkede gulv af i en villa fra 1953. Nogle steder havde plankerne deres oprindelige tykkelse, 30 mm, andre steder var det så slidt/høvlet, at plankerne kun var 15 mm tykke). En anden ulempe ved gamle huse er, at hvis ulykken er ude, er det ikke til at komme af med fugten igen, da den bliver bundet i udskudet (et træls molerprodukt).
Jepzerman — 23. marts 2009, 08:16
Hilsen Jesper
Henrio — 23. marts 2009, 11:51
Jeg har lige købet et Juwel Trigon 190 der skal i et hjørne, så der burde der jo ikke være problemer da det kun er på 190L og er 70*70.
Der er 6 plastickoppper neden under - bør jeg lade disse sidde eller skal jeg tage dem af så jeg får fordelt vægten over et større område ?
Jepzerman — 23. marts 2009, 18:20
Hilsen Jesper
Henrio — 23. marts 2009, 18:51
Huset er fra 1998 så vil gætte på at strøerne og dimensioneringen er som #24 fortæller.
Tror også jeg tager fødderne af - medmindre andre har noget at sige omkring det ? der er vel en årsag til at Juwel lægger dem med i pakken ?
Henrio — 23. marts 2009, 22:40
KTR — 23. marts 2009, 23:00
Prøv om du kan finde en kvinde i meget høje og tynde stiletter og så bed hende om at træde dig over tæerne. Selv 65 kg vil være tortur. Det hele handler om at fordele trykket på en eller anden måde jvf de ovenstående råd 😀
Henrio — 23. marts 2009, 23:14
dechen — 16. maj 2010, 20:34
Jeg har et 130L akvarium og et "gyngende" gammelt trægulv (gammelt hus). Jeg tænker, at da akvariet med grus, vand og bord maks kommer op på 200Kg, bliver vægtfordeling ikke det store problem for mig (eller tager jeg fejl?). Akvariet står på et akvariebord af træ, men en tynd skummåtte imellem. Selve bordet står på fire ben.
Gulvet giver sig og "gynger" når man går eller hopper. Det bevirker at akvariet vibrerer eller gynger lidt frem og tilbage når man går på gulvet; ca. 1cm udsving i toppen af akvariet, når det er værst. Jeg tænkte at vægtfordeling og stabilisering af akvariet måske er to sider af samme sag og derfor valgte jeg denne tråd, men måske tager jeg fejl.
Kan akvariet holde til disse "små" udsving eller kan det risikere at blive utæt?
Akvariet er oppe og køre og fiskene trives. Vi er lige flyttet ind i lejligheden for et par uger siden og jeg vil nødig til at stresse fiskene igen, ved at skulle tømme akvariet for at lave en mere stabil løsning, hvis det kan lade sig gøre.
Er der nogen, der har erfaring med "vibrerende" akvarier?
xanxda — 31. januar 2012, 10:01
det gynger også en del hvis jeg går forbi eller hopper.
Det er lidt "creepy" da et af mine akvarier faktisk blev utæt netop der.
Men jeg havde så heller ikke fordelt vægten. -.-
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.