Nybegynder og lidt billeder !

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Pithja — 10. august 2008, 23:02

Hej mit navn er Pierre og jeg har i årevis snakket om at jeg endelig gerne ville have fisk og så skete det at min kæreste faldt over et begyndersæt (+ alt det andet der skal til) og ikke mindst flittig brug af dette forum,,,, genialt site !
Så nu har vi (Jeg indretter og passer det) dette lille akvarie :

Som indeholder 10 Neonfisk, 2 Guppy'r, 4 SAE/Flying Fox ?? og en lille Pleco malle


Vores malle (Malle) er desværre meget sky så jeg kunne kun få rumpen af ham.

Måske der er nogle der kan fortælle mig hvilken art disse fisk endeligt er ?

Når vi i en meget nær fremtid får et ordentligt sted at bo bliver akvariet opgraderet til min. 250 ltr. nok mest sandsynligt 325 ltr så får fiskene vi har mere plads at boltre sig på og det nuværende akvarie vil blive brugt som karantæne/sygdoms akvarie istedet.
Af andre dyr har vi en undulat på 8 år og en rødvinget parakit på snart 4 år.

Hvad synes i om akvariet, ris/ros vil være godt.
Det er sjovt og spændene men der er godt nok meget at lære for at jeg ikke får det samme resultat som nogle af mine venner der ikke satte sig bare lidt ind i hvad det kræver for at fiskene kan overleve i det hele taget - De endte med en balje sort ildelugtene snask ! De troede desværre at det var ligesom at have en kat - når først det blev stillet på plads kunne det klare sig selv.
De har ikke prøvet siden selv om at jeg kan hjælpe dem nu 😛

Paaw — 10. august 2008, 23:07

Det ville være meget pænere hvis du brugte en dag på at sidde og pille alle de små misfarvede sten op 😉

snoopyzrainbow — 10. august 2008, 23:15

ja de farvestrålende sten er ikke så pæne deri,lidt stressende at se på,synz jeg...lidt flere planter,,til at dække pumpen, væk med kraniet(bryder mig ikke om sådan nogle) og lidt flere huler eller måske en rod? Ellers er det ganske udemærket:)

Pithja — 10. august 2008, 23:19

Øhm ja de kulørte sten er en begynderfejl , jeg lod mig overtale til dem og har også hevet dem op mangler bare dem der kan ses 😐
Det kommer hen af vejen hvergang jeg laver vandskift tager jeg nogle.

Der ligger en rod i den ene side og tjae.... kraniet får jeg ikke lov til at fjerne, et meget bestemt ønske fra kæresten !

snoopyzrainbow — 10. august 2008, 23:24

flere hungubbyer,for at tage stressen fra den ene du har kunne også være en rigtig god ting..plecoen bliver ALT for stor til dit akvarie..selv til et 325 er den alt for storhttp://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Hypostomus_plecostomus
roden kunne måske trylles lidt større? Synz altså stadig det kranie skal skiftes ud..hvad med en stenopsætning istedet? Lidt mere naturligt..eller et mallerør måske..

Pithja — 10. august 2008, 23:31

Hvor hurtig vokser sådan en fætter 🙁
Jeg vil mene det vil tage nogle år før den når bare det halve af den størrelse.
Jeg vidste godt den kunne blive stor men regner ukke lige med at den bliver det på nada tid !

Mutter Krib — 10. august 2008, 23:52

# 1: Til dit spørgsmål ang. hvilken art dine fisk på nederste billede er, vil jeg mene at det er Crossocheilus siamensis - Siamesisk algeæder.

elisabethen — 10. august 2008, 23:58

Fint akvarium! Indretning er jo smag og behag 🙂

Mht. fisk.. Dine SAE og din pleco-malle vil med tiden blive alt, alt for store til 54 liter, men især SAE har ry for at vokse utroligt langsomt, så indtil videre går det nok. Du skal bare være klar over, at det ikke går på længere sigt 🙂
Ancistrus sp. kunne være et alternativ til Pleco'en.. Den bliver sædvanligvis kun 10-12 cm, så den ville også lige kunne gå i 54 liter som voksen.
Otocinclus affinis er nogle fine små dværgsugemaller, som er ganske effektive algespisere, hvis du får dette problem. Og med deres kun 4-5 cm er de mere velegnede til sådan en bette pyt, end SAE er det.

Og så synes jeg forslaget med et par ekstra guppyhunder er rigtigt godt. De han guppyer har det med at stresse de stakkels damer en del 😉

Park — 11. august 2008, 00:25

Tror du har tabt en pose M&M's i dit akvarie... 😉

Ellers et flot akvarie...

Velkommen til og rigtig god fornøjelse...

Jeg kan anbefale at surfe lidt rundt i de gamle debatter og suge viden til dig, der finder man svar på mange af de spørgsmål man har... Du kan evt. bruge søgefunktionen 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.