Hjemmelavede rødder?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lotte — 23. juni 2008, 21:00
Kunne man evt. let koge en renset rod og bruge den eller er der nogen der har idéer? Er der specielle røder eller kan alle bruges?
Og hvad med en renset kokosnød, kan den bruges som hule? Er der evt. fisk der kan spise kokos? (som maller spiser agurk).
Stiller nok skøre spørgsmål 😛 Men vi kunne godt tænke os at udforme et lille tropeparadis til fiskene.
Hilsen Lotte
aquamann — 23. juni 2008, 21:35
en renset kokosnød er god som skjul for fisk , den rådner aldrig ihvertfald er min nu 30 år gammel og virker stadig ( jeg har holdt øje med den i de år jeg har haft fisk
Hugo — 23. juni 2008, 22:00
For at klargøre dem har jeg bare spist indmaden og skoldet skallen engang............ og så i pytten med skidtet.
Rødder skal udvandes i umindelige tiden, inden de holder op med at afgive farvestoffer til vandet. Det er en lang og bøvlet proses,friske rødder kan afgive flere forskellige stoffer som ændre på vandværdierne, derfor køber jeg en god rod i butikken, når der mangles.🙂
SogneprQsten — 23. juni 2008, 22:01
så jeg ville ofre det de kostede lige i den situation.
men i forhold til kokosnøde-hulen så ja endelig de fleste maller elsker dem, ihvertfald ancitrius.
hmm jeg har ikke hørt de skulle spise kokos 🙂
bkynde — 23. juni 2008, 22:26
Nåletræ holder ikke så længe i vand( op til et par år eller 3), men f.eks egetræ eller rødel kan holde rigtigt længe(jeg har selv en rød der har ligget i akvarier i 16 år). Og du behøver ikke at koge roden, bare ud på græsplænen men den og skrub den med en stiv børste. Desuden får man ofte rødder der er meget pænere end de usle stumper man ofte kan købe.
MVH
Bjarke
Esben — 24. juni 2008, 18:42
brib — 24. juni 2008, 18:59
#5 : Siger feks : rødder gravet direkte op af jorden kan bruges og synker(hvilket jo er en fordel, da man som regel ikke vil have dem flydende i vandoverflade i akvariet.
Det er et virkelig dårligt råd . Friske rødder er fyldt med svampe - diverse syrer og vil kun skabe fiskedød .
Rødder fundet i strandkanten - i moser - søer kan måske bruges . Men alt afhængig af alder og om de har afgivet de værste svampe- og syrer , er det stadig et risikabelt foretagende man giver sig ud i .
De usle stumper man kan købe ( #5 ) Er feks . mangrove - moored , og disse er godt nok fyldt med garvesyre , men har ikke de skadelige stoffer som nyopgravede rødder har .
Garvesyre har iøvrigt en svampehæmmende og ph sænkende virkning .
Jeg har kun dårlige erfarringer med at plumse selvfundne rødder i akvariet .
Lois — 24. juni 2008, 19:44
Jeg har selv hentet meget dødt og druknet træ her ved floden hvor jeg bor, og aldrig haft nogle problemer.
brib — 24. juni 2008, 22:09
Jeg har selv hentet meget dødt og druknet træ her ved floden hvor jeg bor, og aldrig haft nogle problemer.[/citat]
Det var nu heller ikke lige "druknet " træ jeg hentydede til . Mere den med nyopgravede rødder og friskt træ . :-)
Lois — 24. juni 2008, 22:41
...Mit indlæg var til #1
bkynde — 25. juni 2008, 10:55
Der kan gro nedbrydende svampe på dem men ikke i store mængder, hvis de er friske!! Hvis de har ligget i jorden i længere tid, så gror da da noget på dem, men som sagt ikke på friske. Der kan leve svampe i symbiose med træer som f.eks kantereller og rørhatte , men de sidder ikke på træet og kan slet ikke gro i vand.
Men generalt gror der ikke svampe på frisk træ, slet ikke rask frisk træ, det er noget sludder!
