Hvide Pletter - hvor længe før akvarium er klar igen?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Connie — 17. juni 2008, 11:14
Vi har lige haft en omgang hvide pletter i et 325 ltr's. alle fisk er døde bare tre dage efter vi så de første tegn på noget unormalt 🙁 - vi nåede at medicinere men åbenbart ikke hurtigt nok 😮 - nu går mit spørgsmål på hvor længe der går før man igen kan putte fisk i akvariet -og hvad skal man gøre for at sikre at pletterne virkeligt er væk - HELT væk ? ;(
mvh
Connie
strandrider — 17. juni 2008, 11:29
Pøj pøj
Locken — 17. juni 2008, 11:53
14 dage hvis i ikke har travlt så vente 3 uger... de 4 døgn er ikke sikkert...
Connie — 18. juni 2008, 10:00
#3 hvad er det der gør at du mener at de 4 døgn ikke er sikkert?
Hvis ikke 4 døgn er nok hvorfor så 3 uger ?
mvh
Connie
chris2500dk — 18. juni 2008, 10:19
Det hjælper i øvrigt at øge temperaturen, det speeder parasitternes livscyklus op og hvis der alligevel ikke er fisk i gør det jo ikke dem noget.
Connie — 18. juni 2008, 10:34
Har du et link til noget litteratur eller noget om dette - det jeg læser siger at parasitten kun kan klare sig uden værtsfisk i ganske kort tid? MEN jeg vil sgi gerne være helt helt sikker på hvordan skidtet egentligt opfører sig ..........*blink* det haster ikke med at smide nye fisk i akvariet - det var en deprimerende oplevelse i forvejen så det haster ikke med at " gentage successen" - men for at forstå dette lidt bedre og være forberedt hvis det skulle ske igen ;( vil jeg gerne undersøge mest muligt - skal man ikke gøre noget ved sand og stenopsætning - filter osv?
Jeg har tilsat 2 gr salt per liter vand og hævet temperaturen mest muligt samt smidt alle planter i skraldespanden - var ikke sikker på de ville overleve salt OG høje temperaturer alligevel og hvis nu der kunne gemme sig noget der...........😮
mvh
Connie
Wiking — 18. juni 2008, 17:16
Jeg sidder lige med bogen "Politikens Akvariebog".
Side 217, 5-6 date i fiske tomme akvarier dør snylteren ud (ved 24 grader).
Snylterens livcyklus er:
Haps en fisk, hoppe af og ligge i bunden/filter, blive til flere snyltere og haps igen.
Hvis pletterne ikke får en ny vært, dør de ud. Og det sker typisk efter 3 dage efter de er faldet af. Og dertil alt efter temperatur.
Medicinen virker i øvrigt også kun når parasitterne er i deres svømme stadie, hvilket alle dine burde være i nu.
Fjern aktivt kul fra akvariets filtre (Hvis du har sådan) og så giv det en gang medicin (Med filteret i, dette er måske ikke muligt med alle typer medicin) + temperatur på 30+ grader..
Her efter skift en god gang vand, tilføh aktivt kul igen, få temperaturen ned og så burde du være fiske klar igen.
=)
martincc — 18. juni 2008, 22:21
Connie — 18. juni 2008, 22:24
mvh
Connie
martincc — 18. juni 2008, 22:27
er du frisk og lige lægge indholdfortegelsen op her.?
Connie — 18. juni 2008, 22:31
Formalin, p.p. benzylidene, N.N.dimethylanaline....
martincc — 18. juni 2008, 22:39
hvorfor jeg spørger er at der i det seneste årstid faktisk en hel del produkter som lige netop skulle virke mod hvidepletter, men som ikke gør det, dette er jo ikke så godt og det kunne være rart at få belyst hvilken stoffer der rent faktisk virker og hvilken der ikke dutter.
Connie — 18. juni 2008, 22:41
men hvad anbefaler du så til hvide pletter - fiskedræber eller hvad man nu kalder det?
mvh
Connie
martincc — 18. juni 2008, 22:47
exit, det virker bare hver gang i øjeblikket, 24 timer så er det overstået.
Connie — 18. juni 2008, 22:49
mvh
Connie
martincc — 18. juni 2008, 23:00
jeg kan kun sige at vi har meget meget positive tilbage meldinger.
Connie — 18. juni 2008, 23:04
Bruger I det selv i butikken? Med samme gode resultat som de tilbagemeldinger I får?
mvh
Connie
martincc — 18. juni 2008, 23:08
Connie — 18. juni 2008, 23:11
Jamen så må jeg jo ned til min lokale fiskepusher og få købt Exit til lager skulle vi være uheldige igen......... knock knock and cross my fingers and .... .. ... 🙁
mvh
Connie
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.