Noget til at tage mindre snegle i et malleakvarium?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

silenthilldk — 29. juni 2008, 17:07

Er der nogle der kan anbefale et naturligt middel mod små snegle i et malleakvarium? vil gerne lortet til livs, men vil ikke begynde og bruge alt muligt kemi fis og putte i baljen. Jeg tænkte på om en kuglefisk kan sætte lidt styr på dem, eller om det vil give problemer med mine L-144...?

steen_kbhn — 29. juni 2008, 17:46

Hvad med "rovsneglen" Anentome helena ....mener der var en tråd herinde fornylig hvor den blev rost til skyerne.

silenthilldk — 29. juni 2008, 17:56

Hmm, det jeg kan se fra andre tåde der ser den ud til at have potentiale - Behøver man mon at være bange for at den påvirker mine mallers æglægning?

silenthilldk — 7. juli 2008, 18:06

Jeg tillader mig lige til at tage denne tråd frem igen da jeg ikke rigtig har fået et svar 🙁

Jeg begynder at ane snegle hver dag i mit akvarium, og dem vil jeg gerne til livs før det bliver rigtig slemt - Er der nogle der har erfaringer med maller og denne snegl? Tager den de helt nyklækkede unger, mallernes æg eller er det en top dollar idé? 😉

Villads — 7. juli 2008, 18:25

Jeg har selv lige sat 9 stk ned til mine maller og jeg er sikker på at de ikke kan indhente en malleunge og monster Mike herhjemme skal nok få enhver snegl smidt ud når han passer æg.Det har jeg set med en dum Mysteriesnegl der blev smidt ud et par gange om dagen.Den fik klø, fik den.

silenthilldk — 7. juli 2008, 18:28

Lyder godt Villads - Du skulle vel ikke vide hvor man kan få fat i et par? Evt smide mig en PB hvis det er 🙂

Villads — 7. juli 2008, 18:35

Avifauna sender gerne.

Mv-Ole — 7. juli 2008, 18:37

#6..se forhandler annoncer,Bonnie Rødovre har dem....

jacob — 7. juli 2008, 18:38

Bonnie Rødovre har dem også

silenthilldk — 7. juli 2008, 18:38

Tak 🙂

Hvordan behandler de planter?

Villads — 7. juli 2008, 18:41

De spiser kød. 🙂

silenthilldk — 7. juli 2008, 18:42

Lyder drabeligt!!! Det kan jeg godt li 😉

Jeg syntes ikke jeg kan finde dem på Avifauna - Men det er nok mig der har gang i en koger... 🙂

Villads — 7. juli 2008, 18:47

Det er nok fordi de ikke er på endnu.
Ring til dem.

silenthilldk — 7. juli 2008, 18:48

Prøver 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.