yngel med cacatouides. igen.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
vernerder — 15. juli 2008, 09:53
Så har min hun-cacatouides IGEN lavet børn. Hun er utrolig. nye børn hver anden uge. Nå, men jeg har suget alle ungerne op i en stor skål. er det klogt? Hvis de bliver i mit akvarie bliver de ædt. Det er erfaringen fra tidligere kuld. Kan ikke putte dem over i mit andet akvarie, da de også dér ville blive ædt. Hvor længe kan jeg holde dem i en stor skål? Indtil videre er der mellem 15 og 20 små nyfødte unger i skålen. Jeg skal bare have dem til at overleve indtil de er store nok til ikke at blive ædt af platyer og andre cacatouides. Skal der andet end vand og yngel i skålen? Her tænker jeg på evt gemmesteder osv?
sølvpil — 15. juli 2008, 10:10
Det bedste vil være et akvarie for dem selv, når de ikke går ved forældrene.
Du skriver det ikke er en mulighed, så de lever ikke mange dage.
Akvarist.dk — 15. juli 2008, 10:13
vernerder — 15. juli 2008, 10:32
#3 - Det lyder svært med en ynglekasse. men skal da forsøge mig..
K.nygaard — 15. juli 2008, 20:31
Det er også fra cacatouides.
sølvpil — 15. juli 2008, 23:09
Kan du have et varmelegeme og et filter i skålen, så er muligheden der....
Ellers vil jeg ikke satse på det.
vernerder — 16. juli 2008, 16:21
Her på 3. dagen fra jeg opdagede dem er der stadig ingen døde unger. De svømmer lidt omkring nede i min skål, og spiser de nyklækkede artemia jeg gir dem. Ingen synlig vækst. Min plan er at putte dem i fødeakvarie i morgen.
Hvis de klarer den ugen ud, har jeg muligvis mulighed for at putte dem i et 54 L akvarie. Så lige nu ser det da rimeligt godt ud med hensyn til overlevelsesmuligheder.
vernerder — 18. juli 2008, 12:06
Nu er ungerne kommet i fødeakvariet. det fungerer vidst fint nok. Noget sjovt er, at moderen har opdaget at hendes børn er inde i buret. så nu forsvarer hun fødeakvariet! selv mine blå guramier får en ordentlig omgang når de kommer for tæt på. skægt at se. ungerne spiser fortsat den levende artemia de får. Er der nogen der har erfaringer med hvor hurtigt de vokser? Hvornår kan man se at de ligner cichlider fx?
læsehesten — 18. juli 2008, 15:59
Hilsen
Frank/læsehesten
sølvpil — 18. juli 2008, 18:14
Mine apistoer var vel 1 cm, før jeg syntes de ligner nogle, men tror det er individuelt.
vernerder — 18. juli 2008, 19:11
sølvpil — 18. juli 2008, 23:34
Jeg kan ikke sige med sikkerhed hvornår man skal begynde med andet foder.
Indtil de var ca 1-1.5 cm fodrede jeg med afskallede artemia og flydende artemia.
Derefter begyndte jeg med frosen bosmider og cyclops. Det fik de i weekenden, og ellers afskallede artemia de andre dage.
De virker mere glade for bosmider end cyclops.
Nu hvor de er fra 2-4 cm fodrer jeg med frosen røde myg 1 gang hver dag i weekenden og de andre dage med knust fodder til voksne, som kommer i en pederkværn, så bliver der fint knust, og ellers bosmider og cyclops.
Jeg har en hun fra d. 19-2-08 som går med unger, og hun er 5 md gammel og ca 3cm.
Et eller andet er der gjordt rigtigt. 😎
vernerder — 19. juli 2008, 20:25
sølvpil — 19. juli 2008, 22:44
Jeg har ikke haft cacatuides så det ved jeg ikke.
Har selv fået afvide af andre det er forskelligt fra art til art.
vernerder — 20. juli 2008, 18:54
I dag fylder min børn 6 dage, og kan se en lille størrelsesforskel fra jeg opdagede dem første gang i akvariet. De spiser med glæde mit nyklækkede artemia, men kan ikke få dem til at spise afskallet artemia.
vernerder — 27. juli 2008, 17:21
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.