Vil pragtsmerlinger stime med en anden slags smerling?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Nathasja — 29. juni 2008, 13:44

Jeg spørger, fordi jeg i mit 240 l. akvarie har 3 eller 4 pragtsmerlinger og jeg ser dem faktisk kun, når jeg fodrer.

Det er jo noget med, at jo flere man har, jo mere ser man dem, fordi de godt kan lide at stime.... Men de er ca. 8 cm. hver og jeg har nu fået læst mig frem til, at de kan blive op til 30 cm (det var der ingen, der sagde, dengang jeg købte dem som små nuttede unger).

Så jeg vil gerne vide, om de måske vil stime sammen med en lidt mindre type smerling? Og hvilken type jeg så skal vælge?

zooman — 29. juni 2008, 13:54

hejsa jeg har selv 20 pragtsmerlinger gående i 530 l

ser heller ikke mine så tit mest ofte når foder og når der er rigtig ro i stuen så kommer de frem

så de gemmer faktisk ret meget og er nogle ret nervøse fisk men dog meget smukke fisk hi
ja de kan blive 30 cm store men det tager enorm langtid *uhh*

har tre på ca 20 cm og de er omkring 10-15 år gamle
så du kan jo tage det med roligt hihi 😉

burde kunne gå samme med andre smerlinger men tør ikke love det ??

mvh zooman
____________________________________________________________________________________________________
0.0.1 heloderma horridum exaperatum
0.0.6 bali haj
0.0.20 pragtsmerling
0.0.1 red flame finn pleco
0.0.10 Herpele squalostoma
0.0.6 Typhlonectes natans
😛:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

helene — 29. juni 2008, 13:56

Det tror jeg godt de kan, - men jeg forsøgte engang at sætte nogle zebra-smerlinger ned til mine pragtsmerlinger, som ellers plejede at være livlige og gode til at komme frem, - men efter zebraerne kom i, så holdt pragtsmerlingerne sig væk. Zebra-smerlingerne var langt mere frække og omkringfarende en de andre, og jeg tror det stressede dem lidt. Men generelt tror jeg nu faktisk ikke det burde være et problem med forskellige smerlinger sammen ..

Nathasja — 29. juni 2008, 13:59

10-15 år gamle????
Hvad pokker fodrer du dine med, når de er så gamle og "små"?

Mine er max 1½ år og allerede 8 cm... Måske jeg bare har fået mutantudgaven... Typisk mit held, hehehehe....

EDIT:
Så jeg skal prøve at finde en rolig smerlingart....

zooman — 29. juni 2008, 14:07

hej kristina

har ikke haft de pragtsmerlinger hele tiden

jeg tror nu dine pragtsmerling er noget mere ældre kan umuligt være 8 cm på 1½ år gamle
jeg kender mange som har holdt de pragtsmerlinger og har foder med alt levende og dødt foder

og de vokser ikke så hurtigt som man tror når andre fisk vokser hurtigt ?

mvh zooman
___________________________________________________________________________________________
0.0.1 heloderma horridum exaperatum
0.0.6 bali haj
0.0.20 pragtsmerling
0.0.1 red flame finn pleco
0.0.10 Herpele squalostoma
0.0.6 Typhlonectes natans
😛:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Langgaard — 29. juni 2008, 14:08

Jeg har 3 pragtmerlinger i et akvarie og 4 i et andet. Og de er faktisk fremme hele tiden. De bliver snart alle sammen flyttet over i et 325 liters. Så jeg er meget spændt på at se hvordan det kommer til at gå🙂

Nathasja — 29. juni 2008, 14:57

Zooman: Ja, du har nok ret.... Jeg mente at jeg havde haft dem i 1½ år, men tænkte ikke over, at de på det tidspunkt jeg købte dem, faktisk var på størrelse med en guppy, cirka.... *rødmer*


Men hvad vil I andre så anbefale? 2, måske 3 pragtsmerlinger mere i akvariet eller skal jeg købe 2-4 andre smerlinger og håbe på, at de kan gå sammen med dem?

Langgaard — 29. juni 2008, 15:15

Jeg vil mene et par ekstra pragtsmerlinger. Men det er bare min mening:)

steen_kbhn — 29. juni 2008, 15:30

Hvis du senere skal have et større akvarie vil jeg også anbafale pragtsmerlingerne, for i længden vil et 240 l ikke være stort nok til pragsmerlinger. Ellers kan du jo begynde at suplere med en anden, mindre, smerling som kan gå i dit akvarie fremover, og så sælge pragtsmerlingerne når de bliver for store 🙂

Nathasja — 29. juni 2008, 16:03

Der er ingen sandsynlighed for, at jeg får et større akvarie end det nuværende....


Så jeg må jo nok hellere gøre som Steen foreslår og så håbe, at pragtsmerlingerne vil stime med en mindre smerling, til de bliver solgt/givet væk..... Om et par år, når de er for store....

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.