Perlegurami sammen med?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Turner — 13. juli 2008, 16:29

Er igang med at erhverve mig et 128 liters akvarie, jeg planlægger at smiddet er Perlegurami par deri. Men kan jeg sammen med dem have et par Kribensis eller Sommerfuglecichlider uden at det skader, og stadig have en chance for opdræt. Eller skal jeg droppe andre fisk og bare smidde nogle rejer ned til guramierne?

rozzzna — 13. juli 2008, 18:19

#1 rejer er ikke den bedste ide sammen med guramier.. der går ikke mange dage før du ikke har en eneste reje tilbage 😀

jeg vil mene at 128L er mere end rigeligt fyldt op med 1.1 perlegurami. den bliver trods alt stor.

hop30 — 13. juli 2008, 18:25

Altså.. Fiskene kan fint sammen. Men rejerne skal ikke derned. Jeg har selv et 250 liters med 1.1 guld gurami, 2.2 kribensis og 6 sommerfugle cichlider i, der er ikke det mindste.

Men nu er dit jo kun halvt så stort, så drop guramierne, ellers kan du kun have dem i.

Så det er endten kribensis og sommerfugle cichlider, eller kun guramierne.

hop30 — 13. juli 2008, 18:25

Og det er pga. pladsmangel

Turner — 13. juli 2008, 18:32

ok så dropper jeg det, hvad med lidt pansermaller til at fise rundt på bunden, det skader vel ikke, guramierne holder jo til i toppen primært.

hop30 — 13. juli 2008, 18:48

Hmm... Der er jeg lidt på bar grund, men jeg vil mene at du godt kan have dem sammen, det tror jeg ikke der er noget problem i.

Det burde du godt, jeg har ancistrus sammen med guramier... og det er jo noget af det samme, Næsten, og der er ingen ting der.

rozzzna — 13. juli 2008, 18:53

#5 du kan sagtens have en flok panserbasser sammen med guramierne..

hop30 — 13. juli 2008, 19:00

Tak rozzzna, så fik jeg lige min teori bekræftet ;D

rozzzna — 13. juli 2008, 19:11

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Generelt' til 'Akvariesiden.dk - Labyrintfisk' af rozzzna

Despina — 19. juli 2008, 15:59

Hmm, vores guramier er nu også meget i nærheden af bunden 😉

black.eyed.fish — 21. juli 2008, 19:24

#! min erfaring iser at de sagtens kan gå med andre fisk uden at være akrasive.

Despina — 21. juli 2008, 19:33

Og vi har guramier med rejer, og det går da fint. Okay, vores guramier er så også dværge 😉

Turner — 21. juli 2008, 20:46

Jeg har dropper perleguramierne, for det første så var akvariet utæt så det skal jeg lige ha tætnet først 😀 Men jeg tror jeg flytter mine Apistogramma Cacatouides og kobberpansermaller over i 128 l baljen, måske med nogle dværgguramier senere hen, men det er ikke fast sat. Og så bliver den gamle 54 tank til killifisk er min skumle plan 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.