Galsindede scalarer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

majsprit — 16. juli 2008, 18:32

Hej. Vil spørge om det både er hun og han scalare, der slås både med samme køn og med det modsatte og er meget aggresive. Der er vel ikke nogen tydelig måde, man kan se om det er en hun eller en han.

bimmer — 16. juli 2008, 19:20

det er begge køn der slåsser..ved enkelte VFvarianter er det mest hunnerne der er territoriale ;)jeg har ved flere lejligheder set hunnerne jage hanner væk fra deres område og kun gå til den han de har udvalgt sig som partner..men efter yngelplejen og ungerne er blevet selvstændige sluttede både han og hunnen sig til flokken igen som om der ikke var det mindste..men det er ikke helt nemt at forklare med en begrænset tekst og i artsbeskrivelserne er der ikke plads til enkelte variant beskrivelser??? tror jeg nok*blink*der er en meget stor afvigelse i adfærd imellem varianterne;)

majsprit — 16. juli 2008, 19:42

Tak for svar. Ok, jeg havde håbet at man kunne se, hvem der var hvad på deres kampe.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.