hvor mange fisk??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

togt24 — 4. august 2008, 10:42

hej.
jeg er nybegynder og har ikke helt fået styr på det med fisk endnu.
jeg har et akvarie på 54 liter. mit første smørgsmål er:
hvor mange fisk må jeg have i denne størrelse akvarie?
jeg startede med at købe 2 scalerer, 2 sværddrager han og hun, 1 sugemalle og en frø. desværre døde frøen kort tid efter. den var hoppet ud af akvariet, på mystisk vis.
idag da jeg vågner og tjekker mine fiske basser finder jeg desværre Grete (min hun sværddrage) død. hun havde opført sig mærkeligt den sidste uges tid, havde ligget lige ved pumpen, snappet efter luft (tror jeg), havde ikke spist, var blevet tyk. er der nogen der muligvis ved hvad der var galt med hende?
jeg spurgte en dyrehandler hvad problemet kunne være, det eneste han sagde var at jeg måtte se tiden an, og nu er hun død.
min han sværddrage (ib) er nu alle og han skal selvfølgelig have noget kvindelig selvskab, men skal jeg købe 2 hunner til min ene han eller?
til sidst vil jeg høre om nogen ved hvor jeg kan finde mere information om fiske holde, sværddrager, og alt andet nødvendig viden og akvarie fisk.

håber i kan/vil hjælpe mig... venlig hilsen den noget fortvivlede, nyopstartede fiske ejer

L-drengen — 4. august 2008, 10:54

hej for det første kan de scalare ikke gå i dit akvarie i lang tid...det bliver en stor fisk som kræver mere plads end hvad du kan give den....de skal helst op i 200L akvarier som minimun. jeg ville sælge dine scalare vis du ikke har planer om et større akvarie i den nærmeste fremtid..

du kan under artikler læse omkring opstart af akvarie..her : http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/?Type=27

og du kan under artsbeskrivelser læse om de fisk du har og om de fisk du måske tænker på at anskaffe dig...

hilsen mikkel

lille_torsk — 4. august 2008, 11:32

Hej togt24

Sværdrager http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Xiphophorus_hellerii bliver op til 14 cm. Så når de vokser op bliver de også forstore til dit akvarie.

mit råd til dig er at få nogle mindte fisk og rejer.
Hvis du ikke er til guppier og platyer som er de mest almindelige, så prøv at kigge på de minder rasborer og tetraer. Personlig er jeg vild med kileplæt barberen.
Derudover er der også mange spændne labyrentfisk der egner sig til små akvarier. Labyrentfisk er forholdsvis nemme at få i leg, hvis du er interasseret i yngel

marvindk — 4. august 2008, 12:37

Hej,

Jeg er også nybegynder, så jeg kan da give et par pointers jeg har 'fået' efterhånden:

1) Hvis du ser på den fulde længe fiskene har som fuldvoksene (det kan du finde under artsbeskrivelserne) - også benytter en målestok som hedder 1 cm fisk per liter vand i akvariet - så skulle det vist kunne bruges som en acceptabel målestok for begyndere som os. Det vil for dit vedkommende sige 54 cm fuldvoksne fisk. (størrelsen på de fuldvoksne kan du se under artsbeskrivelserne)

2) Lån politikkens bog om akvariehold (eller hvad den nu hedder) på bibliokteket. Det er en forholdsvis letlæst sag og den giver dig et godt udgangspunkt for hvordan/hvorledes med dine fisk. Det er utroligt mange ting som er indlysende for rutinerede indenfor 'sporten', men som begyndere som os ikke ved og ikke tænker over. Herunder hvordan man bør lave vandskift, bundrensning, checke efter sygdom og så videre).

3) Udfyld din brugerprofil herinde med detaljer om akvarie, fisk, udstyr og planter - det gør det meget nemmere for de 'gamle hajer' at give dig brugbare råd.

4) Find en akvarieforretning som du stoler på - og sørg for at gøre dem opmærksom på dine forudsætninger for at købe fisk (igen størrelse af akvarie, andre fisk, din erfaring med akvariehold osv.). Jeg har haft meget glæde ud af, at min akvarieforretning har afholdt mig fra at begå store dumme fejltagelser. At vurdere ud fra din dyrehandlers rådgivning om at se tiden an og fiskene han har solgt dig - så ved jeg ikke hvor meget det er en indikator for at du ikke har oplyst ham ordentligt om dine forudsætninger eller om du måske skulle finde et andet sted at handle. Du kan evt. sørge for at udfylde din profil om hvor du bor henne og checke forumet for anbefalinger til steder at handle (brug søgefunktionen eller opret en tråd om folk vil anbefale et sted i nærheden af dig). Der er gode og dårlige butikker, ekspedienter og kunder. Det er ikke altid butikkens skyld at vi får noget dumt med hjem 😀

5) Nu ved jeg ikke det store omkring sværdragere med videre, så jeg kan ikke komme med anbefalinger for hvad du skal gøre. Jeg havde dog rigtig god erfaring med at starte med ganske få små og nemme fisk - hvorefter jeg gradvist kom flere i løbende - sådan jeg ikke smadrede økosystemet. Jeg startede med 4 kampfisk (3 hunner og en han), en flok blå neon fisk, en flok fantomtetraer og nogle kobber pansermaller (jeg har dog også 325 liter). Af ovenstående er kobber-pansermallerne det helt store hit i mit hovede. Det er fantastiske og sjove dyr 😀

Ellers velkommen til en fantastisk og sjov hobby - som desværre har det med at ramme nybegyndere hårdt engang imellem 😮

/Martin

Pennut — 4. august 2008, 13:18

# 1 Ja jeg høre jo til dem, der ikke kan se et problem i at have 1 sværdrage han og 2 hunner gående i et 54 liter, derfor ville jeg hvis jeg var dig købe 2 hunner(fordi han ellers kan stresse livet af 1 alene hun).