Diverse syrer? Her kan jeg, som dig, komme med et ikke underbygget postulat og sige at de syrer der kommer fra danske rødder nok ikke er så meget anderledes end dem der kommer fra købte rødder og hovedsageligt er garvesyrer med gavnlig, ihvertfald for nogle fisk, virkning på vandet. Egetræ, som jeg nævner i #5 indeholder store mængder garvesyre.
Citat af #7: Rødder fundet i strandkanten - i moser - søer kan måske bruges . Men alt afhængig af alder og om de har afgivet de værste svampe- og syrer , er det stadig et risikabelt foretagende man giver sig ud i .
Det vil altså sige at man skal vente til rødderne har afgivet de stoffer, som f.eks garvesyre, som(som du også ganske rigtigt siger) beskytter træet mod svampeangreb og lignende(hvorfor tror du at der er de stoffer i træet?alt træ, også dansk). Og så "plumse" rødderne i akvariet når rødderne netop(efter udvaskning i vand) er klar til af blive nedbrudt af f.eks svampe. Hvis det er sådan du gør, så kan jeg godt forstå at du har haft dårlige oplevelse med selvfundne rødder
Jesper Ditlev — 29. juni 2008, 17:23
brib — 29. juni 2008, 17:50
Mit budsbab var nok formuleret forkert .
Hvis man napper en rod i skoven - skyller den - vander den ud i x antal måneder , så skal man være 100 % sikker på at forrådnelses processen er stoppet . Alt levende der dør vil starte en forrådnelses proces , også rødder. Denne proces skaber- kræver bakterier , og i de fleste tilfælde er disse bakterier usunde hos akvariefisk, pga. den lille mængde vand et akvarium nu indeholder i fht. for eksempel en sø.
Egetræ har et stort indhold af forskelligere syrer og kan derfor ligge under vand i hundredevis af år uden at forvitre .
Alt friskt træ vil danne en hinde af bakterier hvis det er friskopgravet og bare plumses i akvariet .
MarleneP — 29. juni 2008, 18:23
Mvh. Marlene
brib — 29. juni 2008, 18:35
Mvh. Marlene[/citat]
Jeg kan godt huske din tråd :-) Og er kun glad på dine vegne , at du kan videregive noget viden vi andre kan bruge .
Jeg vil se om jeg kan finde den i arkivet ( med mindre du selv har den ? )
MarleneP — 29. juni 2008, 18:48
Her er den netop gravet fri
Og her er den i akvariet, med ynglende kribensis
Mvh. Marlene
brib — 29. juni 2008, 19:06
Her er den netop gravet fri
Og her er den i akvariet, med ynglende kribensis
Mvh. Marlene[/citat]
Jamen der var den jo den meget omtalte rod . :-)
Det var da skønt at du ikke gav op på trods af alle de gnavpotter ( incl mig selv ) :-)
Havde du slet ingen problemer ? og hvordan var det nu med den rod, udover den var svær at få op .?
Linjen med : Og hvis der er fare for, at jeg må kassere et akvarie, kører jeg det hellere til Lolland end til lossepladsen 😀, forsikrer mig om det er den samme rod vi snakker om :-)
MarleneP — 30. juni 2008, 00:44
Til andre, der får lyst til at smide hjemmeopgravede rødder i deres akvarier: Mine erfaringer begrænser sig til rod af kirsebærtræ, der er en hård træsort. Jeg ville ikke forsøge mig med hverken fyr eller gran, og jeg tror også at eksempelvis birk rådner for hurtigt til, at det er en god idé at bruge det i akvarier...
Mvh. Marlene
brib — 30. juni 2008, 07:55
Når man som vi fyrer med brænde, ved man at frugttræer er hårde ( og tunge ) som sten. Og næsten umulige at flække .
Så det kan da godt være jeg lige skal revidere min opfattelse af brug af rødder fra naturen.
Desværre kan jeg ikke lige pt få fat i dit gamle indlæg om roden, da det ligger på old.akvariesiden, men jeg husker at du kæmpede en brav kamp :-)
bimmer — 30. juni 2008, 08:27
Jesper Ditlev — 30. juni 2008, 14:51
brib — 30. juni 2008, 15:05
"Et biologisk tip
For at forbedre akvariets vandcyklus, kan man lave et par
liter vand, som indeholder et bredt indhold af bakterier.
