min blå han gurami er hidsig
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
guppyflip — 27. juni 2008, 10:48
Men den blå han er noget så skrækkelig arrig overfor de andre fisk. Der er hverken rede eller æg i akvariet - han er bare generelt arrig, og jagter alt hvad han kan komme til. Indtil videre tror jeg han er skyld i to dødsfald på mollysiden, eftersom han jagtede disse to molly-hanner til de var totalt stressede. Jeg flyttede disse to stakkels hanner over i et andet akvarie, men skaden var nok sket. De blev aldrig sig selv igen. hva kan jeg gøre?
mvh. karina og martin
Alexander — 27. juni 2008, 14:13
tetracrusta — 27. juni 2008, 14:15
helene — 27. juni 2008, 14:22
Problemet er at det er en meget territorial fisk, og vi holder dem som regel i alt alt for små akvarier. To par - dvs. to hanner .. jeg ville ikke have det i under 325 liter, og så ville jeg endda være opmærksom på om det gik. I naturen kan hunner og konkurrerende hanner forsvinde langt væk, her render de ind i en glasvæg og så får de tæv, - det har som sådan ikke så meget med agressivitet at gøre, men om at fisken i naturen har et stort domæne, som alle andre (især artsfæller) ikke tolereres indenfor.
Som regel er de store guramier helt ligeglade med andre fisk, så hvis de har været efter dine mollyer, så tror jeg det skyldes at akvariet er meget for lille ..
Hvor stort er det??
Afhængigt af hvor stort akvariet er kan du gøre følgende ... plante rigtig meget til med masser af skjulesteder, - eller fjerne et par.
Er akvariet under 100 liter ville jeg nok overveje om det overhovedet var muligt at have blå/guld guramier i det, - desværre.
guppyflip — 27. juni 2008, 16:26
mvh. karina og martin
helene — 27. juni 2008, 16:54
Og det kan da lade sig gøre. Jeg har haft guldguramier i 325 liters i flere år nu, - aldrig mere end 4-5 stk, men det er også gået fint . 540 liters, det skal kunne lade sig gøre.
jacob — 27. juni 2008, 16:56
guppyflip — 27. juni 2008, 21:53
mvh. karina og martin
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.