Desværre er det synd for dine scalare at de skal gå i et 54 liters, minimums højde på et akvarium til scalare er 50 cm og mindst 1 meter lang svarende til et 250 liters.

Frøer høre ikke til i et akvarie med fisk efter min bedste overbevisning, da de æder alt hvad de kan gabe over.

Husker du dine vandskift???

snoopyzrainbow — 4. august 2008, 13:23

#4 se det var simpelthen et af de bedste indlæg jeg længe har læst,super gået at hjælpe andre nye på den måde,med brugbare råd osv...ros ska du ha masser af:D

lille_torsk — 4. august 2008, 14:11

#5 Jeg mener ikke 54 l er stort nok til en fulvoksen sværdrage, fordi den bliver 14cm lang. Jeg mener ikke man skal have fisk der er længere end 6-8cm som det maksimale.
Dette er ud fra deres mulighed for fysisk at udfolde sig. Der er jo ikke meget ved næsten kun at kan svømme i rundkræs.

jery — 4. august 2008, 14:14

#4: husk, at 1:1 tommelfingerreglen kun egner sig for fredelige selskabsfisk med nogenlunde ens krav.

lille_torsk — 4. august 2008, 17:12

ups det var ikke her til 😉

lgb — 4. august 2008, 18:37

#5 240 L vil jeg sige som min..

ang. sværddrager, så synes jeg ikke de er så aktive, min (har fået dem fra katja) har et 250 liter akvarie helt for sig selv, kun med sandbund, dog er de kun til opstart..

togt24 — 11. august 2008, 08:28

tak for alle jeres gode råd...

sikke en latterlig butik jeg har fundet mig.. da jeg købte mine fisk forklarede jeg alt omkring størrelse på akvarie osv. og jeg fik af vide af størrelsen var helt fin. og det var mere eller mindre butikken der valgt mine fisk fordi jeg ville være sikker på de havde plads nok og kunne gå sammen..
jeg er lidt forvirret nu.. jeg ønsker jo ikke at holde dyr på den forkerte måde.. jeg bliver helt trist..
jeg læste at en sværddrave skulle have 5-10 hunner pr. han.. det var der ikke ligefrem nogen i butikken der huskede at sige til mig.. jeg ved ikke hvad jeg skal stille op nu. kan jeg overhovedet bruge 54l til nogen af mine fisk??
hvis jeg nu gerne vil beholde mine fisk altså de 2 scalare, min sugemalle, og så købe 5-10 hunner til min han sværddrage? hvor stort et akvarie skal jeg op i?
jeg var nede og købe 2 hunner til hannen. sværddragen. men her til morgen lå begge hunner døde.. hvad kan problemet være? hannen var over dem hele tiden.
jeg ønsker bare det bedste for fiskene.

endnu engang tak for jeres gode råd..

togt24

benchmark — 11. august 2008, 08:42

jeg vil nok tænk at dit vand værdier er ikke optimal.

Hvis akvariet er nyt kan Nitrit og Ammoniak hurtige blive toksisk for fiskene for der er nok bakterie i akvariet til at nedbrud det. Det er klasisk med højt nitrit at fiskene gisper på vand overfladen for ilt samt er går tæt pa filtre/pumpen hvor der er ilt er højer.

Tage en lille klart glas af dit akvarie vand og gå til fiskhandleren du købt fisken fra , forklare til ham at hans fisk bliver ved med at dø og han vil sikkert teste vandet gratis. Hvis vandet er fint er han forpligtede til at erstatte dit fisk, de fleste fisk forretninger har 24 timers garanti hvis man har holdt til alle instruks.

togt24 — 11. august 2008, 09:11

mange tak det lyder som en rigtig godt ide. det vil jeg gøre.

dit dansk er meget fint:D

benchmark — 11. august 2008, 11:28

#13 takker, jeg bruger også "spell checker " på computeren 😛

Hallubaloo — 11. august 2008, 11:43

Det kan også være at din forhandler har sig et problem. Købte 4 Dalmatiner Mollyer, og de 3 døde på én dag, og den sidste nogle dage efter. Men mine andre fisk fejler intet, og der er ikke for meget NO2 (Nitrit) i vandet. Jeg er i den overbevisning at de måske har haft noget "i maven".

Prøv at købe et JBL test-sæt til dig akvarie, så kan du i løbet af 60 sek. tjekke dine vandværdier.
Fejler dit vand ikke noget, så skift forhandler.

#14 Selv om du bruger spell checker synes jeg det er flot at du kan lære at skrive dansk på 3½ år. Fandme flot.
Halvdelen af min familie kommer fra Canada, og de har været her i 7-8 år nu. De snakker fint dansk, men de kan ikke skrive særlig godt...

Hallubaloo — 11. august 2008, 11:45

Ang. dine scalarer, så sælg dem tilbage til din forhandler. Brug hans dårlige vejledning imod ham. Ellers spørg her på forumet om der evt. skulle være én i nærheden af dig,der vil tage dem i pleje i nogle måneder indtil du får et større akvarie 😉
- Kunne måske godt lade sig gøre?!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.