Fremgangsmåden er, at man tager en spand med 4-5 liter
vand og tilsætter en skovlfuld almindelig havejord.
Spanden stilles til hvile i 1-2 dage, hvorefter det rene
overfladevand hældes i akvariet."
Jesper[/citat]
Nu ved jeg godt at jeg ikke er 20 år mere , men hvad har det lige med rødder at gøre ??
MarleneP — 30. juni 2008, 15:20
brib — 30. juni 2008, 15:44
Nååå ok . jeg røg bare lige af sporet og blev forvirret 🙂
søren86 — 30. juni 2008, 16:09
søren86 — 30. juni 2008, 16:10
got it:D
brib — 30. juni 2008, 16:55
got it:D[/citat]
Der er mange muligheder kan jeg læse mig frem til .
Pt. sammenlinger jeg det med at plumse noget fra naturen direkte i akvariet med : Tag bind for øjnene og løb hen over en befærdet motorvej. Nogle gange går det godt , og andre gange går det skidt .
Jeg tvivler på at der er en sikker køreplan i det her spørgsmål.
ekaxe — 1. juli 2008, 22:43
bkynde — 7. juli 2008, 11:56
brib — 7. juli 2008, 12:59
[/citat]
Akvarist efter naturmetoden betyder at jeg prøver mig frem . Feks . har jeg aldrig ejet et testsæt og derfor blander jeg mig aldrig i tråde omkring kh-dh- no2 - no3 for jeg aner ikke en skid om det .
Træ fra naturen har jeg til gengæld prøvet , og det havde jeg godt nok ikke held med . Vandet blev mælkehvidt og fiskene stod af .
Men jeg er altid åben for nye og andre ideer, og påstår aldrig noget ikke virker før jeg har prøvet det selv .
Så det eneste jeg kan sige er : Prøv det , og drag egne erfarringer. Det er på denne måde at brdr. wrigt, beviste at mennesket kunne flyve :-)
bkynde — 7. juli 2008, 17:24
natanoj — 7. juli 2008, 20:46
MartinBangGranitfrværk. — 10. november 2010, 20:11
anna17 — 10. november 2010, 20:21
MartinBangGranitfrværk. — 10. november 2010, 20:48
freeice — 1. februar 2013, 18:06
Der kan gro nedbrydende svampe på dem men ikke i store mængder, hvis de er friske!! Hvis de har ligget i jorden i længere tid, så gror da da noget på dem, men som sagt ikke på friske. Der kan leve svampe i symbiose med træer som f.eks kantereller og rørhatte , men de sidder ikke på træet og kan slet ikke gro i vand.
Men generalt gror der ikke svampe på frisk træ, slet ikke rask frisk træ, det er noget sludder!
Diverse syrer? Her kan jeg, som dig, komme med et ikke underbygget postulat og sige at de syrer der kommer fra danske rødder nok ikke er så meget anderledes end dem der kommer fra købte rødder og hovedsageligt er garvesyrer med gavnlig, ihvertfald for nogle fisk, virkning på vandet. Egetræ, som jeg nævner i #5 indeholder store mængder garvesyre.
Citat af #7: Rødder fundet i strandkanten - i moser - søer kan måske bruges . Men alt afhængig af alder og om de har afgivet de værste svampe- og syrer , er det stadig et risikabelt foretagende man giver sig ud i .
Det vil altså sige at man skal vente til rødderne har afgivet de stoffer, som f.eks garvesyre, som(som du også ganske rigtigt siger) beskytter træet mod svampeangreb og lignende(hvorfor tror du at der er de stoffer i træet?alt træ, også dansk). Og så "plumse" rødderne i akvariet når rødderne netop(efter udvaskning i vand) er klar til af blive nedbrudt af f.eks svampe. Hvis det er sådan du gør, så kan jeg godt forstå at du har haft dårlige oplevelse med selvfundne rødder
[/citat]
ening jeghar som skovhugger haft en længere plante biologi undervisning som bekrafter det du siger;)
Jawbreakingtrucker — 1. februar 2013, 18:26
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.